Vedynjakeluun aletaan panostamaan nyt toden teolla.
https://www.hs.fi/visio/art-2000007916614.html
https://www.hs.fi/visio/art-2000007916614.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Vetypelle linkittää samaa uutista, jossa joku kehityksen kelkasta tippunut horisko kertoo tulevaisuudenvisioita 20 vuoden takaa.
Vety ei sisälly 2045 asti ulottuvaan liikenteen tiekartta -suunnitelmaan ja siihen on syynsä. Mm. epäonnistunut vetypommiautokokeilu Suomessa. Rakennettiin 2 tankkausasemaa (jotka edelleen maksavat yli 2 miljoonaa euroa/kpl), mutta maahan saatiin 1 ainoa auto. Silläpä ei jakeluverkostoa hengissä pidetty.
Eikä pidetä muuallakaan, ellei koko touhua koko ajan tueta verovaroin
https://www.reuters.com/article/us-autos-hydrogen-southkorea-insight-idUSKBN1W936A
Vety on myös vaarallista
https://www.electrive.com/2019/06/11/norway-explosion-at-fuel-cell-filling-station/
https://www.hazardexonthenet.net/article/177803/Explosion-at-hydrogen-fuel-plant-in-US-damages-around-60-buildings.aspx
https://www.ttl.fi/ova/vety.html
Vetytalous ei onneksi tarkoita vaarallisen vedyn kanssa pelleilyä, vaan sitä, että vedystä valmistetaan ns. synteettisiä polttoaineita ja myöhemmin myös muovit korvaavia materiaaleja tai jopa ruokaa.
https://yle.fi/uutiset/3-11549972
Synteettinen metaani kelpaa mainiosto polttoaineeksi kombivoimaloille ja jopa Suomessa kehitetyille polttokennoivoimalaitoksille. Lisäksi käyttökohteena myös 14 000 metaanikäyttöistä ajoneuvoa, joille jakeluverkotkin olemassa Viking Grace.
Suomen ensimmäinen 20 MW vedyntuotantoaitos otetaan käyttöön vuoden 2024 aikana.
ei hätä
VW makselee vielä TDI päästötuhoja muutaman vuoden-ajamma TDI loppuun
Noin pienellä sähköteholla saadaan polttoaine vain muutamalle autolle, eikä sitä ole edes siihen tarkoitukseen suunniteltu.
https://www.renault.fi/renaultin-uusimmat-pakettiautomallit-toimivat-vedylla/
"Japanissa, Kaliforniassa, Kiinassa ja Etelä-Koreassa on kunnianhimoisia suunnitelmia vetykäyttöisten autojen saamiseksi liikenteeseen. Myös Eurooppa on mukana ja Ranskassa valtion tavoitteena on saada 50 000 vetykäyttöistä autoa kaduille ja teille vuoteen 2030 mennessä, joille rakennetaan tuhannen tankkauspaikan infrastruktuuri"
Eipä+ole+kovin+kunnianhimoista.+Vuonna+2030+on+Ranskassa+jo+miljoonia+lataussähköautoja.+Joku+50+000+autoa+on+vain+noin+0,1%+Ranskan+autokannasta,+ei+paljon+mitään.+Joten+mihinkään+vetyautojen+nopeaan+tulemiseen+ei+tuollakaan+uskota.
Tuo on hyvä uutinen. Vety on se tulevaisuuden ratkaisu uudistaa autokantaa. Ei joku johdon päässä roikotettava lataussähköauto.
Tuo on jokin kehityksen kelkasta tippuneen horiskon vanhaa savikiekkoa. Ei ole jäärä huomannut, missä mennään.
Kannattaa viisastua vaikkapa googlettamalla power-toX tai E-polttoaineet.
Vety kuulosti kivalta idealta 20-30 vuotta sitten. Tällä hetkellä vedyn käyttöönoton odotetaan olevan 30-50 vuoden päässä. Se on siis siirtynyt kauemmas tulevaisuuteen, kuin 20 vuotta sitten uskottiin.
Vuosituhannen vaihteessa mm. kohkattiin Kiinassa kehiteltävistä polttokennobusseista. Sähköbusseja sieltä nyt Suomeenkin tuodaan.
"Vuosituhannen vaihteessa mm. kohkattiin Kiinassa kehiteltävistä polttokennobusseista. "
https://fuelcellsworks.com/news/china-zhengzhou-replaces-all-its-buses-with-hydrogen-fuel-cell-buses/
Näyttää olevan vetybussit arkipäivää Kiinassa.
Niin on lataussähköbussitkin. Kiinan Zhenzhenissä, jossa on 12 miljoonaa asukasta, on kaikki kaupunkibussit jo korvattu lataussähköbusseilla ja taksitkin ovat lataussähköautoja. Zhenzhenissä on 16 000 lataussähköbussia.
Kirjoitin väärin, kaupungin nimi on Shenzhen.
