https://yle.fi/uutiset/3-11816126
Miten? Yrittänyt hakea tietoa muttei mitään löydy kuinka huuhaa ja kumppanit olisi maailmalle sellunsa rahdannut?
Tässä esimerkki linkissä miten oikea yhtiö joka tosissaan on tehdasta rakentamassa toimii.
Miten? Yrittänyt hakea tietoa muttei mitään löydy kuinka huuhaa ja kumppanit olisi maailmalle sellunsa rahdannut?
Tässä esimerkki linkissä miten oikea yhtiö joka tosissaan on tehdasta rakentamassa toimii.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Elä hyvä päätäs vaivaa moisella tiedolla.... menet vielä sekasin
Kyllä se aika olennainen kysymys on miten logistiikkapuoli hoidetaan.
Vai meinataanko ne varastoida patokankaalle pyramideiksi?
Mutta pitää muistaa ettei sitä fyysistä tehdasta koskaan tule ja virtuaalisellua voi varastoida biteissä vaikka usb-tikulle.
Keskimääräinen satamamaksu esim sellulaivalle on n. 35 000€/ vrk.
Eli logistiikan on toimittava täydellisesti jottei laiva joudu odotteleen jos mielii saada bulkkituotteesta edes vähän voittoa.
Metsä Group ratkaisi tämän tekemällä oman laiturin ja 400m pitkän satamavaraston jonne tuote varastoidaan väliaikaisesti mistä se on nopea juontaa laivaan.
En ole kuullut että missään meri-lapin satamassa olisi muilla yhtiöillä nyt hankkeita ja suunitelmia tällaisista investoinneista.
Biotehdas tulee ja kansa karkeloi!
Sen tehtaan tuloa ei kukaan voi estää, mutta nyt vaaleissa JOKAINEN ÄÄNI PITÄÄ ANTAA TEHTAAN TEKIJÖILLE sekä huolehtia että 2021 TEHTAAN TEKIJÄ valitaan eduskuntaan.
Kuunnelkaa vaikka kyläseppää, JOKA OSAA JA USKALTAA!
Se tuo sellu-usko on kaikista vahvin uskonlahko. Ei lestatiolaiset tahi jehovat oo sen rinnalla mithään ?
Kyllä! Jos uskosta olisi kiinni niin tehtaita olisi ainakin 5 jo valmiina.