Naisen kannattaa miettiä useamman kerran ennne kuin Tinder-treffeille lähtee
https://yle.fi/uutiset/3-11798972
https://yle.fi/uutiset/3-11798972
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Naisten oma syy. Ei naisille kelpaa kiltit ja kunnolliset miehet. Jos joku ujo ja hiljainen jarnoensio olisi ollut tarjolla niin eipä Isla hänestä olisi ollut innostunut eikä treffeille suostunut.
No mistä helvetistä nainen voi tietää kuka mies on oikeasti "kiltti ja kunnollinen" kun kaikki miehet väittävät sellaisia olevansa?!?! Jos siis melko tuntemattomasta miehestä on kyse.
Tuossakin tapauksessa 16-vuotias ajatteli varmasti, että vanhempi mies on jotenkin turvallinen. Ja paskat, miehet haluavat vain päästä panemaan 😕😢.
Rumat tai muuten ei-viehättävät miehet ovat yleensä kilttejä ja kunnollisia. Samoin ujot ja hiljaiset miehet.
Ei pidä paikkaansa. Moni murhaaja on todella ruma!
Ujolla ja hiljaisellakin voi pimahtaa päässä.
Moni murhaajakin on ollut ujo ja hiljainen.
Kuinka niin turvallinen? Kyseessä oli roteva jykeväleukainen jyystärikarju joka pystyy helposti panemaan väkisin. Oman ikäistä pikkupoikaa teininainen pystyisi ehkä jopa estämään.
Ei tarvi ymmärtää mitä tarkoitin.
Mut se mitä sinä väität tarkoittaisi sitä, että esim. KAIKKI bodarit olis väkivaltaisia...On Mikki Hiiretkin lyöneet naista.
Höpö höpö. Öyhöt tappaa
Et todellakaan voi syyttää naisia ainoastaan tästä, he eivät päätä tulla raiskatuiksi. Kuten kukaan muukaan raiskatuiksi tulleet naiset/miehet/pojat/tytöt eivät ole päättäneet tulla raiskatuksi... Jos tämä kyseinen Jari olisi ollut fiksu niin olisi auttanut vain islan vaikka sänkyyn nukkumaan ja lähtenyt mutta ei...... Ja isla ei pystynyt siinä tilassa tekemään mitään kun oli niin humalassa...
Eikö teidän naisvihaajien mielestä tuollaisten miesten perässä ole suunnilleen jono naisia, eli ei ole syytä raiskata.
Toivottavasti tuo mies jää kiinni ja joutuu vankilaan! Iljettää tuollaiset saastat!
Eikä varmasti ole ainoa uhri.
Naista uhkaavat vaarat joka paikassa. Aina kun nainen pistää nokkansa ulos kodistaan hän joutuu pelkäämään raiskausta.
Aina toki löytyy muutama typerys, joka kuvittelee ettei se voi tapahtua hänelle.
Tuo vaalea ja sinisilmäinen Jari oli siis Lähi-Idästä tai Afrikasta. Selvä!
Raiskaustilastojen valossa uskomattoman monella vaalealla ja sinisilmäisellä kantasuomalaisella näyttää siis olevan juuret Afrikassa ja Lähi-Idässä.
Miehiäki raiskataan.siis miehet raiskaa miehiäkin.
Heiveröinen mies on helpompi kohde kuin vähemmän heiveröinen nainen.
Mut naiset lähtee vain komeiden miesten kanssa tinder treffeille ja komeat miehet on usein just niitä raiskaaja jännämiehiä. Naiset tietää että tulevat raiskatuksi mutta silti jännämiehet kelpaa.
Vaihda jo levyä. Kstkeruus ei ainakaan komista miestä.
Samalla logiikalla: miehet haluavat vain kauniita naisia vaikka tietävät tulevansa petetyiksi ja jätetyiksi.
