Tarkoitus syys-lokakuun vaihteessa lähteä Espanjaan useammaksi kuukaudeksi. Onko täällä halukkaita n. 40 v. huumorintajuisia tai -tajuttomia tilannekomiikkaakin ymmärtäviä asiasta kiinnostuneita savuttomia naisihmisiä, joita kiinnostaisi lähteä matka-, kävely-, kulttuuri- yms. seuraksi savuttomalle ja alkottomalle 60 v. miehelle.
Onko kiinnostusta Espanjaan ensi talveksi?
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos ei tarvis töissä käydä, niin täällä olis yksi.
Millainen tämä "yksi" on? Hyvä on tietysti se, että on töitä, mutta se rajoittaa myös elämää, kuten totesit. Onko mahdollisuutta etätöihin, joka mahdollistaisi yhtä sun toista. Entä vuorotteluvapaat jne. Usein asioita voi junailla, riippuen tietenkin työnantajasta ja työtehtävistä sekä omasta tilanteesta.
Nykyiseen työhöni ei valitettavasti voi liittää etätöitä ja koska olen juuri vaihtanut työpaikkaa, niin muutkin vaihtoehdot on nyt pois suljettu.
Miksi ihmeessa kukaan ottaisi suomivalaan riippakiveksi espanjaan?
Ehkä aloittaja ei puhu sanaakaan englantia tai espanjaa ja tästä syystä kyselee suomivalaita riippakiviksi. Loma pilalla jos suomivalaan kanssa lähtee. Kyllä kannattaisi reissuun mielummin vaikka Pertti peppukaverin kanssa.
Mitä tuohon mukaan lähtöön kuuluu? Jäin juuri eläkkeelle 54-vuotiaana enkä jaksa itse nostaa /kantaa matkalaukkuani. Olen opiskellut 3 vuotta espanjaa ja kiinnostaisi oppia lisää. Englantia osaan myös. Saan pian toisen korona rokotteen keuhkosairauden takia. Pitäisi vaan tuntea seura, että voisi sitoutua seuraksi.
Espanjassa riehuu vielä korona. Siellä tuskin mikään paikka on kovin auki ja muutenkaan ei mitään tekemistä sitten. Yks ystävä asuu siellä ja kertoi ettei kannata tulla kesällä. Liikkua saa hyvin vähän kesälläkin siellä.
Työt sitoo tänne enkä näin korona aikaan lähde mihinkään. Muuten kyllä mielenkiintoinen ehdotus.