Oman hiusvärin kasvatus.

Anonyymi

Onko ihmisiä jotka kasvattaa omaa väriään eli lopettaneet värjäyksen?
Itselläni on menossa 1v4kk että tämä on kivuliasta.
Ja olen huomannut että oma hius on erittäin liukas ja ohut. Näyttää että värjäys on antanut paksuutta ja rakennetta.
Nyt jo mietin että kannattaako. Toisaalta olen niin kyllästynyt ainaiseen värjäykseen ja kampaajalla ramppaamiseen ja hoitavien tuotteiden ostoon.
Haluaisin olla huoleton hiusten suhteen.
Te jotka olette lopettaneet värjäyksen oletteko pysyneet siinä?
Oletteko huomanneet hiusten erilaisuuden vs värjättyyn?

2

938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsekin olen ohuthiuksinen, mutta tarkoituksella värjään vain harvoin, eli saa olla pitkä juurikasvu. Totta se on, että väri antaa vähän volyymin tuntua. Siksi itse teen värinpoiston ennen kasvivärillä värjäämistä. Jos värjään oman värin päälle, olen entistä riippuvaisempi tiheistä värjäämisistä. Juurikasvu näyttää silloin entistä ohuemmalta ja jopa "kaljulta". Minulla kun jopa kasviväri tummentaa niin paljon, että oma maantien värinen näyttää siihen verrattuna värittömältä.

    • Anonyymi

      Mun oli pakko lopettaa hiusten vaalentaminen. Olen noin 15-vuotta vaalentanut hiuksia ja nyt on alkanut tulla vaalennusaineelle herkistymistä. Kasvatan omaa väriä ja käyn ottamassa välillä kampaajalla vaaleita raitoja, kun ne eivät kosketa suoraan päänahkaan. Pyrin silti pidentämään kampaajalla käyntiväliä. Puolen vuoden välein käyn leikkauttamassa huonot latvat, jotta tukka kasvaa tasaisemmin ja silloin myös raitoja.

      Nyt kun oma hiusväri kasvaa, niin olen vaihtanut värjättyjen hiusten tuotteet miedompiin. Nyt on käytössä erittäin hienon suomalaisen mustikka-tuotteet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      196
      8962
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4718
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3740
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3106
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2762
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2538
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1918
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1485
    9. Golffarit kehityksen jarruna

      Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino
      Lappajärvi
      13
      1469
    10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      69
      1333
    Aihe