Elämän vastoinkäymiset

Anonyymi

Kuinka paljon vastoinkäymisiä eri ihmiset pystyvät sietämään ettei ole vielä itsemurhaa päädytty. Mun vastoinkäymiset liittyvät lähinnä kaikkeen elämän osa alueilta, ei kuitenkaa (sairauksiin) ellei tota "pää koppaa" lasketa👥. Mutta kun kaikella muulla tasolla tulee koko ajan vastoinkäymisiä ja taas uusia vastoinkäymisiä, se tulee kun sarjana ja jatkumona ne vastoinkäymiset. Sitä yrittänyt toivoo mielessä että kyllä se aurinko tänne risukasaan vielä paistaa, mutta ei niin ei. Onko elämän tarkoitus se että täällä eletään vain vastoinkäymisten keskellä vuodesta toiseen? Sitä kun ihmisen mieli ainskaan mulla kestä loputtomasti, joku kerta vielä päässä naksahtaa, sitä ittesä löytää vielä joskus jostain juna radalta, tai sitten meren rannalta että uidaan niin pitkälle kun jaksetaan... ..... ..

12

709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pätee samaan kuin muussakin elämässä ja terveydessä. Vastoinkäymisten sietokyky on ympäristötekijöiden ja geenien yhteisvaikutus. Toiset ovat vain niin vakaita, etteivät kaadu, vaikka vuori sortuisi niskaan. Toiset lakoavat höyhenen hipaisusta. Ihmisten persoonallisuudessa on eroavaisuuksia. Samoin toiset ovat saaneet lapsuuden kotonaan hyvän pohjan perusturvallisuudelle. Tietyt geenimuodot altistavat masennukselle ja tietyt suojaavat siltä. Kaikki eivät siis masennu vastoinkäymisten johdosta.

      Itse olen heikkoa tekoa. Perhetaustani ovat heikot, ja olen ollut aina arka ja epävarma ja hauras. Olen eläkkeellä mielenterveyssyillä.

      • Anonyymi

        Kiitos avoimuudesta kiitos tiedoistane. Auttavat monia selviytymään paremmin.


    • Anonyymi

      Vastoinkäymiset kuuluu elämään etkö sitä tienny? Henkisesti terve ihminen osaa luotsata väylänsä pois vaikeuksisa ja niistä joista ei niin pystyy ne kestämään ja jopa kääntämään voitokseen. Yritä jättää tuo lapsen mieli taaksesi ja kehittyä kypsäksi ihmiseksi.

    • Anonyymi

      No joo, mulla oli 2000 alun maissa tosi rankkaa. Ja just tuli vastoinkäymisiä paljon. Joskus tuli viikottain jotain järkytyksiä.

      Mjoo, masennuin niistä vakavasti ja menetin työkykyni. Oli hiukka hankalia asioita myös myöhemmin. 2006 mulla puhkesi skitsofrenia. Elin sen kanssa 10 vuotta tietämättä, että olin sairas ja ilman lääkkeitä. 2015 jouduin psykiatriselle osastolle.

      Siellä aloitettiin masennus- ja psyykenlääkitys. Ja muutenkin auttoivat ja olivat tueksi. Sen jälkeen onkin elämä kääntynyt parempaan päin. Pikkuhiljaa on ollut eri koulutuksissa ja työkokeilussa tms. Eteenpäin on päästy.

      Mutta elämä on sen jälkeen ollut paljon parempaa hs ihan tyytyväinenkin olen ollut ehkä jopa onnellinen. Positiivisia kokemuksia on ollut. Ja tavallinen arkikin on mukavaa, kun se sujuu ja on turvallista.

      Mutta elämä ja olosuhteet voivat muuttua, vaikkei sitä hankalassa vaiheessa, masentuneena pysty kuvittelemaan.

      Koita hakea apua jostakin. Joku mielenterveysjuttu? Kirkolla on kai diakonit, joille voi puhua. Ja muutenkin jos pystyt löytämään apua johonkin käytännön ongelmiin, jos sinulla niitä on. Mihin kaikkeen nyt tarvii.

      Terveet elämäntavat, nukkuminen, syöminen, liikunta, päivärytmi. Kivat harrastukset yms. Auttaa. Ehkä joku meditaatio, rentoutuminen. Noi vaikuttaa paljon, jos on mahdollisuus noita ylläpitää.

    • Anonyymi

      Älykäs selviytyy vastoinkäymisistä, joihin viisas ei edes joudu!

      • Anonyymi

        Elätkö yksinäsi viisaasti ei vastuuta tms. normaaleja elämisen malleja.


    • Anonyymi

      Jatkuvat vastoinkäymiset ovat merkki siitä että teet virheitä elämässäsi. Kaikki tekevät virheitä enemmän tai vähemmän, ne ovat osa oppimisprosessia. Yritä ottaa opiksesi vastoinkäymisistäsi, kysy itseltäsi oikeita kysymyksiä ja mieti niihin vastauksia,

      Mikä meni pieleen? Mitä olisin voinut tehdä paremmin? Miten olisin voinut ennaltaehkäistä vastoinkäymisen x? Mitä olisin voinut tehdä jotta olisi käynyt paremmin?

    • Anonyymi

      Minkä sitten kukin lukee vastoinkäymiseksi. Jos asia on joku jonka voi korjata, muuttaa paremmaksi, jättää omaan arvoonsa tms. (tätä ei välttämättä itse näe selvästi).
      Keskustelu tms. Apu voi olla paikallaan. Nämä jotkut typerät lausahdukset voi jättää omaan arvoonsa.

    • Anonyymi

      realismia

    • Anonyymi

      Putkiremontti edessä enkä tiedä minne mennä. Tuntuu yksinäiselle kuin ei ympäristö juurikaan välittäisi.

      Vanhus unoh-tui, hankeen huk-kui, palel-tui, ympärillä kädet heilah-tui, tui,tui,tui,tui.

    • Hei,

      Et kertonut tilanteestasi paljoa, etkä sitä oletko hakenut ja saanut jotakin apua tilanteessasi. Pari aikaisempaa kirjoittajaa jo antoikin neuvon hakeutua avun piiriin.

      On olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Näistä palveluista voi saada sekä tukea että vinkkejä muuhun avun hakemiseen.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön löydät mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi joka viikko maanantaista torstaihin klo 15-19 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Niiden yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

      Lämpimin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Lähinnä halusin tietää onko lyhyen ajan kalustetun asunnon vuokraajia putkiremontin ajaksi. Remontin arvioitu kesto on kolme kuukautta.

      Remonttien on arvioitu lisääntyvän voimakkaasti. Joten tuntuisi lookiselta että olisi tällaiseen vuokraamiseen erikoistuneita. Vuokra voisi tietenkin olla suurempi kuin keskimäärin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6304
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5368
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4245
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4112
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3870
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1167
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      53
      972
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      281
      908
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      807
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      801
    Aihe