Treffien turvasäännöt naisille:
- älä tapaa ketään ennen kuin olet selvittänyt tyypin henkilöllisyyden
- hommaa treffiliittymä/prepaid
- tapaaminen sovitaan AINA julkiseen paikkaan, kuten ravintolaan/kahvilaan
- älä kerro liikoja itsestäsi kuten opiskelu- tai työpaikkaa, osoitettasi
- jätä kaverille/kavereille tieto ketä tapaat ja missä ja koska olet kotona tai milloin ystävien pitää huolestua, ellei sinusta mitään kuulu.
- ei alkoholia
- Sheena
Hyvä lista 👍
Lisään siihen vielä muutaman jutun:
- Treffit pitää tosiaan sopia julkiseen paikkaan ja myös pysyä siellä julkisella paikalla. Kesken treffienkään ei pidä lähteä mihinkään muualle.
- Treffeiltä pitää poistua ihmisten aikoihin niin, että siellä julkisella paikalla, julkisissa kulkuneuvoissa, jne. edelleen liikkuu muitakin ihmisiä. Vähentää riskiä sitä, että sua lähdetään seuraamaan ja raahataan ensimmäiseen pimeään porttikongiin.
- Paitsi ekoille treffeille, niin nämä samat ohjeet pätee myöhemminkin. Ne pätee niin kauan, kunnes toisen voi aidosti kuvitella tuntevansa.
Hyvät lisäykset 👍💖
-Sheena
Jos tuollaista ei itse tajua, joutaakin tulla kaltoinkohdelluksi.
Meinaatko että tyhmien ihmisten raiskaamisen pitäisi olla laillista? Lapset, kuten Isla, ovat yleensä vähän vähemmän järkeviä.
Huom. Keskustelun sävy olisi tyystin toinen, jos kyseessä olisi tummaihoinen mies.
Ei varmasti ole Isla ainoa tuon narsisti-psykopaatin uhri. Tuollaiset saastat pilaavat kaikkien miesten maineen.
Ikävä tapaus, mutta miksi päästi vieraan miehen kotiinsa?? Ensimmäiset treffit sovitaan julkiselle paikalle ja selvinpäin mielellään.
Ei voi uhria syyllistää siitä että uskoo ihmisiin. Kaikenlainen häirintä ja väkivalta on aina tekijän syy.
Hän päästi miehen kotiinsa koska tämä oli komea.
Luitko tuon artikkelin? Siinähän tyttö kertoo syyt. Komeus ei siinä ollut se avaintekijä.
Tietystikään uhria ei voi syyllistää. Tapahtunut ei ole uhrin vika. Siitä huolimatta on ihan validia kysyä miksi kutsua vieras ihminen kotiinsa. Ei, älkää tehkö sitä. Ei vaikka kuinka tuntuisi ... EI!!! Kyse ei ole (ainakaan omalla kohdallani) syyllistämisestä. Tehtyä ei saa tekemättömäksi. Minusta ei kuitenkaan voi painottaa liikaa, että treffit järjestetään julkiselle paikalle. Se pitäisi ihan tosissaan takoa jokaisen naisen kalloon!!!
Meni luottamaan miehiin. Kai näitä asioita pitäisi opettaa jo peruskoulussa. Jokainen mies on potentiaalinen raiskaaja/ pedofiili.
Poliisin toiminta ihmetyttää. Miksi eivät ole kysyneet Tinderiltä Jarin henkiöllisyyttä?
Ai poliisi olis soittanut Tinderille, että "konstaapeli xx tässä päivää, saisiko tietoja yhden Jarin henkilöllisyydestä.."
"Onko raiskaus rikosoikeudellisesti iso asia?
– Kyllähän se lähtökohtaisesti tietysti on vakava rikos, mutta ei se vakavimpia rikoksia ole, Nieminen vastaa."
Niin kauan kuin kytillä on tollanen asenne, ei raiskaukset tästä maasta lopu.
Surkea on Suomen lainsäädäntö väkivaltarikoksissa. Täysin p***a suoraan sanottuna.
Raiskauksen uhri saa elinkautisen. Raiskaajaa ei vaivauduta etsimään. Jos napataan, niin naurettavan lyhyen rangaistuksen.
Murhasta saa uhrin läheiset elinkautisen. Murhaaja vapautuu muutaman vuoden päästä.
