Kun käytät maskia, niin auringon valoa pääsee vähemmän iholle, tällöin D-vitamiinin saanti vähenee ja seurauksena on mm. immuunipuolustus järjestelmän heikkeneminen. Ihmisen iho valmistaa D-vitamiinia auringon valon avulla ja D-vitamiini on tärkeä terveyden kannalta.
Varsinkin nyt talven jälkeen, kun aurinko paistaa olisi hyvä, että antaisimme luonnollisen D-vitamiini "tehtaamme" ihon toimia, sitä estämättä maskilla.
"Varsinkin Keski-Lapin keskiosissa" Tämän sanonnan alkuperän ja sanojan tietää muutama meistä, mistä lie kylästä kotoisin? arvata saa.
Miksi te maskinokat nakotte niitä maskeja kauppojen parkkipaikoille jne. Varikset ja harakat eivät niitä käytä, niillä on erinomainen immuunipuolustus järjestelmä, se on kehittynyt kun virukset ja bakteerit ovat saaneet vapaasti tulla ja mennä niiden elimistössä.
Jos Sodankylässä tai muualla, joka tätä lukee on musiikin, laulujen tekijöitä, niin ehdotan, että sävellettäisiin seuraavanlainen kappale eli piisi:
Maskinokkain marssi tai viellä parempi jos humpaksi pistetäisiin, sellaista on aina hauska kuunnella vanhojen kuplettien lisäksi.
Eikö juuri edes Riipin perältä löydy sävel, laulunikkaria, joka tähän mielenkiintoiseen aikaan osaisi sävelkulkuja rakentaa? Mitä te oikein siellä värkkäätte?
Varsinkin nyt talven jälkeen, kun aurinko paistaa olisi hyvä, että antaisimme luonnollisen D-vitamiini "tehtaamme" ihon toimia, sitä estämättä maskilla.
"Varsinkin Keski-Lapin keskiosissa" Tämän sanonnan alkuperän ja sanojan tietää muutama meistä, mistä lie kylästä kotoisin? arvata saa.
Miksi te maskinokat nakotte niitä maskeja kauppojen parkkipaikoille jne. Varikset ja harakat eivät niitä käytä, niillä on erinomainen immuunipuolustus järjestelmä, se on kehittynyt kun virukset ja bakteerit ovat saaneet vapaasti tulla ja mennä niiden elimistössä.
Jos Sodankylässä tai muualla, joka tätä lukee on musiikin, laulujen tekijöitä, niin ehdotan, että sävellettäisiin seuraavanlainen kappale eli piisi:
Maskinokkain marssi tai viellä parempi jos humpaksi pistetäisiin, sellaista on aina hauska kuunnella vanhojen kuplettien lisäksi.
Eikö juuri edes Riipin perältä löydy sävel, laulunikkaria, joka tähän mielenkiintoiseen aikaan osaisi sävelkulkuja rakentaa? Mitä te oikein siellä värkkäätte?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Korjaan: sanonta taisikin olla "varsinkin Lapin-Läänin keskiosissa" mutta kun sanoi vain "keskiosissa", niin se yleensä riitti.
Poliisi ilmoitti puhelimitse asettavansa yrityksellemme noin 21700 euron uhkasakon, jos yritystemme henkilöstöön kuuluva väki vielä syö yrityksemme sisätiloissa. Samalla poliisi kertoi saavansa ohjeet jostakin Helsingistä ja kytänneensä toimintaamme...
Sisällä ei saisi siis syödä.
D-vitamiinin saanti on kyllä kaikista pienin ongelma.
Koko vuoden D-vitamiinit saa jo alle 10 Eurolla.
Tosi vahvoja ovatkin.
360 kertaa 100 mikrogrammaa per tab.
”Eurooppa on murtumispisteessä”
Ennennäkemättömän valtava kokaiinitulva ja korona ovat ajamassa Euroopan murtumispisteeseen, Europol varoittaa raportissaan.
Huumeorganisaatiot hyötyvät koronapandemiasta monin tavoin.
