jo on saamari että koiranomistajat saa myrkyttää ihmisten kotirauhaa vapaasti
Koiranhaukku taas alkanut palkisentien tuntumassa
Anonyymi
6899
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 68
Vanhimmat
Nyt paraikaa saananmoinen möykkää
saako ite tuomiom jos menee talon kohalle soitattaa auton torvea?
poliisikin vois ottaa kantaa
Ainoastaan tahallinen toisen kotirauhaa häiritsevän meluhaitan aiheuttaminen on rangaistavaa. Rikosoikeudellisesti ulkoisena merkkinä tahallisuudesta voi olla se, että melu jatkuu tai jopa voimistuu sen jälkeen, kun sen hiljentämistä on pyydetty.
Olisko joku punikkivihree jonka pyssykorva nälissään räklyttää?
räklyttää mitää .. ooos mamuu..kieltää äh täh..
Mites kakkatilanne?
Taivutko siivomaan koiras jätökset?
En ikinä!
Tee eläinsuojeluilmoitus
eikös se pidä olla ihmisensuojeluilmoitus
ei se koira hauku ilman kahjoa omistajaa
Ihan totta.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/86f00d21-7d3e-4f7e-9d48-68e19913ca6c
'Koirien jatkuva haukkuminen ei riittänyt tuomioon – Oikeus: Haukkuminen on koirille tyypillistä'
Näin Rovaniemellä. Mahtaneeko olla palstalainen.
onko tuomion antaja vihreen liiton jäsen ja koiran omistaja
sitä tarina ei kerro
koiran työ on haukkuminen. menkää muutkin vempulat töihin.
minun työ on kohta joku aivan muu jollei rakin omistajat ala oppia ihmisten tavoille ... tuo on niin tyhjäpäisten puhetta että se haukkuminen on koiran työ miettikää prkl jo muitakin asukkaita tarkoitan tällä ihmisiä jotka ovat ostaneet asuntonsa jossa asua ja mahdollisesti myös levätä . Liikenteen melu ja lasten leikkiminen on ihan ok kaupungissa , mutta tuo koirien häkissä/ narunjatkona pito nurkan päässä louskuttamassa aamusta iltaan ei ole asiallista toimintaa . jos ei oma järki sano mitään niin kuuntele naapurias ja toimi sen mukaan ja maalle muutosta ihan tyhjä alkaa lässyttämään sinne kuuluisitte te pässit joilta rakkeja löytyy kartanolta siellä ne on ok muttei kaupungissa ! piste
nyt kyllä joku työtön hoitaa pimeällä homman-paha heitto
Näin on, minullakin on koira ja ei se ole häkissä räkyttämässä. Monesti nämä häkissä olevat ei pääse edes lenkille. Oletetaan jahdissa tulevien kilometrien riittävän koko vuoden ajan.
Taajamissa voisi häkit pihoista kieltää kokonaan.
sullehan siellä akkas räsyttää ko ei sulla riepu seiso..pedo oot
Sanokaa reilusti omistajalle ja jos ei lopu, ottakaa yhteys poliisiin. Ei kotieläimetkään saa häiritä toisten rauhaa, kuten ei ihmisetkään. Siitä on laki asutustaajamiin.
Kyllä se vaimenee ku poksauttelet jotain oikein kovaa, esim . Kompuralla täyttelee ilmapalloja, kyllä niistä lähtee kans pauketta. Oppii kaoiset rakit olemaan hiljaa
Ei todellakaan ole mukavaa kuunneltavaa, kun koira jatkuvasti räksyttää. Minkäläiset omistajat lienee? Ei taida olla järkeä, kun ei osaa ajatella naapureita, jotka sitä joutuu kuuntelemaan. Ota yhteys poliisiin. Ei tommoinen ole kenestäkään mukavaa kuunneltavaa.
Räkyttävä koira on hankalalle omistajalleen vallankäytön väline .
"Minun koirani haukkuu niin paljon , kuin ikinä haluaa
ja jyrsikööt köyhät persettään".
Aika sairasta , että ihmisten on muutettava muualle , jotta koirat saavat räkyttää.
On samanlainen räkyttäjä kun sinä!
Sinullako on vähällä lenkityksellä ja häkissä pidetty koira?
sille pitää heittää ruokaa
Taidat olla hankala naapuri. Säännöt kuuluvat sinullekkin. Virkavalta ohjaa sinunkin koiraa ja sinua, mikäli sinä et osaa. Onneksi näin on.
Kiinnittäisin huomiota sisälukutaitoon.
Lainausmerkitkin on syytä huomioida.
Minäkin jo hieman mietin tuota lainausmerkkien "arvoituksellisuutta".
omistajille kunnon sakot
Se toteutuukin aika pian
On teillä jutut
maamme armahin kahjojen koiranomistajien maa
lain yläpuolella
Soitta Karpolle!
