Hullu Poro Oy:lle on myönnetty ympäristösertifikaatti ISO 14001

Anonyymi

Koskahan mahtaa sertti lähteä?

Päivikki Palosaaren Levillä omistamalle Hotelli Hullu Poro Oy:lle on myönnetty ympäristösertifikaatti ISO 14001. Se on maailman tunnetuin ympäristöjärjestelmämalli, joka auttaa organisaatioita parantamaan ympäristönsuojelunsa tasoa ja osoittamaan ympäristöasioidensa hyvää hoitoa.

Sertti myönnetty 2015.

Hovioikeuden tuomio ja perustelut; "Hovioikeus tuomitsi Palosaaren kolmeksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen. Rikokset oli tehty vuosina 2003–2015. Hovioikeus katsoi, että Palosaaren menettely on liittynyt hänen yritystoimintaansa ja on ollut ammattimaista, pitkäkestoista ja jatkuvaa. Jätteitä oli tuotu useista paikoista Ainola-nimiselle tilalle ja jätteitä oli poltettu Ainolan lisäksi Pyhäkankaalla. Toiminta jatkui, vaikka Kittilän kunnan ympäristösihteeri oli huomauttanut asiasta".

Syytön kunnes toisin todistetaan. Nyt on todistettu. Tää karutonta on kertomaa.

Jokohan Päivikin ja Sannamaman yhteisen projektin, pelikasinon kivijalka on muurattu? Hyvin sutkuttaa mutta sutkuttakoon!!

7

954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saako sillä sertifikastilla kerätä kaikki paskat ja jätteet luontoon vai mihin se oikeuttaa. Kannattaa ilmeisesti tuollaisella paperilla pyyhkiä ahteria. Pelleserti.

      • Anonyymi

        Eikö vois hakea ympäristötekoa palkintoa ???


    • Anonyymi

      Korkeimmat voimat ovat jo ennen langettaneet tuomionsa . Kiroukset vielä pahentaneet. Mitään emme voi?

    • Anonyymi

      Tuomio tuli niin eikähän sertifikaattikin lähe.

    • Kyllähän on tuo maan tapa. Roskat kipataan johonkin ja aika hoitaa.
      Ihan väärä tuomio.

    • Anonyymi

      tottakai päivikki syö kaikki kittilän biojätteet on ainaki sen näkönen

      • Anonyymi

        Ja taitaa siinä sivussa tulla ahnehittua myös ympäristölle vaaralliset jätteet, on meinaan ympäristölle vaaralliseksi muuttunut koko matami.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      19
      3243
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      17
      2226
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      123
      1840
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1216
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1117
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1012
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      36
      843
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      54
      778
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      721
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      705
    Aihe