Mitä tarkoitat sovitellulla päivärahalla.
Hallitusnikkarille ??
Yks Työtön
6313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Paino tekstissäni on sanoissa automaattisesti kaikille. Soviteltu päiväraha meillä jo on, mutta sitä voi saada ainoastaan silloin kun työ on osa-aikaista palkkatyötä.
Joissakin tapauksissa sitä voi saada myös yritysmuotoisessa työssä, kun ainakin osa palkasta tulee säännöllisesti. Muut eivät sitä voi saada, joten sekä palkkatyössä olevat että työttömät joutuvat olemaan passiivisina, jotteivat jottei heiltä vaan evätä työttömyysturvaa.
Vaikka sitä kaikilta ei viedäkkään, niin liian usealta kuitenkin. Se panee ihmiset enemmän pelkäämään kuin yrittämään.
Kun soviteltu päivärahan saanti muutetaan siten, että sen saavat kaikki työkykyiset ja työikäiset automaattisesti, niin silloin on mahdollista jokaisen hankkia sellainen paperi, jolla voi maksaa itse veroja ja muita maksuja kun saa tuloja jostakin. Palkkatyöstä verot maksaa aina työnantaja, mutta esimerkiksi myyntitulosta sitä ei maksaa ilman tätä ilmoitusta, mikä maksaa nykyisin 60 euroa.
Toisin sanoen, palkkatyössä oleva henkilö, joka kehittää jotain uutta ja haluaa kokeilla voisiko hän muuttaa kehittämänsä asian rahaksi, esimerkiksi myymällä, patentoimalla tai jollakin muulla tavalla, tämä tulisi mahdolliseksi ilman, että hän menettäisi työttömyysturvaansa. Sillä kun on automaattisesti soviteltu päiväraha, ei työvoimalautakunta voi sanoa että olet yrittäjä koska omistat patentin.
Sama koskee tietenkin työttömiä henkilöitä myös. Työtön voi kehittää työttömänä ollessaan kaikkea mitä kykenee. Soviteltu päiväraha takaa sen, että hän saa aina vähintään 500 euroa kuussa ja yhteiskunnalle työtön maksaa enintään 500 euroa kuussa työttömyytukena. Nykyisin tätä vastustetaan sen vuoksi, että sanotaan että työttömyystuen tarkoitus ei ole mahdollistaa esimerkiksi tuotekehitystä työttömänä.
Mielestäni tämä on turhan kallis periaate. Se maksaa meillä joka vuosi keskimäärin 10 000 euroa jokaiselle. Yhteiskunta ei häviä siinä yhtään euroa jos työtön tai palkkatyössä oleva kehittää jotain uutta, varsinkin kun siitä syntyy yleensä uusia työpaikkoja.
Jos meillä on yli puoli miljoonaa työtöntä, joista lähes 400 000 saa työttömyystukea, niin ei kai se ole keneltäkään pois jos 50 000 heistä kehittää työpaikan itselleen tai muille ja 100 000 aktivoituu niin että kysyntä lisääntyy heidän vuokseen niin että pitää palkata lisää työntekijöitä.
Jotkut pelkäävät että lakimuutos toisi lisää työttömyystuen saajia. Näin ei käy. Esim. opiskelija, sairas, eläkeläinen eivät ole työkykyisiä. He eivät siis saa sovitteltua päivärahaa. Sitä ei myöskään saa sellaiset, joiden puoliso ansaitsee tietyn määrän, sillä osa tästä tulosta katsotaan työttömän tuloksi.
Samoin rikkaat eivät voi saada, sillä jos on osake, korko, vuokra tai muita tuloja yli 12000 euroa vuodessa, ei voi saada soviteltua päivärahaa.
Joten, vain työttömät, joilla ei ole tuloja tarpeeksi voivat saada sitä niin, että heidän tulonsa ovat vähintään 500 euroa kuussa ja enintään 999 euroa kuussa.
Jotkut ovat sanoneet ettei tukea voida maksaa jollei ole säännöllisiä palkkatuloja. Tämä on vain järjestelykysymys. Jokainen työtön osaa itse kertoa minkä verran hän tarvitsee tukea. Kun vuoden lopussa tehdään veroilmoitus, niin siitä näkee minkä verran tuloja vuoden aikana oli. Jos niitä on alle 6 000 euroa, maksetaan puuttuva osa veronpalautuksen yhteydessä.
Jos tuloja on 6000 - 12000, katsotaan, onko vuoden aikana maksetut tuet sovitellun päivärahan mukaiset. Jos ei, peritään liika pois tai maksetaan puuttuva osa.