Todellakin. Mutta jos poliiseilla on asenne että ei ole tarpeeksi vakava rikos jotta tutkinta kannattaisi tehdä kunnolla(tässä tietojenkysely tinderiltä Yhdysvalloista) ei nämä rikokset edes päädy oikeusjärjestelmän pohdittavaksi.
Onneksi en ole syntynyt naiseksi niin tämäkään ongelma ei kosketa minua.
Koskee sun äitiä, siskoa, tytärtä, ystävää. Mutta paskat niistä, eikö?
Kolmas kerta toden sanoo: mutta koskee äitiäsi, siskoasi, tytärtäsi, veljentytärtäsi, siskontytärtäsi, ystävääsi. Mutta ei koskea sinua, joten hitot siitä, eikö?
Onks palstakamulla taas mode-vuoro kun tän tyyppiset kommentit poistuu ihan ilman sitä harmaata boxia?
Poistuukohan kommentti taas..?
"Esitutkinnassa alle 18-vuotiasta edustaa hänen huoltajansa ja tai erikseen määrätty edunvalvoja."
Olikohan tässä sellaistakaan?
Luin tuon jutun ja se oli "hyvä" esimerkki miten kaikki menee pieleen.
"Kolme viikkoa tapahtuneen jälkeen Isla Mäkinen meni teki tekemään rikosilmoitusta Tampereen poliisilaitokselle. Hän ei ollut saanut tapahtumaa mielestään ja oli pikkuhiljaa ymmärtänyt, että kyseessä oli selvä raiskaus."
Koska kaikki nyt meni pieleen ja Isla M raiskattiin, hänen olisi ollut aivan ehdottomasti ja heti paikalla otettava yhteyttä läheiseen aikuiseen eikä jäädä pohtimaan yksin tapahtunutta. Tai Raiskauskriisikeskus Tukinaiseen 0800 97899. Ei olleet kämppisetkään kovin valveutuneita. Rikosilmoitus kannattaa tehdä heti - ja hakeutua oikeuslääketieteellisiin tutkimuksiin.
On nyt raiskaus murhaa vähäisempi asia.
Mutta tarpeeksi vakava jotta kunnon tutkinta olisi tehtävä. Kaikki henkilön fyysistä koskemattomuutta loukkaavat rikokset tulisi tutkia kunnolla. Poliiseja ei vaan kiinnosta kun uhri on nainen.
Tindet naiset haluaa paskoja jännämiehiä
Niin ne tekee. K&k-mies ei sa matcheja
Miksi puhut passiivissa?
Kun palstapojat miettii miksi naiset ei vastaa tinderissä eikä lähde treffeille...
Juuri linkissä esiintyvistä syistä.
Jos nainen ei vastaa, syy on todennäköisesti se että hän on havainnut jutuissasi hälytysmerkkejä.
Jos nainen ei lähde treffeille, et ole voittanut hänen luottamustaan ja hän pelkää että seurassasi voi käydä huonosti.
Ja sitten kun vaihtaa komean kuvan niin nainen ei enää jostain syystä havaitsekaan niissä samoissa jutuissa hälytysmerkkejä.
Jatka ihmeessä tuohon fantasiaasi uskomista.
Tosiasioiden kanssahan saduillasi ei ole mitään tekemistä, mutta tuohon valheeseen uskominen suo selkeästi sulle jotain lohtua.
Luepa linkin juttu, niin ehkä muutat mielesi.
https://www.femalista.com/guys-social-experiment-shows-how-girls-respond-to-creepy-hot-guys-and-it-goes-horribly-right/
En hetkeäkään epäile, ettetkö olisi kerännyt kaikkia mahdollisia linkkejä ja artikkeleja "tutkimuksiin", jotka tukevat harhaista ajatusmaailmaasi :)
Moni tekee niin, kun haluaa epätoivoisesti pitää omasta utopiastaan kiinni, ja pelkää että kupla puhkeaa, niin lukee sitten vain ja ainoastaan juttuja jotka mielestään pönkittävät noita hassuja uskomuksiaan :)
"Jatka ihmeessä tuohon fantasiaasi uskomista. "
Ei ole satua eikä fantasiaa. Missä fantasiassa itse elät ellet tuota tiennyt?
