Maa on syntinen laulu

Anonyymi

Katsoin elokuvan tänään televisiosta. Elämä Lapissa esitettiin siinä todella raadollisena ja rankkana. Paljon oli köyhyyttäkin. Onko elokuva realistinen kuvaus Lapista? Onko elämä Lapin erämaissa turistikeskusten ulkopuolella todellakin tuollaista?

3

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      HOX, HOX! Et sitten ymmärtänyt, että kertoo 40-luvun ajasta Lapin syräisillä alueilla ja elokuva tehty 70 luvulla. Yleissivistystä.

      Timo K Mukka kirjoitti kirjan 19 vuotiaana ja kirjan pohjalta tehty elokuvan käsikirjoitus. Ei täysin realistinen, tarinat on tarinoita. Suomen syrjäseuduilla oli köyhää, paljon lapsia perheissä ja sodan jälkeen paljon jälleen rakentamista yms.

    • Anonyymi

      Sota-ajan jälkeen kaupungeissa oli myös kurjuutta ja köyhää. Työtä oli paljon, huonot palkat, työttömyyttäkin ja perheet asuivat ahtaasti vailla mukavuuksia. Maaseudulta lähdettiin paremman elämän toivossa kaupunkeihin ja tehtiin sitä työtä mit'ä satuttiin saamaan.

      Historiaan kannattaa syventyä, kaikenikäisten. Suomi on noussut tämän päivän vanhusten, nykyeläkeläisten ja isojen ikäluokkien työllä hyvinvointivaltioksi.
      Pieni eliitti on aina ollut.

    • Anonyymi

      Miten ihmeessä joku voi olla noin "pimeä" vuonna 2021, että luulee iänvanhan fiktiivisen elokuvan olevan totta ja tätä päivää?????? Timo K Mukka, samoin kuin elokuvan ohjannut Rauni Mollberg jo edesmenneitä, molempien kuolemasta aikaa.

      Netti tarjoaa hyvin paljon tietoa molemmista ja tuosta elokuvastakin jos haluaa tietää eikä vain luulla. En voi olla ihmettelemättä aloittajan aatteluita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      149
      10891
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5200
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2413
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2113
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1681
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1514
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1221
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      925
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe