Maailma mallillaan

Anonyymi

Jos talvisota syttyisi nyt (nykyhallituksen aikana) tämänpäivän päättäjät miettisivät voisiko sotilaita lähettää rajalle?
Kenen perusoikeuksia silloin rikottaisiin?
Noudatettaisiinko EU- määräyksiä?
Mitä eu sanoo?
Voisiko sotilaille antaa pyssyt vai puu-pamput?
Sillävälin viholliset haukottelisivat jo haaparannassa!

Kummassakin on kysymys ihmishengistä, sodassa ja coronassa.......

13

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt et käsitä taskaan. Hallitus ei voi ohittaa perustuskajia. Perustuslakivaliokunta asettaa rajat ja eduskunta hyväksyy.
      Juuri siksihän ei Helsingissä saatu rajoituksia aikaan kun perustuslakivalijokunta torppasi ne.. Siinä olet oikeassa Sanna Marin ei pysty sotaa aloittamaan.

      • Anonyymi

        Tuo perustuslakivaliokunta olisi ehdottomasti viedä ukrainaan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo perustuslakivaliokunta olisi ehdottomasti viedä ukrainaan!

        Niinpä!
        Putinikin olisi jäänyt toiseksi ja krimi valloittamatta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä!
        Putinikin olisi jäänyt toiseksi ja krimi valloittamatta.

        Niin se muuten olisi se kun katos pitää kiinni perustuslaista ja silloin aseelliseen toimintaan vastataan aseilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin se muuten olisi se kun katos pitää kiinni perustuslaista ja silloin aseelliseen toimintaan vastataan aseilla.

        No miten on ukrainassa?
        Onko laeista ollut apua?
        Eipä taida virustakaan pahemmin kiinnostaa....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin se muuten olisi se kun katos pitää kiinni perustuslaista ja silloin aseelliseen toimintaan vastataan aseilla.

        Kerro tuo covid19!
        Ilmoita meille miten kävi?
        Olemme erittäin kiinnostuneita, jostakin kummallisesta syystä....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No miten on ukrainassa?
        Onko laeista ollut apua?
        Eipä taida virustakaan pahemmin kiinnostaa....

        Jos muistat telkusta. Kun krimin rajalllekkin lähetettiin panssari yksikkö niin se meni toiselle puolelle ja käänsi tykit ukrainaa kohden ja sanoivat että kyllä he tekee pesäeron ukrainaan.

        ........ mitenkäs persut...... kun lähetettäs itärajlle...........mihin päin ne ampus.........


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tämä sattui silloin kun Puolustusmininisterinä oli persu Niinistö, ja ulkoministerinä PS Soini
        Sipilä oli päämiisterinä joka houkutteli tulijat tänne.
        Ihmettelen miksi puolustusministeri ei toiminut ja salli tuntemattomien tummien miesten vallata Suomen. Käski vielä joukkonsa laukkoja kantamaan. Ei enään ikänä Persua tuollaisiin hommiin.


    • Anonyymi

      Juuri niin mellähän on nyt tytöt ja isistaistelijat miksi suomen pojat menee edes armejaan kelle ja kenelle tätä maata kannatta puolustaa

      • Anonyymi

        Niin ei siinä ole puolustettavaa kun persut aikoo ajaa hyvinvointivaltion vessasta alas.
        Sitähän se tarkoittaa halla-ahonkin puheet julkisen alas-ajosta.


    • Anonyymi

      Äänekosken kaupunginvaltuuston puheenjohtaja, kansanedustaja Juho Kautto (vas) jouduttiin vaihtamaan maanantai-iltana 29. maaliskuuta kesken kokouksen toisen puheenjohtajaan. Vaihdos johtui Kauton sekavasta tilasta.
      Ottiko;Arhinmäet,vai Anderssonit?

    • Anonyymi

      Näin Turussa.

      Tavio erotti tietenkin Anon puolueesta siksi, koska Tavio pelkää Turtiaista tai siis hänen sanojaan.

      Kyllähän me Persut olemme äärioikeistolainen puolue nykyään, kun saimme siivotuksi Soinin vasemmistosiiven pois puolueesta. Tavio ja moni muukin nk. Kokoomus- väestä on vielä jäljellä puolueessa. He kumartelevat siis Kokoomukseen päin. Ei, ei ja vielä kerran ei. Ei ole mitään järkeä lähteä Kokoomuksen apulaiseksi.
      Nyt on otettava Taisteluilme käyttöön, kuten se todellakin on Anolla. Ei kumarella mihinkään suuntaan niin puolue säilyy puhtaana. Odotetaan rauhassa, ja kerätään lopulta yli 50%:n kannatus, joka ei ole mikään mahdottomuus, kun katsoo kasvuamme taaksepäin. Tällöin pääsemme viimein noudattamaan aitoa kansallismielistä politiikkaa ja voimme haistattaa muille puolueille,,,,

      Anon sanoin: –  Ystäväni sanoi – ”olen valmis tappamaan, jos jollekin tässä maassa pakolla laitetaan maski.” No, en minäkään sellaista katsoisi sivusta. Terveisiä kollegoille, jotka olette maskipakon kannalla.

      – Ihanko totta, arvon puhemiesneuvosto? Tekö oikein varaatte minulle mahdollisuuden lausua kantani teidän Tupperware-kokoontumiseenne? Mikä te – arvon puhemiesneuvosto – kuvittelette olevanne? Kuvitteletteko te, että minä olisin teillä töissä ja että olisin teille muka joku alainen ja tilivelvollinen teille tekemisistäni?

      Noissa sanoissa kiteytyy puolueemme tinkimätön kansallismielinen asenne. Vain tuollaisella asenteella voimme saavuttaa todelliset tavoitteemme. Nynnyilyllä, ja keskusteluilla muiden puolueiden kanssa menetämme vain voimamme.


      Tavio on Kokoomuksesta loikannut Perussuomalainen näin palstoilla kerrotaan.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe