Liian nopean nopean nesteen poistumisen voi estää vain syömällä enemmän,ja pääasiassa enemmän hitaita hiilihydraatteja.
Punnitseminen aamulla on vain siksi tärkeää ettei laihdu liian nopeasti.Jos laihtuminen on liian nopeaa se on sen merkki että kehosta poistuu liikaa nesteitä,ja siitä tulee syömähäiriö.(liian matalakalorisen syönnin jälkeen ahmii ruokaa ja lihoo kaiken takaisin)
Eli syömällä enemmän laihtuu eikä liian vähällä syömisellä.Sopiva syöminen parantaa aineenvaihduntaa ja siten edistää laihtumista.
Punnitseminen aamulla on vain siksi tärkeää ettei laihdu liian nopeasti.Jos laihtuminen on liian nopeaa se on sen merkki että kehosta poistuu liikaa nesteitä,ja siitä tulee syömähäiriö.(liian matalakalorisen syönnin jälkeen ahmii ruokaa ja lihoo kaiken takaisin)
Eli syömällä enemmän laihtuu eikä liian vähällä syömisellä.Sopiva syöminen parantaa aineenvaihduntaa ja siten edistää laihtumista.
Vastaukset 11
Vanhimmat
On olemassa kahdenlaisia ihmisiä. Sellaisia, jotka pystyvät kontrolloimaan syömisiään, ja sellaisia, jotka eivät pysty kontrolloimaan syömisiään. Jos kontrollikykyinen sairastuu syömishäiriöön, hänestä tulee anorektikko. Hän pystyy pitäytymään matalaenergisellä dieetillä. Jos kontrollikyvytön sairastuu syömishäiriöön, hänellä on ahmimishäiriö tai bulimia. Hän ei kykene hallitsemaan syömisiään, joten hän joko lihoo tai oksentaa syömänsä ruuat pois.
On todistettu, että pieni kalorivaje ylläpitää nuorekkuutta eli pidentää elinikää. On olemassa ihmisiä, jotka ovat eläneet vuosikymmeniä huomattavasti energiarajoitetulla dieetillä. Itsekään en pidä nälkää pahana asiana, ja koetan rajoittaa syömisiäni. Vanheneminen ja rappeutumissairaukset alkavat yleistymään keski-iässä, joten lisääntymisiän jälkeen terveellisin vaihtoehto olisi rajoittaa ruuasta saatavaa energiaa.
Jos on paljon liikuntaa harrastava saa syödä joka päivä 2500 kaloria ja laihtuu siltikin ainakin 3 kiloa kuukaudessa.Se kalorimäärä on sen verran hyvä että siihen ei tarvitse enään herkutella mitään ylimääräistä,koska se sisältää suuren 1000 kalorin aterian lisäksi jälkiruuat ja välipalat ja iltapalat.yms
(jos on aivan sohvaperuna 2500 kalorilla lihoo 2 kg kuukaudessa)
Painosta ei siis näe oikeaa rasvan laihtumista,paino saattaa laskea lyhyessä ajassa 4 jäkin kiloa ja todellisuudessa rasvaa ei yhtään.
Paino ei kerro kaikkea
https://www.is.fi/laihdutus/art-2000005151099.html
Kun laihduttaa isommilla kaloreilla välillä voi pitää hieman kevennettyjäkin päiviä.mutta yhtään 1200-1800 koska nämä päivät aiheuttavat juuri takaisin lihomista.
Vaikka laihtumista tulisi vain 1 kg kuukaudessa sekin on jo hyvä saavutus pitemmällä aikavälillä.Paino saattaa jopa noustakkin ja on silti laihtunut,koska lihaspaino saattaa vähän kasvaa kun syö oikein ja liikkuu.
Tämä on ainakin luotettava energiantarvelaskuri.Toinen laskuri arvioi kulutukseni olevan vain 2500 vaikka se tämän laskurin mukaan on 3300.Oikea arvio tarkoittaa sitä että isommilla kaloreilla laihtuu.
https://www.laskurini.fi/terveys/kalorilaskuri/energiantarvelaskuri
toi laskuri on ihan hehtaaripyssy
Tuo em. laskuri on ihan perseestä. Kohta tulee kovaa kamaa.
Tämä on paljon parempi https://www.niddk.nih.gov/bwp . mutta se ei ole teille ehkä tarpeeksi yksinkertainen.
"Liian nopean nopean nesteen poistumisen voi estää vain syömällä enemmän,ja pääasiassa enemmän hitaita hiilihydraatteja."
Ihan ikioma teoria?? Ei mitään tekemistä todellisuuden kanssa
Kaikki tietää sen että hiilihydraatti sitoo vettä kehoon.
Ei Veijo "tiedä" sitä.
Hänelle tapahtui VHH:n ihme kun vähensi hiilihydraattien käyttöä ja paino laski kymmeniä kiloja. Se oli laihtumista eikä nesteen poistumista, jos joku muuta väittää niin VHH salama häneen iskeköön.
Wikmeniasta luin että ihmisen tila muuttuu nestehukasta kriittiseksi jo muutamassa päivässä.
Tässä yksi juttu nestevajauksesta.
https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/2014072918526719
Virtsan väristä tietää sen että nestetasapaino on kunnossa,virtsan väri pitää olla aika kirkas.Silloin kun se nestevajaus tuli se oli tummaa mutta pystynyt juomaan vettä koska ei janottanut yhtään.
Värikartta
https://terveurheilija.fi/wp-content/uploads/2019/10/Nestetasapainon-arvioiminen-virtsan-värin-avulla.pdf
Kyllä siihen täytyy olla joku ratkaisu.Olen tehnyt 2016 onnistuneen laihdutuksen aikana niin että olen lisänyt vähän suolaa juomaveteen.Kalorini oli silloin vain 2300 päivässä
Pitää tarkkailla virtsan väriä ja juoda vettä silloin kun on hikoillut paljon.
Nestepainoni on laskenut nytkin 2 kiloa,mutta virtsan väri on sopivan kirkas.