Hei. Olen nyt kolme vuotta kipuillut penikkataudin kanssa. Fysioterapeutilla on käyty, kenkiä olen vaihtanut 4 kertaa: uusimmat ovat nyt pronaatiotuetut, koska jalkani sitä tarvitsee. Tämäkään ei ole auttanut, vaan penikat kipeytyvät silti. Olen kokeillut hierontaa ja venyttelen pohkeita joka päivä. Rasitusvammasta kun on kyse, niin tottakai olen koittanut sitten myös levätä ja antaa jalkojen parantua. Muutaman viikon levon jälkeen jalat ovatkin paremmat, mutta heti ensimmäisen juoksulenkin jälkeen kivut palaavat. Juoksen aina pururadalla eli pehmeällä alustalla, asfaltilla juoksemisessa ei olisi edes järkeä. Mikä siis neuvoksi, kun tuntuu että mikään ei auta. Ikää minulla siis 16-vuotta ja koko elämäni harrastanut liikuntaa.
Penikkatauti
Anonyymi
580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Juokset liika kovaa jos jalat menee hapoille. Hiasta vauhtia ja aloita totuttelu vähän kerrallaan. Hiusverisuoniston rakentaminen on vuosien prosessi.
Sama oli itsellä ongelmana kun teininä aloitin hölkkäämisen. Vaihteita oli vain yksi, peruskovaa. Myöhemmin vasta kuulin, että suurin osa harjoittelusta pitäisi olla matalasykkeistä.
kasvukipuja.
Harppova askellus? Koita kallistua nilkoista eteenpäin ja juosta lyhkäisempiä askelia.
Ala liottaa jalkoja lämpimässä suolavedessä (puhdistamaton, tumma merisuola).
Nauti myös sisäisesti suolaa: 1/4 teelusikallista litraan vettä. Tämä juodaan päivän aikana.
Suolan mineraalit hoitavat lihaskalvoja ja koko kroppaa.
Itse olen kärsinyt tuskallisista penikoista joskus.