Millainen äiti hylkää lapsensa?

Anonyymi

Näin joku aika sitte kuvakaappauksen ekaluokkalaisen ympäristöopin kokeesta, jossa kysytiin ”mainitse kolme asiaa jotka tekevät kodista turvallisen”. Lapsi oli vastannut 1. riville ”äiti” ja seuraaville riveille palovaroittimen ja -sammuttimen. On ollu opella varhmaan itkussa pitämistä.

Kun miettii näinki pienen kunnan kuin Kolari, huostaanotto- ja sijoitustapauksia, niin sanattomaksi vettää. Osa vielä hylkää lapsensa ja alkaa tehä uusia ja niittenkin kanssa on hankalaa. Sairasta touhua. Osa uhkailee lapsia, ettei sossuille puhuta sitä eikä tätä tai sitten ette ennää näe äitiä. Sitten on alkoholistit, joille tuntuu olevan helpotus että kläpit lähtee niin ole sitäkhään huolta. Voipi jatkaa juomista rauhassa. Osa viepii jälkikasvun hoitoon vaikka olis itte vapaapäivällä, on siinäki äitinä vissiin liian rankkaa?

Minkälainen äiti hylkää lapsensa, ei voi äitinä ja mummona ymmärtää...

16

1991

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Millainen äiti hylkää lapsensa ja sitten on lasten kanssa töissä? Tämä kaikki näkyy ja tuntuu lapsissa varmasti.

      • Anonyymi

        Joo ei millekään hoitoalalle ainakaan töihin. Saattaa olla aika kylmää ja julmaa menoa.


    • Anonyymi

      Uusperhettä pukkaa ja entiset penikat ulos talosta. Olhaan niin reiphaita äitejä että!

      • Anonyymi

        Olet tainu itte hylätä läppisti, ja täälä sitte yrität korjata pahhaa oloasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet tainu itte hylätä läppisti, ja täälä sitte yrität korjata pahhaa oloasti.

        Kannattaa öisin nukkua niin jaksaa päivät hoitaa niitä läppejä jossei niitä jo haettu poijes


    • Anonyymi

      Yksi pahimpia tapoja on kyllä lasten syyllistäminen omasta kurjasta elämästä, johon liittyy jatkuva muistuttelu kuinka äiti on joutunut ”uhraamaan elämänsä” perheen vuoksi. Tätä tehdään niin pienille kuin aikuisille lapsille ja lapset ikää katsomatta joutuvat avio-ongelmien sijaiskärsijöiksi.

      • Anonyymi

        Laiskat huoraämmät roviolle


    • Anonyymi

      Sellaiset itsekeskeiset aivottomat ämmät jotka on epäkypsiä perhettä perustamaan. Pitäisivät huolen ehkäisystä. Ällöjä.

      • Anonyymi

        Mites sitte sellaiset naiset jotka tulee raskaaksi sen seuraamuksena että heidät on raiskattu? Kykeneekö tuollainen misogyniaan syyllistyvä ihminen ollenkaan näkemään sitä puolta tästä asiasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mites sitte sellaiset naiset jotka tulee raskaaksi sen seuraamuksena että heidät on raiskattu? Kykeneekö tuollainen misogyniaan syyllistyvä ihminen ollenkaan näkemään sitä puolta tästä asiasta.

        Aborttihan on tuossa kohtaa järkevä ja vastuullinen teko


    • Anonyymi

      Mitäs te naisia pelkästään syytätte? Kyllä lastenteko hommiin tarvitaan meitä miehiäki.

      • Anonyymi

        Mutta nainen tulee raskaaksi, saa lapsen. Kyllä siitä on huolehdittava jos sen tänne synnyttää. Tiedän eräänkin sairaan ämmän joka teki vieläpä useamman ja hylkäsi!! Stana tuonkin periköön kerran.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta nainen tulee raskaaksi, saa lapsen. Kyllä siitä on huolehdittava jos sen tänne synnyttää. Tiedän eräänkin sairaan ämmän joka teki vieläpä useamman ja hylkäsi!! Stana tuonkin periköön kerran.

        Mites sitte sellaiset naiset jotka tulee raskaaksi sen seuraamuksena että heidät on raiskattu? Onko nekin vastuuttomia ja kaikin mahdollisin tavoin paskoja?


    • Anonyymi

      Joidenkin on vain tarkoitus täyttää maapallo synnyttämällä kläppejä kokoajan ja pystyyhän silleen olemaan työelämästä vuosia pois. Vaihdetaan miestä välillä ja parit kläpit sinne tänne ja vielä tuonne. Pakko sterilisaatio voisi tulla lailliseksi Suomessa ettei enää reppanat lisäänny ja ei tarvi huostaanottaa enää lapsia ja sijoittaa, tulis halvemmaksi loppujenlopuksi.

    • Anonyymi

      Tiedän yhden, joka laittoi toisen lapsensa adoptioon ja ei kauaa, kun taas paksuna. Perhe elämää kiilotettiin, mutta totuus oli melko karua juomisineen. Sitten jatketaan lapsenlapsien kanssa sitä sairasta kuviota.

    • Anonyymi

      Kakaroita tehään istutaan kotona ja nautitaan kelarahoja ku ukot raataa niska limassa leipää ja tupakkarahaa läskiämmälle.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3176
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2465
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      61
      1435
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1412
    5. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      14
      961
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      905
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      312
      882
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      827
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      804
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      778
    Aihe