Havahduin vasta tänään siihen että jokin ei nyt oikein mätsää. Ensinnäkin palstan aloitusten aihemarginaali tuntuu kaventuneen jo pitkään, mutta olevan juuri tänä aamuna erityisen kapea.
Toiseksi kellokoneisto on siirtynyt eteenpäin lievän harppauksen ja vieneen kehoni kahta metriä kauemman minusta. Eli ajatukseni laahautuvat fyysisen olemukseni perässä, ei sen sisällä sen suojissa.
Lisäksi psykofyysinen kokonaisuuteni on palannut urbaaniin yhteismasennukseen henkensä uhalla ja jättänyt taakseen psykedeelisen hotellielämän ja sen absoluuttisen vapauden muista ihmisistä.
(hihitystä)
Toiseksi kellokoneisto on siirtynyt eteenpäin lievän harppauksen ja vieneen kehoni kahta metriä kauemman minusta. Eli ajatukseni laahautuvat fyysisen olemukseni perässä, ei sen sisällä sen suojissa.
Lisäksi psykofyysinen kokonaisuuteni on palannut urbaaniin yhteismasennukseen henkensä uhalla ja jättänyt taakseen psykedeelisen hotellielämän ja sen absoluuttisen vapauden muista ihmisistä.
(hihitystä)
Vastaukset 15
Vanhimmat
Yksinäisyys on ihmeellinen lahja.
En varmaan ole voinut paremmin kymmeneen vuoteen (vedin luvun hatusta kuin kanin).
Yksinäisyys on selkeyden ja vaivattomuuden tila, josta puuttuvat kaikki kuviteltavissa olevat häiriöt.
Nyt sitten taas ollaan keskellä piipaa-maaimaa.
(voi hevonvittu sentään)
Vanha kunnon ruumiistaan irtautuminen! 😀👌
Matti ja Liisa joskus täällä yläsavossa koki sen junan kyydissä. Liisan sielu ei kestänyt ukkopekan kiihtyvyyttä ja vauhtia, vaan siirtyi takana tulevaan vaunuun. Traagista aikanaan.
Minä taasen olen jarruttanut niin, että sjatukset menee tunti pari edellä. Tässä hörpin selkeästi kahvia vain kylpytakki päällä, mutta mieli jo painaa duunia autotallissa. Siellä ei ole enää väliseinää, joten ei voi puhua enää varasto/autotallista, on vain autotalli, jossa kaksi sisäänpääsyreittiä. 😃
Psykedeelistä touhua heti tiistaiaamuksi. Huhhuh...🤣
Mjaa-a
Kuulostaa traagiselta. Muistan keskustelleeni konduktöörin kanssa siitä missä on junan turvallisin paikka istua. Hän oli sitä mieltä, että tilastollisesti jossain keskivälillä.
Tämä kuulostaa täysin loogiselta, sillä olen muistaakseni aina istunut junassa jossain keskivälillä. Jos olisin tullut istuneeksi jossain muualla, olisin saattanut havahtua istumasta radalta.
(hirn)
Jos oisit konnarilta kysynyt, missä pääsee varmiten veeärrällä perille, olisi se siirtokyyti bussilla. 😁
Ja jos haluaa johonkin kadotukseen, hommaa itsensä postipakettiin. 😄👌
Mietin, että mikä voisi olla kevään aikainen syy junien toimimattomuuteen? 🤔 Liian alhaalta paistava aurinko? Kesällähän kuumuus ja kuivuus on syy, syksyllä lehdet raiteilla ja talvella lumi ja pakkanen... mutta mikä keväällä...🤔 Voiko raitelle tulla kelirikko? Monttuja kiskoon? 🤔
Luultavasti pajunkissat.
Radanvarret ovat täynnä kaikenlaista pajukkoa ja römelikköä.
(hihitystä)
Niin onkin... virpomavitsoja kiskoilla. Noitia lentelee ja pääsiäispupuja suklaamunakoreineen edessä. Ei valtion firman imago kestä ajaa pääsiäispupun yli intercityllä... hirvi vielä menee, mutta pääsiäispupu on liikaa...😀
Niin
Täällä kun on tapana se että kaikki maailman puutteet ja murheet liittyvät jotenkin naisiin, niin ajattelin itsekin liittyä seuraan.
Tiedän nimittän naisen, joka rakastaa pajunkissoja - ja tämän lisäksi on ammatiltaan veturinkuljettaja.
(hihitystä)
En edes linkkaa junat ja naiset-biisiä, minusta se kappale vääristää sanoittajan työnkuvaa räikeästi. 🙄
Vasta muutama viikko sitten sain uunin kellon siirrettyä talviaikaan.. 🙄
Kannattiko tuota nyt sanoa koska tuo kertoo emännästä kaiken niin hyvällä emännällä on uunin kello aina ajallaan ja oikeassa ajassa eli tuo tieto kertoi että hunsvotti emäntä kyseessä ja koko koti on hunningolla niin vanha viisaus sellainen koti ja emäntä ja vaimo millainen uuninkello on ja kunnon emännällä uuni aina pestynä ja siisti
(naurua)
Toi oli tyylikäs heitto. Kuvastaa maailmanmenoa hiton tarkasti ja syväluotaavasti.
Niin
Entä jos siirtyisi talviajasta kesäaikaan esmes varttia vaille ennen kesäajasta siirtymistä talviaikaan?
(hihitystä)
Entä jos kellonaika pitäsi aktiivisesti unohtaa kesät talvet ja olettaa että se on 'jotain'.
(hirn)
Uunikelloissa on kyllä mahdollisuus kykeä ne nettiin.
Siis ei muuta kuin piuha kiinni ja pullat etäohjattuun uuniin.
Kun olet vuoden kuluttua palaamassa kotiin, voit jo lentokentällä kytkeä uunin päälle, ja kotona etuovella odottaa sinua tuore pullantuoksu.
(hihitystä)
Tiesikö funeau sitä että tietokone on aikakone kuin herätyskellokin, voi siirtyä ajassa eteenpäin sekä taaksepäin, aina halutessaan?
Tulipa käytyä ATM:n luona siis Automated Teller Machine, siis rahasampo, eli pankkiautomaatti, jouduin hieman jonottamaan kun joku vanhempi isäntä oli nostamassa CASHia, sanoi lähtiessä:
Jätin vielä sullekin vielä vähän, vastasin: Jaa hyvä ettet kaikkea ottanut.