Viimeksi kun kävin äänestämässä Sodankylän kunnantalolla oli kahden kirjekuoren systeemi. Toiseen varsinainen numero ja toiseen omalla allekirjoituksella varustettu paperi. Ihmettelen tälläistä toimintatapaa, että miksi näin? Pitäisi riittää, että henkilöllisyys tarkastetaan äänestyspaikalla ja leimattu kortti laatikkoon, se kirjekuorikin on turha sen ympärillä.
Toinen asia on, että miksi kopeissa ei ole kuulakärkikyniä? vain tylsä lyijykynän pätkä, josta on helppo pyyhkiä numero pois ja niin edelleen.
Voidaan todeta, että ei ole Suomessa äänestämistä tehty kovin varmalle pohjalle, paperia pyöritellään monenlaista ja kirjekuorta. Ja eikö senkin pitäisi olla äänestys salaisuus onko käynyt äänestämässä, nythän se ilmenee kahdellakin tavalla. Äänestys aktiivisuushan voidaan laskea lippujen määrästä suhteessa äänioikeutettuihin.
Vaalitarkkailijoita ei myöskään ole näkynyt koskaan äänestyspaikoilla, vaikka kansainvälisesti sellainen on tapana isoissa vaaleissa (presidentti), pois lukien Venäjä, varsinkin Krimi. No, en tiedä tätä Suomen osalta, ehkä Suomessa ollaan niin rehellisiä, että ei tarvetta.
Yleisesti (kuten SUPOKIN kommentoi) niin mielestäni puoluejärjestelmä alkaa olemaan aikansa elänyt. Kaikista puolueista voi löytää jotain hyvää ja sopivia persoonia, mutta heidän on toimittava puoluekurin alla, että ei voi lähteä ns. sooloilemaan, ainakaan kovin paljoa, muuten tulee satinkutia.
Miten olisi, jos olisi vain yksi puolue, Suomen puolue ja kansalaiset äänestäisivät henkilöä, jonka tietäisivät tai luulisivat tietävän sopivaksi edustamaan eduskunnassa. Onhan eduskunnassakin sitten äänestys prosessi kai? päätettävistä asioista, toimista.
Nyt puoluejärjestelmän aikana puolueet kinastelevat ja monenlaista asiaa, asiattomuutta vellotaa, pyöritellään, aikaa menee, kuin koronassa konsanaan ja moni oikeasti tärkeä asia jää hoitamatta. Viime hallitus vain sotea jauhoi, taxi uudistus meni tämän silloisen liikenneministerin vuoksi miten meni, siihen viellä junarata jäämerelle, niin saatiin aikaa ja rahaa kulumaan taivaan tuuliin satoja tuhansia euroja, pitihän olla toimikunta junarataa selvittämässä, linjauksia, ynm.
Äänestäminen
10
245
Vastaukset
- Anonyymi
Etteivät käärmeet tulisi kartanolle, niin matinpäivänä (24.2.) kierretään kartano kolmeen kertaan vetäen raakkurautaa ja isännän housuja perässä sanoen: “Pois kieru kartanosta, väärä makkara majasta!”
- Anonyymi
iesiössä met olemma aina olhet lähes kaikki rauhallisia ja puolueettomia kommunisteja
- Anonyymi
...... ja useat muut taloustieteilijät ovat kritisoineet Suomea ja muita länsimaita myös koronan yhteydessä tehdyn talouspolitiikan johdosta. Liikkumisrajoitukset ovat ajaneet valtavan määrän yrityksiä konkurssiin, mikä pyritään nyt ”korjaamaan” ottamalla yhteistä EU-velkaa, joka lahjoitetaan Suomen kaltaisista vauraista maista Italian kaltaisille maksukyvyttömille valtioille.
- Anonyymi
Hallituskriittisten tutkijoiden ja aktivistien mukaan Manna Mariumn on tekemässä Suomesta konkurssikypsän poliisivaltion, jossa kansa on velkaantunut italialaisten pankkiirien hyväksi ja saanut tästä vastineeksi ulkonaliikkumiskieltoja, pakkorokotuksia, vieraantuneita ihmissuhteita sekä massatyöttömyyttä.
- Anonyymi
no nyt ei saisi likkua enää ulkonakaan.
- Anonyymi
jiesuössä ole kyllä liikuttu ikinä ennenkään ulkona.
- Anonyymi
Suosittelen ottamaan asioista selvää. Tietoa on. Sitä on jaettu. Älä odota, että asiat tulee sinulle tässä vallitsevassa ajassa esille, kuin Manulle illallinen. Tiedon jakaminen on väsymättä jatkunut sensuroinnista huolimatta. Miksi? Siksi, kun on kansalaisia jotka välittävät kanssa ihmisistään, eivätkä hyväksy totaalista kusetusta. Perustuslaki on heille Laki, jota kunnioittavat. Eikä sillä pyyhitä vain peräsintä. Koko touhussa on uskomattomat asiat kyseessä. Ja se ei ole "pandemia".
- Anonyymi
https://www.youtube.com/watch?v=bq20FtniZRU&list=PLbU4sf2RlI9zb-G3tp-kptEeXV852v4aM&index=43&ab_channel=PasiViherahoNRO120HÄMEEDUSKUNTAAN! kyllä pasi tietää.
- Anonyymi
https://www.youtube.com/watch?v=2UIz4KhZKy4&t=324s&ab_channel=ToniRINTALA DDD...
TÄTÄ LINKKIÄ EI POISTETA MUISSA PAKKAKUNNISSA KUIN SODANKYLÄSSÄ. VOITTE KÄYDÄ NAAPURIKUNNASSA LUKEMASSA SIELÄ ON ASIALLINEN VALVOJA:
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922137Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311070Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561013- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.284906