Isojen jäätiköiden sulaminen siirtää painopisteitä maapallolla siten, että pallon asento muuttuu.
https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/262911.php
https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/262911.php
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ennustaminen on tärkeää. Ei mitään jäätiköiden sulamista muuten tapahtuisi.
Grönlanti oli lähes sula 900 luvulla...
Laitoitko näkyviin, kun on niin kaunis värikuva.
Itse asia on hakemalla haettu, jäätiköt on pelkkää puhetta mannerlaattojen liikkeeseen verrattuna, ja maan asento on jatkuvassa liikkeessä muutenkin.
Mitähän vielä keksitään tämän AGW .n aiheuttavan.
"Mitähän vielä keksitään tämän AGW .n aiheuttavan." just niin, keksitään kun ei muuta voi.
Itseäni tuo koko tutkimus epäilyttää. Maapallon asento vaihtuu jonkin verran muutenkin, joten muutos voi olla luontaista. Monet tuntuvat ajattelevan, että maapallo pysyy samassa asennossa koko ajan, mutta se ei pidä paikkaansa.
Se, että ilmasto lämpenee ja asento muuttuu voi vain sattumalta tapahtua samaan aikaan. Pelkkä havaintojen yhdenaikaisuus ei todista niiden olevan yhteydessä toisiinsa.
Aivan sama kuin, että magneettinen pohjoisnapa on ollut liikkeessä jo pitkään ja tällä hetkellä se siirtyy yli 50 km / vuosi, eli todella nopeasti. Ja tästä tuskin voi syyttää ilmastonmuutosta.
Tarkkaan ottaen magneettinen pohjoisnapa on siirtynyt noin 2 250 km vuodesta 1831 ja siirtyminen on kiihtynyt reilusti viime vuosina.
Sitten sen täytyy olla ihmisen aiheuttamaa. Mistä se muutenkaan voisi johtua.
Kuule, magneettiset navat ovat vaihtaneet kokonaan paikkaa useasti aikojen saatossa. Siis magneettinen pohjoisnapa muuttuu magneettiseksi etelänavaksi. Magneettiset navat liikkuvat yllättävän paljon ja joskus nopeastikin. Ei tuohon siirtymiseen ihmistä tarvita.
Olet aivan selvästi denialisti.
Päivän pituus saattaa lyhentyä millisekunnin verran.
Pientä+suhteellisuudentajua,+please.+Kolmen+kilometrin+paksuinen+jäätikkö+olisi+metrin+läpimittaiseen+rauta-nikkeli-kivipalloon+suhteutettuna+0,25+mm+paksu+huurrekerros.+Ja+sitäkin+vain+n.+10%+maa-alasta,+eli+n.+3%+kokonaispinta-alasta.
Ei+taida+paljon+heilauttaa+kolmen+tonnin+palloa,+vai?
Kovin on kaukaa haettu tapa mitata jäiden sulamista.
Tärkeää on, että apurahahakemuksessa muistaa mainita taikasanan ilmastomuutos. Rahalippaat aukeavat.
Ensiksi tuo alarmi on sääntöjen vastainen, koska se on lähes pelkkä linkki.
Toiseksi miksi ja miten tuo agitaattori saa kaikki alarmit käsiinsä?
Onko agitataattoreilla joku isompikin probakandaryhmä?
Etelämanner ei näytä sulavan huomattavasti eikä edes Grönlantikaan.
Grönlanti sulaa nopeammin kuin ikinä. Jo pitkään on sulamismäärä ylittänyt uuden jään muodotumisen.
Etelämantereella on ainakin joissain osissa ongelmana lämmenneen meriveden sulatusvaikutus jäätikön pohjassa. Matalilla rannikkoalueilla jäätikkö makaa pohjassa ja kun pohjan ja jään väliin pääsee lämpimämpää merivettä, jäätikön sulaminen ja liike kiihtyy.
Mistä tiedät? Onko isot pojat taas kertoneet satuja?
Kun grönlanti oli sulana kellahtiko pallo?
Grönlanti ja Etelämanner menettävät vuosittain 430 gigatonnia jäämassastaan.
https://climate.nasa.gov/
Paljon sataa tilalle lunta joka vuosi?
Menettävät tarkoittanee nettomenetystä. Grönlannissa on jo pitkään sulaminen ollut suurempaa kuin uuden jään muodostuminen.
Sen verran sataa lunta että siitä riittää jäävuoriksi asti ihan niinkuin ennenkin.
Ei pidä paikkaansa. Grönlannissa on kaikkina viime vuosina satanut uutta lunta enemmän mitä kesän aikana on sulanut. Jää vähenee siellä vain, koska jäävuoria irtoaa siellä enemmän, mitä uusi lumi pystyy tuottamaan. Tämä on kuitenkin vain väliaikaista. Tilanne tasapainottuu, kun rannoilla ollut ylimääräinen jää on tippunut pois.
http://polarportal.dk/en/greenland/surface-conditions/
Tottahan toki jäätiköiden sulaminen näkyy ja niin sen pitääkin näkyä, jos kerran tarkkuusmittauksista on kysymys. Olen blogannut aiheesta jo vuonna 2016, lukekaa tuosta, turha asiaa on moneen kertaan jauhaa.
https://konitohtor.blogspot.com/2016/04/piirileikkia-navoilla.html
Pyörimisakselin huojunnan lisäksi maan magneettiset navat ovat viime vuosina olleet kiihtyvässä liikkeessä ja nyt ei enää puhuta millimetreistä vaan kymmenistä kilometreistä vuodessa. Jos maamme media olisi niin valveutunutta, kuin se uskoo olevansa, olisi asia jo ollut otsikoissa ja olisimme saaneet lukea, millainen uhka siitä vielä voi seurata. Kyllä ainakin ilmastonmuutos hetkeksi unohtuisi.
https://konitohtor.blogspot.com/2020/11/mesmeriaa-navoilla.html