Sulle soitetaan hinausauto ku et muuten mätisäkki pääse liikkeelle.
Käykääpä Kiekerötien päiväkodin edessä kuuntelemassa omakotitalon Husky häkkikoiran haukkumista. Pauke alkaa aamulla ennen seitsemää jatkuen kokopäivän. Eilen räksytys loppui vasta illalla yhdeksältä. Omistajalla joku pahasti pielessä kun ei tee asialle mitään.
rovaniemellä siis valtaa pitää koiranomistajat
saarenkylässä karjalankarhukoira terrorisoi juu
Kakrut huutaa pihalla.
Lapset saavatkin huutaa, kun eiväthän he tauotta huuda, eivätkä aamulla aikaisin eivätkä iltamyöhällä niin kuin tekevät ilkeän naapurin koirat.
Valkoisen lauta-aidan takana koirat huutaa, ulvoo ja haukuu tauotta aamun aikaisesta iltamyöhään. Ihmiset eivät kohta rohkene kulkea tuon talon ohi, kun se pirunmoinen koirahaukun möykkä on niin valtavan kova ja visto. Naapurusto kärsii.
Ajoporontiellä koirat huutaa niin, että ihmiset eivät saata tuon talon ohi kävellä, kun turkasenmoinen metakka alkaa jokaisen ihmisen liikkuessa. Koko kortteli raikaa!
Olette vaan kadeja koiranomistajille.
Minusta niissä haisevissa karvakasoissa ei ole kyllä mitään kadehtimista. Elukat kuuluu luontoon ei ihmisten sekaan ... koiranomistajan näkee jo kaukaa ja viimeistään lähietäisyydellä huomaat ulvon hajun ja karvaiset vaatteet hyi v...
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/00fbf7b0-e075-4822-9dcb-666431801408
700000 sesseä voisi tuoda kunnon verot
kuinkas paljon siivoaminen maksaa kaupungille?
Omistaja vuorotyöhön niin tietää miksi ihmiset nukkuu päivällä
Vaikka ei ole tarvetta nukkua päivällä niin tuo jatkuva koiran ulvominen vie hermot ja voimat!
Karpo on tulossa!
Sinulle on tulossa pizzapoika. Saat taas pötsis täyteen ja vielä muutakin palvelua
Haluan reklamoida tästä tunaroinnista! Pizzatyttö piti tulla.
Tuliko lihava pizzatyttö? Menikö halut?
Mun mielestä tässä Palkisentiellä on ihan fiksuja koiranomistajia ja fiksuja koiria.
Ei ole haukkuminen häirinnyt.
Taitaa joillakin olla valikoiva kuulo, tai sitten koronan takia valittamisen aiheita liian vähän. Silleen, että pitää oikein etsiä jotain mistä valittaa.
Terveisin mies, joka ei omista koiraa.
viekää ruokaa ja tarjotkaa lenkitysapua
sopu hyvä
Perisuomalaisuus on häviämässä oman navan ympärillä pyörimisen vuoksi. Mikä onkaan yksi kauneimmista Suomi muistoista kuin koiran haukunta ja tietoisuus siitä, että tässä maassa on niin paljon muutakin kuin minä.
Etkö jo käräjä tappiosta usko!
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/valtava-alligaattori-napattiin-kiinni-yhdysvalloissa-vatsan-sisalto-oli-karmiva/8113974#gs.y1mcgs
voisko jalostaa kemijoessa viihtyvän lajin?
saako paskoa niiden pihalle-nekin käy ulostamassa muiden nurkkiin
meidän haukkususkaupunki
mennään tööttään pihalle niin kestääkö koiranomistaja melun?
Sipilän äänestäjät häiritsee haukullaan muita?
uksi haraka rakenta pessa palkintie,kulla tulle kesa.
Meillä 8 kerroksisessa Heka- vuokratalot kontula! Koira räksytänyt ainakin 4vuotta jo.Jos posti kulkee,jos ihmiset menee kotiin tai saapuu.Ja se sama musikki on sitten aina pihalla,kun koira tulee ulos.Omistajat varmaan kuuroja?
lähetä' lihapullia postiluukusta-sillä on nälkö
Sulle läskipossu lihapullat ranskiksilla röyh röyh
eiku tupakkaa ja nuuskaa-olen hoitaja. muuten menee hermo
https://caravan-lehti.fi/liikenne/teiden-paallystystyot-alkavat-kohta-paallystetta-tulossa-2-500-kilometrin-matkalle/
liikeniskö palkisentielle määrärahoja?
Mrrrhau
koiran tassut menee piloille
Onko kuoppia tiessä? Psykologista apua?
Hauskempi kuunnella koiraa ja haukkua kuin typerien tyyppien räksätystä.
koirille ruokaa katujen varteen kun nälissään kituvat ja huutavat?
ruokaa liaan vähän?
Suloko siellä räksyttää Sipilälle?