Kyllähän nuo lataussähköautot tuntuvat tosi vanhanaikaiselta tekniikalta kun niitä oli jo 1800 luvulla. Ei oikein jaksa uskoa että sellaisesta tulisi polttomoottorille korvaaja. Vety ja polttokenno tuntuu huomattavasti paremmalta.
Polttomoottorin+(ottomoottori)+ensimmäiset+versiot+rakennettiin+jo+1800+luvulla+ja+ne+kaikki+olivat+nimenomaan+kaasumaisella+polttoaineella+toimivia.+Siksi+ottomoottoria+kutsutaan+myös+kaasumoottoriksi.
Mutta+olivat+niin+vaikeita+tapauksia,+etteivät+yleistyneet+ennen+kuin+keksittiin+siirtyä+helpommin+käsiteltävään+nestemäiseen+polttoaineeseen+++saatiin+autoihin+sähköstartit.
Vety+on+erittäin+vaikeasti+käsiteltävää.+Pienen+tiheyden+vuoksi+pitää+käyttää+tolkuttomia+paineita+tai+paljon+energiaa+tuhlaavaa+nesteytystä.+Syttymisherkkyys+on+ihan+omaa+luokkaansa,+melkein+mikä+vaan+vedyn+ja+ilman+seos+syttyy/räjähtää+Muilla+liikennepolttoaineilla,+metaani+mukaan+luettuna,+kapea+syttymisalue,+joten+räjähdys+vaatii+todella+huonoa+tuuria.+
Vedyn+syttymiseen+tarvittava+energiakin+on+mallia+hyttysen+aivastus+eli+siihen+riittää+staattisen+sähkön+kipinä,+jonka+voi+synnyttää+kaasuvirtaus+(vuoto)+itsessään!
Vetypellet+myös+valehtelevat,+että+vetyä+tarvitaan+polttokennoille+ja+niiden+höytysuhde+valehdellaan+70-80+%+prosenttiin.+
Ehei,+halvat+polymeeripolttokennot+syövät+vetyä+ja+tekevät+sähköä+yleensä+50+%,+max.+60+%+hyotysuhteella.
Ihan+samaan+pääsevät+maakaasukäyttöiset+kombivoimalaitokset.+Siis+sähkön+osalta,+mutta+näistä+tulee+myös+kaukolämpöä+kaupan+päälle,+jolloin+kokonaishyötysuhde+on+90+%.
Maakaasu/metaani+kelpaa+myös+SOFC+polttokennoille.+Näihin+perustuvia+minivoimaloita+tehdään+Suomessakin.+60+%+sähköä+ja+83+%+kokonaishyötysuhde.+
Jep,+ne+70-80+%+lukemat+siis+kokonaishyötysuhteita,+lämpö+mukaan+luettuna.+Kas+kummaa,+perinteinen+voimalaitostekniikka+pystyy+ihan+samaan+tai+parempaankin!+Ja+näissä+perinteisissä+voimalaitoksissa+siis+polttoaineena+maakaasu+=+metaani.
Yhtälailla+toimivat+biokaasulla+tai+synteettisellä+metaanilla.
Vety+kannattaa+varastointia+ja+käyttöä+varten+muuntaa+synteettiseksi+metaaniksi,+jonka+voi+myöhemmin+vielä+jatkojalostaa+nestemäisiksi+polttoaineiksi.+Metaanille+kun+on+jo+käyttökohteet+ja+jakeluverkot+olemassa+(maakaasuputkisto,+voimalat,+teollisuuslaitokset,+14000+ajoneuvoa+ja+jopa+viking+Grace).
KVG+Power-to-X+tai+E-polttoaine.+Näitä+puuhaavat+mm.+Wärtsilä.+LUT,+ST1+ja+Q-power.
Ai niin, vetypellet myös haukkuvat, että sähköautoissa tarvitaan sitä sun tätä akkumineraalia.
Polymeeripolttokennoissakin tarvitaan katalyyttejä, esim. platinaa...
Niin polttokennohan on todella tuore keksintö, keksitty 1800 luvulla.
Ja taas Toyotan omapoika ihan omilla tulkinnoillaan onneen ja harhaojen teille. On se sairas popika.
vetyvisio
vauhtiin
Haaveet, kaikki turhat haaveet minut on jo saaneet täysin turtumaan...
eli kohta tiet täynnä mm vetypolttomoottori corollaa
Vai että halvimmassa autossa käytetään kalleinta polttoainetta? Ja lehmät lentää...
Corollassa tulee olemaan 50-80 kWh akku. Jos Toyota ei sitä tee, Tesla tekee.
Luultavasti Toyotan autossa tulee olemaan tuollainen akku, mutta Corolla-nimi katoaa menneisyyteen. Kun tekniikka vaihtuu, ei haluta käyttää vanhaa nimeä vaan halutaan korostaa uudistumista. Näinhän on käynyt VW:nkin kohdalla, tuskin enää tulee sähkö-Golfia, koska ID.3 on vastaava auto.
Kyllä vetykäyttöinen polttokennoauto tulee vääjäämättömästi syrjäyttämään lataussähköauton.
jussi
näin se lähtee