Maailma mallillaan

Anonyymi

Jos talvisota syttyisi nyt (nykyhallituksen aikana) tämänpäivän päättäjät miettisivät voisiko sotilaita lähettää rajalle?
Kenen perusoikeuksia silloin rikottaisiin?
Noudatettaisiinko EU- määräyksiä?
Mitä eu sanoo?
Voisiko sotilaille antaa pyssyt vai puu-pamput?
Sillävälin viholliset haukottelisivat jo haaparannassa!

Kummassakin on kysymys ihmishengistä, sodassa ja coronassa.......

13

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt et käsitä taskaan. Hallitus ei voi ohittaa perustuskajia. Perustuslakivaliokunta asettaa rajat ja eduskunta hyväksyy.
      Juuri siksihän ei Helsingissä saatu rajoituksia aikaan kun perustuslakivalijokunta torppasi ne.. Siinä olet oikeassa Sanna Marin ei pysty sotaa aloittamaan.

      • Anonyymi

        Tuo perustuslakivaliokunta olisi ehdottomasti viedä ukrainaan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo perustuslakivaliokunta olisi ehdottomasti viedä ukrainaan!

        Niinpä!
        Putinikin olisi jäänyt toiseksi ja krimi valloittamatta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä!
        Putinikin olisi jäänyt toiseksi ja krimi valloittamatta.

        Niin se muuten olisi se kun katos pitää kiinni perustuslaista ja silloin aseelliseen toimintaan vastataan aseilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin se muuten olisi se kun katos pitää kiinni perustuslaista ja silloin aseelliseen toimintaan vastataan aseilla.

        No miten on ukrainassa?
        Onko laeista ollut apua?
        Eipä taida virustakaan pahemmin kiinnostaa....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin se muuten olisi se kun katos pitää kiinni perustuslaista ja silloin aseelliseen toimintaan vastataan aseilla.

        Kerro tuo covid19!
        Ilmoita meille miten kävi?
        Olemme erittäin kiinnostuneita, jostakin kummallisesta syystä....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No miten on ukrainassa?
        Onko laeista ollut apua?
        Eipä taida virustakaan pahemmin kiinnostaa....

        Jos muistat telkusta. Kun krimin rajalllekkin lähetettiin panssari yksikkö niin se meni toiselle puolelle ja käänsi tykit ukrainaa kohden ja sanoivat että kyllä he tekee pesäeron ukrainaan.

        ........ mitenkäs persut...... kun lähetettäs itärajlle...........mihin päin ne ampus.........


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tämä sattui silloin kun Puolustusmininisterinä oli persu Niinistö, ja ulkoministerinä PS Soini
        Sipilä oli päämiisterinä joka houkutteli tulijat tänne.
        Ihmettelen miksi puolustusministeri ei toiminut ja salli tuntemattomien tummien miesten vallata Suomen. Käski vielä joukkonsa laukkoja kantamaan. Ei enään ikänä Persua tuollaisiin hommiin.


    • Anonyymi

      Juuri niin mellähän on nyt tytöt ja isistaistelijat miksi suomen pojat menee edes armejaan kelle ja kenelle tätä maata kannatta puolustaa

      • Anonyymi

        Niin ei siinä ole puolustettavaa kun persut aikoo ajaa hyvinvointivaltion vessasta alas.
        Sitähän se tarkoittaa halla-ahonkin puheet julkisen alas-ajosta.


    • Anonyymi

      Äänekosken kaupunginvaltuuston puheenjohtaja, kansanedustaja Juho Kautto (vas) jouduttiin vaihtamaan maanantai-iltana 29. maaliskuuta kesken kokouksen toisen puheenjohtajaan. Vaihdos johtui Kauton sekavasta tilasta.
      Ottiko;Arhinmäet,vai Anderssonit?

    • Anonyymi

      Näin Turussa.

      Tavio erotti tietenkin Anon puolueesta siksi, koska Tavio pelkää Turtiaista tai siis hänen sanojaan.

      Kyllähän me Persut olemme äärioikeistolainen puolue nykyään, kun saimme siivotuksi Soinin vasemmistosiiven pois puolueesta. Tavio ja moni muukin nk. Kokoomus- väestä on vielä jäljellä puolueessa. He kumartelevat siis Kokoomukseen päin. Ei, ei ja vielä kerran ei. Ei ole mitään järkeä lähteä Kokoomuksen apulaiseksi.
      Nyt on otettava Taisteluilme käyttöön, kuten se todellakin on Anolla. Ei kumarella mihinkään suuntaan niin puolue säilyy puhtaana. Odotetaan rauhassa, ja kerätään lopulta yli 50%:n kannatus, joka ei ole mikään mahdottomuus, kun katsoo kasvuamme taaksepäin. Tällöin pääsemme viimein noudattamaan aitoa kansallismielistä politiikkaa ja voimme haistattaa muille puolueille,,,,

      Anon sanoin: –  Ystäväni sanoi – ”olen valmis tappamaan, jos jollekin tässä maassa pakolla laitetaan maski.” No, en minäkään sellaista katsoisi sivusta. Terveisiä kollegoille, jotka olette maskipakon kannalla.

      – Ihanko totta, arvon puhemiesneuvosto? Tekö oikein varaatte minulle mahdollisuuden lausua kantani teidän Tupperware-kokoontumiseenne? Mikä te – arvon puhemiesneuvosto – kuvittelette olevanne? Kuvitteletteko te, että minä olisin teillä töissä ja että olisin teille muka joku alainen ja tilivelvollinen teille tekemisistäni?

      Noissa sanoissa kiteytyy puolueemme tinkimätön kansallismielinen asenne. Vain tuollaisella asenteella voimme saavuttaa todelliset tavoitteemme. Nynnyilyllä, ja keskusteluilla muiden puolueiden kanssa menetämme vain voimamme.


      Tavio on Kokoomuksesta loikannut Perussuomalainen näin palstoilla kerrotaan.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      269
      7107
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3829
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      261
      3118
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      1869
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1337
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1202
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1067
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      101
      1013
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      962
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      941
    Aihe