Ikinä ei saanut kesätyötä ja kohta 18v!

Anonyymi

Mä en ole ikinä saanut kesätyötä ja ensi vuoden tammikuussa meikä 18v ja nyt kun on korona ei sitäkää saa. Onko outoa jos ei ole ollut ikinä kesätöissä?

6

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sattuuhan sitä tuollasta, joten eipä hätää.

    • Anonyymi

      Onhan niitä etätöitä, mm. koodausta ja puhelinmyyntiä. Koodaukseen tarvii tietysti harjoittelua että on pätevä tekemään toimeksiantoja mutta on lukemattomia itseopiskelleita koodareita joten mikään mahdottomuus se ei ole ja netistä voi ostaa kursseja & kirjoja ja youtube on täynnä opetusvideoita.

      Puhelinmyynnissä taas pärjää kunhan on lannistumaton, hankalia asiakkaita ja epäonnistumisia kestävä asenne.

    • Anonyymi

      Et ole sitten puh.myyntiä tai siivousta hakenut? Molempiin pääsee kyllä.

      • Anonyymi

        En tiedä mitä vuotta elät, mutta ei nykyään noin vaan siivoomaan mennä finninaamana. Pitää olla alan koulutus ja kokemusta alalta ja työttömiä siivoojia on kortisto täynnä.

        Puhelinmyyntiin nyt kyllä pääsee, mutta siellä pitäis pärjätäkin. Useimmat eivät pärjää muutamaa kuukautta kauempaa, kun ei jaksa porukkaa kusettaa myymällä jotain vitun kalsareita ja partateriä mummoille.


    • Anonyymi

      Ei ole outoa, varsinkaan nyt korona-aikana, kun työt on kortilla.

      Itse aloitin kesätyöt 14-vuotiaana, ja tein aina 1-2 kk kesällä töitä yläkoulu/lukio-opintojen ohessa. Yliopisto-opiskelujeni lomassa taas olin vain yhden kesän työttömänä, koska opiskelin sen kesän valmistuakseni.

      Sen sijaan yksikään ystävistäni ei ole ollut töissä kesinä yläkoulu- ja lukioaikoinaan, ja vasta yliopistoon mennessä he tekivät ensimmäistä kertaa kesätöitä.

      Jokaisen polku on erilainen, ja yleensä kesätyöt ovat ihan eri alaa, kuin mitä päätyy lopulta työkseen tekemään, joten ei se maata kaada ja tulevaisuutta tuhoa, jos ei ole ollut kesätöissä vielä ennen 18v ikää.

    • Anonyymi

      Alle 18 vuoden ikä rajoittaa aika paljon kesätyöpaikkoja. Kun monissa paikoissa on pakko olla täysi-ikäinen. Aika vähäisiä ne kesätyöt/sijaistamiset jossain missä voi olla alle 18 ikäisenä. Kyllä se helpottaa kun täytät 18, pääsee hakemaan moniin paikkoihin.

      Mutta suosittelen että etsi suhteita joilla päästä, kysele äidiltä, isältä ja he taas joiltain muilta että missä voisi olla paikka tarjolla. Tämä nostaa mahdollisuuksia 90%:lla!
      Suhteilla pääsee parhainten, hakemuksien kanssa ole jonossa 1000 muun hakijan kanssa niin täytät 30 ennen kuin onnistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe