Elämässä on vastoinkäymisiä. Niissä punnitaan ihminen.
Jos alkaa ruikuttaa kun käsketään pysymään jonkin aikaa kotona, hän kuinka kestää oikeat vastoinkäymiset?
Jos alkaa ruikuttaa kun käsketään pysymään jonkin aikaa kotona, hän kuinka kestää oikeat vastoinkäymiset?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jotkut ihmiset on heikompia kuin toiset. Eivät kestä olla kotona. Eivät kestä ottaa rokotetta. Eivät kestä koronaa. Meitä on.
pelokkaita.
Koronaan kuolleita nyt yli 4 miljoonaa.
Jospa minun maskin käyttöni voisi pikkuisen vaikuttaa etten lisäisi tuota lukua omalta osaltani.
Evakkoon lähtiessä annettiin 15 minuuttia aikaa ja mukaan sai ottaa mitä jaksoi kantaa. Jos henkilöllä oli pikkulapsi, muuta ei voinutkaan kantaa. Jos pääsi junaan, joutui kuolemanvaaraan, kun junia pommitettiin.
Kyllä nyt on helppoa kun kehotetaan että pysykää kotona. Mutta joidenkin mielestä on ylivoimaista.
Ja eikä tarvi pimentää akkunoita. Voi poltaa valoja vapaasti jos laskut on maksettu.
Selvittelin kerran vanhan mökin irtaimistoa. Löytyi monta mustaa rullaverhoa. Ihmettelin että olipa heillä synkkä sisustus. Vasta myöhemmin ymmärsin, mitä tarkoitusta varten ne olivat.
Melko eristyksissä on täällä oltu. Silti tyytyväisiä kun on oltu terveitä, ei flunssaa ei mahatautia ei mitään. Monenlaisia asioita silti voi harrastaa. Nuorilla olisi vaikeampaa jollei olisi älypuhelimia ja muita laitteita niin kuin ennen ei ollut.