Luin treeni vinkkejä googlesta niin riittääkö 5 kertaa 10 toistoa ja lepopäivä ja joka kerralla lisää treeneihin painoa vai onko parempi kun nostelee painoja koko päivän monta kertaa ja lepopäivä eli joka toinen päivä nostelee pitkin päivää usein eli kumpi tyyli olis parempi
Kysymys kuntoilijoille
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Riittäkö mihin? Mitä haluat saavuttaa?
Että perus lihakset pysyis ja kai voimaakin sais tulla lisää
Kaippa se on vaan tärkeintä, että treeni on säännöllistä, toistoja riittävästi(pienillä painoilla paljon toistoja=kestävyyttä tjtn ja isoilla painoilla muutamia toistoja=lihaksen koko kasvaa) ja että treeni on nousujohteista, eli maximimäärää lisätään kun alkaa tuntua helpolta. Ja sit ne levot venyttely. Ja ruokavalioon protskuja.
Kumpikin tärkeitä eli että jaksaa tehdä kauan esim kantaa vaikka lekaharkkoja koko päivän ja ei maksimi voimakaan huonosta ole
Nostan treenin aikan paljon painoja. Jos vaikka teen penkkipunnerrusta niin painoja laitan vaikka 60 kg ja teen yleensä 6 kertaa 10-12 toistoa, joskus teen enemmänkin toistoja. Sitten rintaprässi 50 kg painolla 8 kertaa 10 toistoa. Jalkaprässissa 250 kg painot 5 kertaa 10 toistoa ja sitä rataa. Sitten vielä poljen kuntopyörää ja juoksen juoksumatolla varmaan sellaiset 40 minsaa yhteensä.
Eräässä ohjelmassa oli että lihas kasvoi yhtä paljon niillä jotka teki pienillä painoilla riittävän kauan, kuin niillä jotka teki isoilla painolla muutaman toiston. Kumpikin teki niin kauan että tuntui lihaksessa. Pääasia että se tuntuu siis, muuutoin ihan sama nosteleeko kynää, toki siinä voi mennä kauan aikaa ennen kuin kynää nostelemalla tulee polte.
Lihas kasvaa ruokavalion avulla. Jos nostelee paljon lainoja niin pitää syödä proteiini pitoisia ruokia ja pitää syödä enemmän kun normaalisti jos oikeesti haluaa että lihaksia tulee ja haluaa nostella isompia painoja. Itse nostan varmaan treenien aikana jotain 25000kg edestä painoja.
Penkissä nostan 50-80 kg painoilla ja aina 10 toistoa. 10 on hyvä luku että pysyy perässä paljonko on nostanut 50 kg 50 toistoa on 2500 kg. Minusta se määrä mitä nostelee niin takaa että kehittyy jos oikeesti haluaa treenata kunnolla joten nostan vähintään 25000 kg. Joskus kun aloitin 7 vuotta sitten niin sain penkissä 6 toistoa 50 kilon painolla. Nyt voin nostaa 80 kg painoilla 15 toistoa. On mulla taukojakin ollut etten salilla ole käynyt.
Itse olen jo enemmän ehtoo puolella treenaamisen kanssa, mut treenaan tyyliin joka toinen päivä. Keskityn treeneissä pääosin veto- ja työntö liikkeisiin. Pääosin treenaan painoilla vain yläkroppaa, alakroppaa treenaan aerobisesti. Hyvä muistaa, et lepopäivä on yhtä tärkeä kuin treenipäiväkin lihasryhmälle, jota treenaa. Venyttelen aina ennen ja jälkeen treenin. Salilla treenaan noin tunnin jaksoissa. En hae enään mitään ennätyksiä, pyrin pitämään itseni kohtuu kunnossa, en huippukunnossa. Välttelen loukkaantumisia, kun pyrin vain kohtuuteen.
Sama juttu yritän pitää perusvoiman kun tuntuu kun ikää tullut että voimatkin on huvennut johonkin
Lueskeleppas tuolta:
https://lihastohtori.wordpress.com/
Valikosta löytyy vaikka mitä treenaamisesta, syömisestä jne... Hulmi on Pro!
xLiner
Syön normi ruokaa perunaa ja kanaa usein ja joskus nostin vain 70 kg penkistä mutta nyt 135 kg. En käytä lisäravinteita enkä mitään aineita. Oon vaan työtön treenaaja ja treenaan ajankuluksi.