Ikinä ei saanut kesätyötä ja kohta 18v!

Anonyymi

Mä en ole ikinä saanut kesätyötä ja ensi vuoden tammikuussa meikä 18v ja nyt kun on korona ei sitäkää saa. Onko outoa jos ei ole ollut ikinä kesätöissä?

6

587

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sattuuhan sitä tuollasta, joten eipä hätää.

    • Anonyymi

      Onhan niitä etätöitä, mm. koodausta ja puhelinmyyntiä. Koodaukseen tarvii tietysti harjoittelua että on pätevä tekemään toimeksiantoja mutta on lukemattomia itseopiskelleita koodareita joten mikään mahdottomuus se ei ole ja netistä voi ostaa kursseja & kirjoja ja youtube on täynnä opetusvideoita.

      Puhelinmyynnissä taas pärjää kunhan on lannistumaton, hankalia asiakkaita ja epäonnistumisia kestävä asenne.

    • Anonyymi

      Et ole sitten puh.myyntiä tai siivousta hakenut? Molempiin pääsee kyllä.

      • Anonyymi

        En tiedä mitä vuotta elät, mutta ei nykyään noin vaan siivoomaan mennä finninaamana. Pitää olla alan koulutus ja kokemusta alalta ja työttömiä siivoojia on kortisto täynnä.

        Puhelinmyyntiin nyt kyllä pääsee, mutta siellä pitäis pärjätäkin. Useimmat eivät pärjää muutamaa kuukautta kauempaa, kun ei jaksa porukkaa kusettaa myymällä jotain vitun kalsareita ja partateriä mummoille.


    • Anonyymi

      Ei ole outoa, varsinkaan nyt korona-aikana, kun työt on kortilla.

      Itse aloitin kesätyöt 14-vuotiaana, ja tein aina 1-2 kk kesällä töitä yläkoulu/lukio-opintojen ohessa. Yliopisto-opiskelujeni lomassa taas olin vain yhden kesän työttömänä, koska opiskelin sen kesän valmistuakseni.

      Sen sijaan yksikään ystävistäni ei ole ollut töissä kesinä yläkoulu- ja lukioaikoinaan, ja vasta yliopistoon mennessä he tekivät ensimmäistä kertaa kesätöitä.

      Jokaisen polku on erilainen, ja yleensä kesätyöt ovat ihan eri alaa, kuin mitä päätyy lopulta työkseen tekemään, joten ei se maata kaada ja tulevaisuutta tuhoa, jos ei ole ollut kesätöissä vielä ennen 18v ikää.

    • Anonyymi

      Alle 18 vuoden ikä rajoittaa aika paljon kesätyöpaikkoja. Kun monissa paikoissa on pakko olla täysi-ikäinen. Aika vähäisiä ne kesätyöt/sijaistamiset jossain missä voi olla alle 18 ikäisenä. Kyllä se helpottaa kun täytät 18, pääsee hakemaan moniin paikkoihin.

      Mutta suosittelen että etsi suhteita joilla päästä, kysele äidiltä, isältä ja he taas joiltain muilta että missä voisi olla paikka tarjolla. Tämä nostaa mahdollisuuksia 90%:lla!
      Suhteilla pääsee parhainten, hakemuksien kanssa ole jonossa 1000 muun hakijan kanssa niin täytät 30 ennen kuin onnistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe