Miten hallitset paniikkihäiriötä?

Anonyymi

Keino on varmasti oudoksumista aiheuttava, mutta ainakin itse olen siitä todisteena, että se auttaa. Ei ehkä kaikilla, mutta tuskinpa olen ainoa.

Kun tunnet paniikkikohtauksen alkavan, niin anna sen tulla. Älä edes yritä estellä sitä. Ajattele vain, että tulkoon, tervetuloa! Istu alas, mene makaamaan, sulje silmät tms. ja ota se vastaan. Kun tiedät kuitenkin, että niitä tulee ja menee. Kun toimit näin, niin niin se alkaa häivyttämään kohtauksen alkamisen pelkoa ja samalla huomaat, että alat hallita sitä. Tämä vaikuttaa myös siihen, että kohta voit turvallisemmin mielin lähteä liikenteeseen. Seuraava askel on aiheuttaa sellainen itsellesi tahallasi. Niin hullulta kuin se kuulostaakin. Käyt vain johonkin rauhalliseen paikkaan ja rentoudut ja ryhdyt ajattelemaan paniikkia, sitä pelkoa ja kaikkia niitä tuntemuksia. Jos ei meinaa onnistua, niin myöhemmin uusi yritys. Kun onnistut siinä, niin taas pääset eteen päin pelon hallinnassa. Kun huomaat, että pystyt aiheuttamaan sen itsellesi ajatuksen voimalla, niin se auttaa ymmärtämään sitä paremmin. Näin paniikkikohtaukset, kumma kyllä, alkaa vähenemään, koska pelkäät vähemmän ja vähemmän.

Minulla oli kohtauksia useita vuosia ja se todella invalidisoi elämäni. Erakoidun neljän seinän sisälle ja kun oli pakko lähteä kauppaan tms. asioille, niin jo se saattoi laukaista kohtauksen. Jos kohtausta ei tullut, niin ainakin oli v...sen epämiellyttävä olo ja pelkoja, että esim. kuolen matkalle. Tämän oudon tempun keksin ihan vahingossa ja lopulta pääsin kohtauksista kokonaan eroon. Uusia ei ole tullut kohta, jos oikein muistan, ainakaan kahteen vuoteen. Ja ilman mitään lääkkeitä. Tämän kokeilu ei maksa kuin vaivan. Siitä ei ole mitään vaaraa ja jos ei auta, niin sitten on vain hyväksyttävä tilanne. Jos auttaa, niin voit myöhemmin kiittää.

1

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla oli nuorena tosi paha paniikkihäiriö.
      Huomasin omalla kohdallani, että aurinkolaseista oli hyötyä liikkuessani kaupungilla ja asioilla.

      Uskoisin aurinkolasien käytön auttaneen ainakin minua sillä tavalla, kun tiedostin, ettei kukaan näe minun silmiäni.

      Ehkä vähän sama mekanismi, kun vuosien saatossa on sanottu aran jäniksenkin työntävän päänsä pensaaseen, ja jänis luulee olevansa kokonaan piilossa.

      Olen myös miettinyt nyt korona-aikaa, ja jos minulla olisi edelleen paniikkihäiriö, niin kasvomaskista saattaisi olla hyötyä samalla periaatteella kuin aurinkolaseilla, saisin kasvoni piiloon muiden katseilta.

      Paniikkihäiriöni johtui aikoinaan huonosta itsetunnostani. Kun en hyväksynyt itseäni, pidin itseäni aivan luuserina ja arvottomana. Se aiheutti sen , että joka paikassa, jossa oli muita ihmisiä, aloin panikoida. Kuvittelin, että muutkin näkevät luulemani arvottomuuden.

      Aloituskommentissa kysyttiin paniikkihäiriön hallitsemisesta, niin ajattelin oman vuosien takaisen kokemukseni tänne kirjoittaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2114
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1935
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1911
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1613
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1476
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1474
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1437
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1277
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1144
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1139
    Aihe