Ei ole fantasiaa vaan totista totta. Tyhmäkö olet?
Nainen kutuu miehen suoraan kotiinsa ja sitten käy noin huonosti. Ei nykyään käydä kunnolla treffeillä kahvilla ja tutustuta vaan nainen kutsuu komean miehen kotiinsa koska mies onkin komea jännämies. Nainen luottaa että komea mies on aina hyvä turvallinen mies mutta eivät ne ole.
Nainen? Tuohan oli 16v neitsyttyttö.
Tytöt haluaa komeita jännämiehii ja tytöt luottaa et mies on turvallinen
Tytöt on tyhmii....
Minusta naiset on vaan tyhmiä. Ei koskaan pitä kutsua miestä kotiin jota ei tunne pitempään. Treffit julkiseen tilaan kahvilaan. Ei ole naiasilla järkeä päässä yhtään.
No mitä se muuttaa jos on käyty kahvilla ensin. Ei se raiskaaja siellä kahvilassa sano, että olrn sitten muuten raiskaaja
Se muuttaa paljonkin asioita. Kuten sen että jos jännämies suunnittelee rikoksen niin jää helpommin kiinni kun joku nähnyt naisen seurassa. Ja kysymällä selvii aika paljon. Tuollaiset jännämiehet ei elä normaalia elämää, vaan ne on alkoholisteja ja huumeiden käyttäjiä.
ne on matuja jotka iskee tinderissä ei kannata painaa matchia matulle
Kyllä nainen lähtee vähänki komeamman miehen mukaan jos mies kehuu naista. Naisilla huono itsetunto niin komea mies kehuu niin nainen menee minne vaan mies käskee.
Seksiin pakottaminen on väärin/rikos ja pitäisi tuo Jari saada vastaamaan teostaan.Lapset pitäisi osata 25v miehen(ja nuorempienkin) ohittaa, siinäkin tapauksessa että vapaasta tahdostaan tarjoilisivat itseään.Seksistä pitää voida kieltäytyä missä vaiheessa tahansa ja Islan itsemääräämisoikeutta ei ole Jari kunnioittanut, jolloin kyse on ollut alaikäisen raiskaamisesta.
Islan kannattaisi muuttaa takaisin kotiin asumaan pariksi vuodeksi, kun hän vaikuttaa aika lapselliselta vielä.Harkintakyky kehittyy 20 ikävuoteen asti ja sen ylikin.
Seksin voi varsin hyvin aloittaa aikuisena 20 v jälkeen.Nuorten kannattaisi panostaa opiskeluun ja itsensä kehittämiseen.Kaikkea ei tarvitse saada ja kokea keskenkasvuisena
Ikävää että noin on käynyt, mutta kyllä asiasta selviää eteenpäin.
Pitäisikö tuollaisen uutisen kiinnostaa? Yks hailee mitä naiselle tapahtuu missään, itseaiheutettua.
"– Periaatteessa on mahdollista saada tietoa näiltä palveluntarjoajilta, ja poliisi tekeekin hyvin paljon tällaisia tiedusteluja näille palveluntarjoajille, Nieminen sanoo.
Niemisen mukaan hyvin isossa ja vakavassa asiassa on mahdollista saada tietoja hyvinkin nopeasti.
– Sitten on paljon juttuja, jotka nyt rikosoikeudellisesti arvioituna eivät ole ihan siellä maksimipäässä. Niistä lähetetään kyllä tiedusteluja, mutta vastauksen tuleminen saattaa kestää jopa vuoden tai vastausta ei tule lainkaan.
Onko raiskaus rikosoikeudellisesti iso asia?
– Kyllähän se lähtökohtaisesti tietysti on vakava rikos, mutta ei se vakavimpia rikoksia ole, Nieminen vastaa."
No just ja montakohan muuta alaikäistä tämä " Jari" on mahtanut raiskata?