Rikolliset yrittävät päästä pesemään rahaa pandemian vaikutusten heikentämiin yrityksiin.
Myös ihmiskauppiaat hyötyvät koronakriisistä.
Bluffaako keskusta SDP:tä ja vasemmistoliittoa vai kaatuuko pääministeri Sanna Marinin hallitus huhtikuun lopussa?
Keskustalla on tässä hallituksessa iso imago-ongelma: se on leimautunut vihervasemmistolaisen talous- ja identiteettipolitiikan sivustakatsojaksi.
– Jos tätä uraa mennään, niin meille käy huonosti seuraavissa eduskuntavaaleissa. Nyt olisi kunniallinen sauma lähteä hallituksesta, keskustalainen kansanedustaja sanoo.
Vettä sattaa lapinläänissä ja varsinkin keskiosissa nyt kivet kastuu. Meillä jeetiöttä on ollut ja on vielaki rikat kulttuuri. On ollut kaikenlaitia ihmisparstoonia,esim hullut toopet opettajat,tukkit(sutkit) kauppihat ja matölaikkat takkimiehet (taksimiehet) jne. On ollut toti jutua teurata oman kulan elämaa taatanvie . Lopukki jeetiöläinen hauska runo. Ukki suö tuppi ja vielä se pertekuppi...
150 mg minä napsin huippuluokan D-vitamiinia vrk ,ehkäpä tuosta määrästä imeytyy noin puolet ja on hyvä olo. Pekka puuskan 7mg aivopesusuositus vuosikymmeniä on ollut täysin väärä ja kansa sairastaa. Tohtori tolonen ja tuhannet huippulääkärit amerikassa tietää ei pekat puskassa. Ja mitä tulee d-vitamiinin auringosta saamiseen sekin on väärää tietoa. Saa kuka saa kaikki ei saa auringosta muuta kuin ihosyövän. On valtava määrä ihmisiä suomessakin,joilla ei kehity yhtään d-vitamiinia auringon avulla.
Harva+varmaan+tietää,+että+vihreäliike+ja+sen+politiikka+kehitettiin
DDR:ssä+kylmän+sodan+aikana.+Se+on+kauniista+nimestään+huolimatta
vihamielinen.+Sen+uskottiin+osaltaan+tuhoavan+lännen+taloudellisia
voimavaroja+ja+siten+heikentävän+niitä+sisäisesti.
Asialla+olivat+DDR:n+parhaat+ideologit+ja+talousasiantuntijat.
Sosiologien+ja+psykologien+suurta+apua+ei+voida+vahätellä.+Vihreät+ovat
onnistuneet+tehokkaasti+tuhoamaan+Suomen+kilpailukykyä,+joten+voidaan
todeta+DDR:n+olleen+hyviä+muussakin+kuin+huippu-urheilussa.
Suomessa+vihreän+tuhon+soturina+on+yksi+ylitse+muiden.+Satu+Hassi.+Hän
on+ollut+nainen+paikallaan.
Meppi+Eija-Riitta+Korholan+blogit+kertovat+ansiokkaasti+vihreiden
mustasta+puolesta,+joka+verhotaan+kauniin+vihreäksi.Yltiöpäisen
viherhörhöilyn+kritisointi+on+jo+vuosikausia+ollut+yksi+hänen
mieliaiheitaan.
Olen+pohdiskellut+vihreän+liikkeen+ideologiaa+ja+suhteuttanut+sen+heidän
vaatimuksiinsa.
Kansalaisten+syyllistämisellä+pyritään+veroilla+ja+maksuilla
kurjistamaan+ihmisten+arkielämää+tehokkaasti.+Se+perustuu+ideoligian
mukaisesti+yksilön+tuhoamiseen.
Saadaan+syntymään+valtavia+kustannuksia,+joilla+heikennetään+taloutta+ja
kilpailukykyä.+Ongelmia+syntyy+hengittämisestä+ja+muusta+normaalista
elämänmenosta+ja+selitetään,+että+sinun+kuuluu+maksaa,+kun+kerran+teet
näin.
