Olen 15-vuotias tyttö, joka haki kaupungin kesätöihin viime perjantaina 19.3, vaikka haku alkoi jo 15.3. Onko kellään tietoa paljonko väliä sillä on, jos työhakemuksen lähettää 5 päivää haun alkamisesta?
Also, miten erottuu muista hakijoista?
kesätyöhakemus 5 päivää "myöhässä"
4
138
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki hakuaikana perille tulleet hakemukset ovat samassa asemassa, yleensä. Eli ensimmäisinä perille tulleet hakemukset eivät saa mitään etusijaa tai ylimääräisiä pisteitä nopeudesta.
Asiallinen, siisti ja hyvällä suomella kirjoitettu hakemus on paras.- Anonyymi
Eivät ole. Yleensä työpaikat menee suhteilla sukulaisille ja kavereille tai vähintäänkin jollekin pikkujulkkikselle. Sitten on vuorossa he, joista saa valtiolta rahallista tukea. Viimeiseksi katsellaan joko pinon ensimmäinen tai viimeinen.
- Anonyymi
Ai niin ja koska kaupungin väki on nii-in laiskaa porukkaa lukemaan työhakemuksia läpi niin mitä lyhyempi, suppeampi ja ytimekkäämpi hakemus ja lauseet ovat niin sitä parempi. Arvostavat äärettömän lyhyitä lauseita (koska oma laiskuus).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai niin ja koska kaupungin väki on nii-in laiskaa porukkaa lukemaan työhakemuksia läpi niin mitä lyhyempi, suppeampi ja ytimekkäämpi hakemus ja lauseet ovat niin sitä parempi. Arvostavat äärettömän lyhyitä lauseita (koska oma laiskuus).
Ja niin, ”parhaimmathan” saa töitä vaan sanomalla ”haluan töitä”, koska oma mies, isä/äiti on siellä töissä eli nämä menevät kaikkien edelle. Eivät ikinä edes tee työhakemusta (josko koskaan elämässä ovat sellaista tehneet..).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292148
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu251656Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti111238Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701201Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121127- 88982
- 82852
- 17847
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon16751Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks107691