Jos tuloja on yli 12 000, pitää maksaa kaikki tuet pois. Tämä on toimiva tapa silloin kun kyseessä on itsenäistä työtä tekevä henkilö. Jos tähän ei halua ryhtyä, voi tietenkin olla nykyisellä tavalla passiivinen työtön ja saada joka kuukausi sen 500 euroa.
Lisäksi olen ehdottanut päättäjille, että oikeilla yrittyäjillä (eli niillä jotka ovat ALV velvollisia, tarkastelujaksi olisi kolme vuotta, eli kolmen vuoden maksimitulot enintään 36000 euroa.
Lisäksi tässä on yksi heikkous siinä tapauksessa, että itsensä työllistäminen tarvitsee paljon rahoitusta koneisiin tai laitteisiin. Silloin tämä ei toimi, koska ei ole vähennysoikeutta näille. Sekin asia voidaan kyllä hoitaa jos halutaan. Verottaja tai työnvälitys voi anomuksesta hyväksyä suuremmat investoinnit, jolloin ne eivät vaikuta palkkaan.
iltalukemiseksi siitä mieliaiheestasi,sovitellusta päivärahasta,no eikai tuo olisi mikään ihka uusi keksintö se todellisuutta jo siinä linkki sivulle missä siihen voi tutustua. (saa muutkin siellä käydä katsomassa). http://www.google.com/search?q=sovitellulla päivärahalla&sourceid=mozilla&start=0&start=0&ie=utf-8&oe=utf-8
tältä sivulta voi työttömyyskorvauksista ym.lukea http://www.metalliliitto.fi/tyaturv2.htm
nimittäin ne,sovitellun päivärahan määrät,katso taulukkoja,tai tee laskurista laskelma. http://www.smkj.fi/tyottomyyskassa/data/tyottomyysturva4.2.fr.cfm
Jos luit nuo, niissä vain kerrotaan että pitää olla palkkatyössä jos aikoo saada soviteltua päivärahaa.
Tässä sitten se kohta työttömyysturvalaista, jonka perusteella meillä Suomessa kaikki, jotka tekevät jotakin, jäävät ilman työttömyystukea.
"Yritystoiminta tai oma työ katsotaan sivutoimiseksi, jos henkilön työssäolon perusteella tai muutoin voidaan päätellä yritystoiminnan tai oman työn vaatiman työmäärän olevan niin vähäinen, ettei se ole esteenä kokoaikaisen työn vastaanottamiselle."
Päätöksiä näistä löytyy työministeriön sivuilta. Sille, mikä on vähäinen määrä, ei ole olemassa tarkkaa määrää eikä sitä voi mitenkään todistaa. Päätöksissä, joissa työttömyystuki on evätty, on aina katsottu että työ, josta saa euronkin, on aina niin työllistävää, ettei työttömällä ole aikaa kokoaikaisen työn vastaanottamiselle.
Harva työtön on osannut tehdä niin vähän mitään, mistä on saanut tuloja, ettei häntä katsottaisi yrittäjäksi. Jopa se, että on sattunut menemään liian nopeasti kasvavaan yritykseen töihin, on saanut aikaan päätöksen, että työttömän on täytynyt tehdä jotakin (aivan varmasti) kun hänen mentyä töihin yritys alkoi kasvaa.
Jos soviteltu päiväraha olisi kaikilla automaattisesti, tällä lakipykälällä ei voitaisi viedä työttömältä työttömyystukea. Vain siinä tapauksessa, että työttömän tulot olisivat suuremmat kuin 1000 euroa kuussa, tukea ei enää tulisi. Mutta se jatkuisi jos tulot olisivat alla 1000 euroa taas jossakin kuussa.
Jos et usko että soviteltua päivärahaa ei saa henkilö, joka työllistää itseään vähänkään, mene työvoimatoimistoon ja esitä jotakin itsenäistä työtä, mistä saat vaikka 100 euroa kuussa ja kysy voitko saada soviteltua päivärahaa. Pyydä vastaus kirjallisena, muuten vastaukseen ei ole luottamista.
Jossakin työvoimatoimistossa saatat saada positiivisen vastauksen, mutta parhaimmissa työvoimatoimistoissa vastaus on negatiivinen. Nehän ovatkin parhaimpia siksi, että he ovat onnistuneet keräämään paljon työttömiä.
Huomaatko että kaikissa sanotaan palkka. Ei missään tulo. Eli vain palkkatyö on sallittua, ei muu.