Voiko olla ärsyttävämpää kuin suureen ääneen mölisevä, joka yrittää päteä? Henkilö, joka vaatii tärkeän oloisena muuta yleisöä kuuntelemaan selvitystään, jossa ei ole päätä eikä häntää. :/
Tänään taas jouduin huomauttamaan, ettei hän edes tiedä mistä puhuu...
Joka paikassa on pyrkyreitä, joilla hirveä pätemisen tarve ja innokkaat tietenkin valitaan tehtäviin. Surullista vain, etteivät kaikki edes itse ymmärrä asiaa, josta muista pitäisi valistaa.
Tämä tuli taas tänään huomattua.
Tänään taas jouduin huomauttamaan, ettei hän edes tiedä mistä puhuu...
Joka paikassa on pyrkyreitä, joilla hirveä pätemisen tarve ja innokkaat tietenkin valitaan tehtäviin. Surullista vain, etteivät kaikki edes itse ymmärrä asiaa, josta muista pitäisi valistaa.
Tämä tuli taas tänään huomattua.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ärsyttävintä on, kun tämä "asiantuntija" levittää paperit eteensä ja alkaa tärkeänä selvittämään asiaa tietämättä edes mistä puhuu. :D
Minusta on noloa, että minä, joka en ole asiaan valtuutettu joudun oikaisemaan häntä ja kertomaan miten asia oikeasti menee.
Nämä henkilöt ovat kuitenkin saaneet asiaan paneutuakseen todella runsaasti maksullista aikaa.
Minusta on täysin turhaa viedä kollegoiden arvokasta työaikaa sillä, että pakotetaan kuuntelemaan "asiantuntijaa", joka ei edes tiedä mistä puhuu.
Muislla saattaa olla niin paljon tärkeämpää tekemistä, että tuollainen turha läyhäys pistää vain ärsyttämään. Etenkin kun itse tietää miten asia oikeasti on. :-(
Muiden tehokkaan työskentelyn estäminen ja hankaloittaminen kaikella turhalla on niin turhaa.
En mä tiedä, nykyään suhtaudun noihin jo ihan ymmärtäväisesti, jos on lusikalla annettu ei voi kauhalla vaatia, ja tuolle ihmiselle tuo voi olla tosi tärkeää, elämän tarkoitus lähes. Tuo jotenki esiin ihmisen kaikkinaisen epätäydellisyyden, vähän sympaattistakin. Niin, ja ihmisillä on optimistinen harha omasta paremmuudestaan yli keskimääräisen. Masentunut on realistisempi, mutta onko sekään nyt kovin produktiivista, ettei enää yritä yhtään mitään.