Arvio varmoista läpimenijöistä
Kuntavaalit 2021
Anonyymi
391011
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Tauriainen ja Kärki ja 10 muuta ehokasta Perussuomalaisista.
Kaarlo Nurmikumpu oli Kommunistien ehdokas.
Hän poistui joukostamme marraskuussa 2016.
Kemijärvellä toimi myös lautakunnassa ja asui aikasemmin Tonkopuron kylässä.
Tauriainen ja kärki eivät edes mahtuneet persulistalle
Tämän kunniaksi sopis tarjota kakkukahvit torilla.
Näyttää kuiteski siltä että kuntavaalit siirretään jotta Perussuomalaisten superjytky siirtyy myöhempään ajankohtaan. Näin se toimii maailman demoktaattisimmassa maassa.
Sinäänsä hyvä että siirrettäisiin niin loppuisi tämä ns. valtapuolueiden kieroilu järjestää vaalimainostilaisuuksia rikkomalla asetettuja kokoontumisrajoituksia.
Kuntavaalit siirretään kesäkuulle. Vaalipäivän arvio tartunnoista 11 000?????. Melko raaka arvio? Suomessa testataan noin 20 000 vrk. Tarkoittaako tämä että yli puolet näytteistä olisi positiivisia???? Nyt loppui viimeinenkin usko tämän pentuhallituksen toimiin. Missähän maailmassa elävät?
Siirto tuntuu helpottavalta tilanne huomioon ottaen. Miksi vaaleja on yleensäkin tiheästi? On kallista, aiheuttaa vaaliväsymystä. Demokratia toteutuu harvemmassakin vaalisysteemissä. Kas kunnei vaadita joka kuukausi uudet vaalit.
Voishan ne paikat jakaa Ylen kyselyn tuloksen mukaan.
Ei niihin kyselyihinkään jaksa aina vastata.
Paremmin jaksaa osallistua vaaleihin, kun ei vaaleja ole yhtenään ja eri vaalit voisivat olla samalla kertaa.
Monissa vaaleissa on kirjeäänestys. Tosin nyt ei postiinkaan uskalla mennä, mutta voihan kirjeen panna postilaatikkoon ulkona.
Tai sanoa postinjakajalle että äänestän sitä.
Laitanko naapurin postilaatikkoon? Näitä laatikoita jonne kortit tai kirjeet voi jättää ei taija löytyä enää koko Lapin maakunnasta.
Kyllä Kemissä on postilaatikoita.
Mutta kalliiksi tulee sekin postiäänestys.
Vaalit saisi siirtää muutaman vuoden päähän nyt, kun muutenkin on niin paljon rhanmenoja.
Ei persujen listoilla ole enää Tauriaisia ja kumppaneita. Perustaneet oman ryhmänsä. Persujen listoilla on uusia nimiä ja hyviä sellaisia joilta todennäköisesti löytyy yhteistyökykyä muitten kanssa ja osaavat muutakin kuin esittää eriäviä mielipiteitä puhumattakaan kokouksiin osallistumisista. Tervemenoa !
Ja pöytökirjojenkin tarkistaminen onnistuu. Pöljää protestoida tuollaisessakin nykypariskunnalla...
Kemin persut hajonneet? Syy?
Mitä se yhteistyökyky sitten on, olla viherkommareitten kanssa aina samaa mieltä? Mikä vaihtoehto ryhmä/puolue sitten äänestäjille se muka enää on? Ja eriävän mielipiteen voi kyllä jättää jos ei ole jostain asiasta samaa mieltä.
Hajoamisen syy kuulemma että puoluetoimisto kielsi tätä Soinin luottomiestä tilaamasta enää Aku Ankkaa.
Näyttää olevan pari todella pätevää ehdokasta sillä listalla kokemusta yhteistenasioiden hoidosta todella paljon , jopa valtakunnan tasolla.
Näin on, monipuolista osaamista.
Kyllä, kokenutta ja yhteistyökykyistä porukkaa on listalla. Pitkäaikaisia järjestö talkoilaisiakin yms on listalla
Persut hajoaa omaan mahdottomuuteensa.
Listoilla kuusi ukkoa ja yksi ainoa nainen.
16 ehdokasta. Kaikki eivät ole vielä PS:n sivulla. Lapin Kansassa on ehdokasluettelot.
Pelkosenniemellä oli eholla kaikkiaan 3 ehokasta vähemmän mitä valtuustoon valitaan. Siis kaikki puolueet tai ryhmät. 0 äänelläkin olisi mennyt valtuustoon että heilahti. Jos joku haluaa polittiselle uralle vaikuttamaan niin äkkiä muutto Pelkosenniemelle.
Ulkoilijoiden pohdinnoissa arvellaan vihdoinkin ykköspaikan vaihtuvan
Joillakin vasemmiston ehdokkailla voi tehdä tiukkaa läpimeno jos hallitus jatkaa ravintolasulkuja.
Niinpä. Kaljabaareistahan ne vasurit on aina äänensä saaneet.
Paavo Väyrynen
Persuja pelottaa ku Paavo vie äänikuninkuuden.
Heh, näinpä se taitaa olla. Siellä suunnalla ei taida olla kuin yksi vaihtoehto; keskustalaiset Torniossa ja vassarit Kemissä. Kemissä tietenkin vassarit kauhuissaan Paavon mukaantulosta. Toivotaan, että Paavo pääsee jatkoon; tulisi todennäköisesti ainakin vähän kiinnostavan uuttakin kerrottavaa Kemingradin kaupunginvaltuuston kokouksista. On nämä poliitikot aika maskotteja.
Kovanapa pidät persuja Kemissä. Eikö heillä ole vain kaksi valtuutettua. Mistä he nyt rykäisisivät äänikunkaaksi.
Perut valtaavat kyllä Torniossa valtapuolueen aseman. Kemissä tilanne voi olla persuilla joko matala, keskinkertainen tai yllättävän korkea. Perussuomalaiset ovat yllätysmomentti vähän joka paikassa. Kemissäkin nyt, kun pääsivät Tauriaisesta.
Nyt kun vas. Moisanen jää pois, niin äänikunikuudesta taistelee Väyrynen ja Tauriainen.
Oma arveluni on Tauriainen 150 ääntä ja Väyrynen 360 ääntä. Ainoa joka oikeasti haastaa Väyrysen on Ikäläinen noin 270 äänellä.
Painetaan arvaukseni mieleen ja katsotaan sitten mikäli vaaleja nyt yleensäkään pidetään.
Ja Pate vie äänisaaliillaan monta muutakin kepulaista.
Väykky, Ikäläinen
Siinä rivin kaksi varmaa
Mielenkiintoisempaa olisi arvella eri puolueiden saamia paikkoja, miten ne muuttuvat vai muuttuvatko.
Vassarit tipahtaa, demarit nousee, keskusta tipahtaa, kokoomus nousee
Minulla on sellanen kutina että Pata taitaa äänimäärällään hommata kepulisteille lisää paikkoja. Vasurit saa tippuakkin. Voivat polttaa ne naftaliiniin laitetut punaliput.
Puukotus Kouvolan liikennepuistossa: Kolme miestä poistui paikalta juosten – poliisi pyytää havaintoja
Teosta epäillään kolmea miestä, joiden nähtiin poistuvan juosten puistosta. Epäillyt ovat nuorehkoja miehiä, joilla oli yllään HUPPARIT.
"Hupparit" kertoo kaiken!
Äänestä