Saunomisesta+on+kaikin+keinoin+koitettu+tehdä+vihreää+rahasampoa.
Hiukkaspäästöt+tuhoavat+ilmakehän.+Siitä+on+useita+tutkimuksia.
Vihersosialistit+vain+haluavat+sälyttää+kaiken+muiden+niskaan.
Mahdollisimman+paljon+itselle+ja+mieluusti+kirjaimellisesti+muiden
kustannuksella.+Sitähän+se+sosialismi+loppupelissä+on.+Itsekästä+ja
ahnetta.
Ilmaston+muutoksella+on+rahastettu+biljoonia.+Onko+Suomella+varaa+olla
100%+vihreä,+kun+kesää+on+vain+25%+vuodesta?
Sosialistit muine vasemmistoineen ovat mielisairaita.
Siihen tulokseen olemme tullet jo alun alkaen.
Kyllä mukaan lukien kansallissosialistit sairaita justiinsa
Kyllä vihreän liikkeen alkujuuret ovat itsessään natsisaksassa. Siellä jalopuutkin istutettiin hakaristin muotoon, laadittiin eläinsuojelumääräyksiä ja susi rauhoitettiin ensimmäisenä Länsi-Euroopassa. Tästä lienee tehty oikein tieteellistä tutkimusta ja jopa opinnäytetöitä.
Pääseeköhän Satu Hassi historiaan maininnalla ”Suomen paras naispuolinen tuotannon lamauttajamestari”? Limbot ovat jo sitä luokkaa. Kukahan häntä oikein sponsoroi ja yllyttää? Isänmaallisuus on kaukana.
sati hassu
kakkaava vihree
tosi kalhis mummo veronmakasajille
ja luonnon varoille tuhokas
Maskin Haitat
Maskisuosituksien antamisessa tulisi vertailla maskista saatavia hyötyjä ja haittoja keskenään. Jos haitat ovat suuremmat kuin hyödyt – kuten tieteellinen data tällä hetkellä antaisi olettaa – ei ole mielestäni järkevää suositella maskien käyttöä.
Jokaisella tulee olla vapaus käyttää maskia tai olla käyttämättä (kts. Lääkärin etiikka).
Nyt kun menee pankkiin ilman maskia, niin kaikki säikähtää. Etelän pikajunassa sama juttu, taitaa olla, en käytä junaa.
Median pitää ilmeisesti joka päivä kehittää jokin uutispommi, ja jos uutisten seuraajalla ei ole rukkaset kädessä ja höpösuodattimet korvissa, niin hänelle jää asioista virheellinen käsitys. Otetaanpa taas pari esimerkkiä.
Eilisen ”uutispommi” osoittautui nopeasti suutariksi. Helsingin Sanomat kertoi, että pääministeri Sanna Marin ajoi liikkumisrajoituksia vaston THL:n Mika Salmisen kantaa. Lehdeltä unohtui oma maaliskuinen juttunsa, jonka mukaan THL suositteli hallitukselle pikaista liikkumisrajoitusten valmistelua. Samaa THL sanoi omassa kirjallisessa lausunnossaan, ja eilen Salminen joutui korjaamaan virheellistä tietoa sanomalla, että ei THL:n kanta missään vaiheessa muuttunut.
Mutta sehän oli myöhäistä, koska ensimmäinen uutinen jää aina elämään varsinkin, kun useat muut mediat kiirehtivät sopuleina tekemään samanlaisen virheellisen jutun. Niinpä suurelle yleisölle jäi sellainen käsitys, että Marin ajoi liikkumisrajoituksia vastoin THL:n suositusta. Minulle jäi sellainen käsitys, että joko Salmista yritettin käyttää poliittisena vipuna hallitusta vastaan tai toimittajat olivat kohua metsästäviä tunareita.
Jos tarkoitus oli tehdä politiikkaa, niin sehän onnistui. Sosiaalisessa mediassa kysyttiin suoraan, valehteliko Marin, ja vastausta ei tarvitse edes arvailla.