Tuli eilen katsotuksi eduskunnan kyselytuntia. Taisi olla rahaministeri, joka sanoi : "kansalaisilla on säästynyt varoja koronan aikana ja odottavat, että pääsevät niitä kuluttamaan". Ei taida olla lapsiperheillä, takuueläkeläisillä ja pienillä eläkeläisillä ja työttömillä sekä yksinhuoltajilla näitä "vararahastoja" ? Osaa ihmisiä tämä korona-aika ei ole millään tavalla koskettanut. Osa on voinut tehdä työtään jopa molemmat perheestä. Eihän se silloin vaikuta. Osa on menettänyt työnsä tai jopa sairastunut. Tuntui kyllä pahalta kuulla tuo lausahdus, kun tietää, kuinka vaikeaa joidenkin vähäosaisten elämä on. - Eikä aina omasta syystään!
Korona vuodessa säästetyt rahat?
Anonyymi
1050
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Meillä on kulunut rahaa enemmän, koska on voitu käyttää vain yhtä kauppaa, jossa käyty aikaisin aamulla kerran viikossa. Ei ole ollut mahdollista metsästää punalappusia tuotteita eikä kulkea eri kaupoissa tarjousten perässä. On täytynyt ostaa kalliita tuotteita päiväysten takia. Ei ole voinut mennä alennuspäiville, koska silloin on ruuhkaista. Mutta on pysytty terveinä, kyseisessä kaupassa (Prisma) on ollut mahdollisuus säilyttää turvaväli myös ostoksia pakatessa.
Ne jotka on joutuneet käyttämään kotiinkuljetusta, ovat vielä menettäneet rahaa siihen.
Kyllähän+siellä+Prismassa+on+tuotteita+30+%:lla+alennettuina.+En+käy+kaupoissa+tarjousten+perässä.+Ostan+mitä+tarvitsen+ja+myös+alennustuotteet+kelpaa.+Jos+en+tee+heti+esim+lihatuotteita+niin+voi+pakastaa+ja+käyttää+myöhemmin.+Aina+ei+tosin+ale+tuotteita+ole,+mitä+haluaisi,+mutta+usein+sieltä+löytää.+Kauppapäivänä+usein+ostamme+valmista+syötävää+ja+sekin+tuo+vaihtelua+kotiruokaan.+Jotkut+kassat+antavat+rauhassa+pakata,+eivät+kaikki!+Maskittomia+ihmisiä+tuppaa+tulemaan+aivan+liian+lähelle!
Kyllä Prismassa saa pakata rauhassa jos pyytää.
Lisäksi vaikka kassa antaisi mennä edellisen viereen, ei siihen ole pakko mennä vaan voi odottaa. Kaupassa kuulutetaan koko ajan turvaväleistä, joten on OK pakata yksikseen.
Pankkitili kasvaa kasvamistaan. Eipähän noita rahoja käytetä mihinkään matkailuun eikä muuhunkaan turhuuteen vaikka tästä koronasta joskus päästäisiin eroon. Kotona ollaan ja kaurapuuroa syyvään sittenkin. Ja pelataan veikkauksen nettipelejä, On tämä mukavaa tämä eläkeläisen elämä. Eletään kuin sika verkkokeinussa.
Nuukasti sitä ellee niin jääp sukan varteen ylimääräistä??
Onko ihan molemmissa sukissa?
Väitetään yleisesti, että pesukoneet varastavat sukkia. Nyt ymmärrän.
Yrittäähän nuo neuvoa että pitäsis sijoittaa rahat osakkeisiin .Kaiken maailman höpöttäjät antavat muka neuvoja miten eläkeläiset saa rahat kasvamaan korkoa. Pelataan me vain veikkauksen pelejä netissä. Siellä se vielä onnistuu. Ja aikakin kuluu karanteenissa ollessa.
Elä vaan pellaa maita ja mannuja!
Pellaan kaikki rahani ja etukäteen seuraavan kuukauden eläkkeen ennenkuin lähen piikille.