Äänestäminen

Anonyymi

Viimeksi kun kävin äänestämässä Sodankylän kunnantalolla oli kahden kirjekuoren systeemi. Toiseen varsinainen numero ja toiseen omalla allekirjoituksella varustettu paperi. Ihmettelen tälläistä toimintatapaa, että miksi näin? Pitäisi riittää, että henkilöllisyys tarkastetaan äänestyspaikalla ja leimattu kortti laatikkoon, se kirjekuorikin on turha sen ympärillä.
Toinen asia on, että miksi kopeissa ei ole kuulakärkikyniä? vain tylsä lyijykynän pätkä, josta on helppo pyyhkiä numero pois ja niin edelleen.
Voidaan todeta, että ei ole Suomessa äänestämistä tehty kovin varmalle pohjalle, paperia pyöritellään monenlaista ja kirjekuorta. Ja eikö senkin pitäisi olla äänestys salaisuus onko käynyt äänestämässä, nythän se ilmenee kahdellakin tavalla. Äänestys aktiivisuushan voidaan laskea lippujen määrästä suhteessa äänioikeutettuihin.
Vaalitarkkailijoita ei myöskään ole näkynyt koskaan äänestyspaikoilla, vaikka kansainvälisesti sellainen on tapana isoissa vaaleissa (presidentti), pois lukien Venäjä, varsinkin Krimi. No, en tiedä tätä Suomen osalta, ehkä Suomessa ollaan niin rehellisiä, että ei tarvetta.
Yleisesti (kuten SUPOKIN kommentoi) niin mielestäni puoluejärjestelmä alkaa olemaan aikansa elänyt. Kaikista puolueista voi löytää jotain hyvää ja sopivia persoonia, mutta heidän on toimittava puoluekurin alla, että ei voi lähteä ns. sooloilemaan, ainakaan kovin paljoa, muuten tulee satinkutia.
Miten olisi, jos olisi vain yksi puolue, Suomen puolue ja kansalaiset äänestäisivät henkilöä, jonka tietäisivät tai luulisivat tietävän sopivaksi edustamaan eduskunnassa. Onhan eduskunnassakin sitten äänestys prosessi kai? päätettävistä asioista, toimista.
Nyt puoluejärjestelmän aikana puolueet kinastelevat ja monenlaista asiaa, asiattomuutta vellotaa, pyöritellään, aikaa menee, kuin koronassa konsanaan ja moni oikeasti tärkeä asia jää hoitamatta. Viime hallitus vain sotea jauhoi, taxi uudistus meni tämän silloisen liikenneministerin vuoksi miten meni, siihen viellä junarata jäämerelle, niin saatiin aikaa ja rahaa kulumaan taivaan tuuliin satoja tuhansia euroja, pitihän olla toimikunta junarataa selvittämässä, linjauksia, ynm.

10

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Etteivät käärmeet tulisi kartanolle, niin matinpäivänä (24.2.) kierretään kartano kolmeen kertaan vetäen raakkurautaa ja isännän housuja perässä sanoen: “Pois kieru kartanosta, väärä makkara majasta!”

    • Anonyymi

      iesiössä met olemma aina olhet lähes kaikki rauhallisia ja puolueettomia kommunisteja

    • Anonyymi

      ...... ja useat muut taloustieteilijät ovat kritisoineet Suomea ja muita länsimaita myös koronan yhteydessä tehdyn talouspolitiikan johdosta. Liikkumisrajoitukset ovat ajaneet valtavan määrän yrityksiä konkurssiin, mikä pyritään nyt ”korjaamaan” ottamalla yhteistä EU-velkaa, joka lahjoitetaan Suomen kaltaisista vauraista maista Italian kaltaisille maksukyvyttömille valtioille.

    • Anonyymi

      Hallituskriittisten tutkijoiden ja aktivistien mukaan Manna Mariumn on tekemässä Suomesta konkurssikypsän poliisivaltion, jossa kansa on velkaantunut italialaisten pankkiirien hyväksi ja saanut tästä vastineeksi ulkonaliikkumiskieltoja, pakkorokotuksia, vieraantuneita ihmissuhteita sekä massatyöttömyyttä.

    • Anonyymi

      no nyt ei saisi likkua enää ulkonakaan.

    • Anonyymi

      jiesuössä ole kyllä liikuttu ikinä ennenkään ulkona.

    • Anonyymi

      Suosittelen ottamaan asioista selvää. Tietoa on. Sitä on jaettu. Älä odota, että asiat tulee sinulle tässä vallitsevassa ajassa esille, kuin Manulle illallinen. Tiedon jakaminen on väsymättä jatkunut sensuroinnista huolimatta. Miksi? Siksi, kun on kansalaisia jotka välittävät kanssa ihmisistään, eivätkä hyväksy totaalista kusetusta. Perustuslaki on heille Laki, jota kunnioittavat. Eikä sillä pyyhitä vain peräsintä. Koko touhussa on uskomattomat asiat kyseessä. Ja se ei ole "pandemia".

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      980
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      772
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      682
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      516
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      503
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      475
    10. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      41
      463
    Aihe