niin ostettiin vaimon kans uudet salomonin rullikset mulla motion 8 ja vaimolla motion 6 nyt ihmetellään kun ne ei liiku??? eli rullat ei vie eteenpäin niin kuin pitäisi, saa tehdä töitä paljon enemmän kuin vanhoilla( k2 luistimilla) vajaa pari kesää luistelluilla. Nämä salomonit ensinnäkin melko arvokkaat joten ihmettelen niiden liikkuvuutta pyörät vakiot mulla 80mm kovuus 81 ja vaimolla 78mm pyörät kovuus sama lääkerointi tais olla abec 5. kevyethän nämä vanhoihin verrattuna on mut....
salomonit pettymys??
riku
51702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Moi,
Tuskin rullaamisen huonous johtuu salomoneista vaan pikemminkin laakereista. Olen lukenut, että uutena laakerit on kankeat ja vaativat kilometrejä vetristyäkseen. Joten malta muutama luistelukerta..
Ja voithan vaihtaa vanhoista luistimistasi laakerit ja siten testata onko vika laakereissa.
Lämmintä kesää ja pitkiä siivuja!
Olen vielä aloitteva luistelija, joten en voi sanoa tätä kovin vahvalla "rintaäänellä".
Itselläni on Salomonin Motion 7 Pro -luistimet. Ennen niiden hankintaa, kokeilin perusteellisesti kaverin K2-luistimia (en muista mikä malli). Aluksi luistelu uusilla Salomoneilla oli hieman kökköä (on sitä vieläkin) ainakin osittain siitä syystä, että Salomonit ovat selvästi korkeammat (isommat pyörät ja korkeampi kisko).
Noilla matalilla K2:lla oli ainakin aloittelijan helpompi luistella pitkää liukua.
voi olla siinä, että pyörien akselit on ruuvattu liian tiukkaan kiinni. Kannattaa ruuvata vain kevyesti ja kiristää tarvittaessa luistelun jälkeen.
Toinen syy on mahdolliseti, että laakereissa oleva vaseliini tai geeli ei ole levinnyt. Laakerit näin ollen pyöri kunnolla. Lääkkeenä tähän vaivaan on vain luistelu, kuten jo joku ehdotti.
Joku em. luonnollinen syy pitäisi löytyä. Kyllä niissä kunnolliset laakerit ovat. Samaa valmistusvikaa ei pitäisi olla molemmissa luistinpareissa yhtä aikaa. Olisi aikamoinen sattuma. Kaikkeahan voi tietysti tapahtua. Kuitenkin syyn luulisi olevan nyt ihan muualla.
Pyörissä itsessään vika ei voi olla tämänlaatuisessa ongelmassa vaan laakereiden uutuusjäykkyydessä ja pyörien kiristyksissä.
Ette taida olla ainoot jolla on ongelmia noiden uusien salomonien kanssa.Ite osti salomon pilot pro 2 luistimet ja verrattuna vanhoihin Salomonin TR9:n niin rullaavuus on todella surkeeta.On jo tullut luisteltuu about 55 kilsaa eikä ole parannusta tapahtunu.Aattelin kokeilla josko vaikka laakerien vaihto vanhoista uuteen auttais.Mutta joka tapauksessa surkee esitys salomonilta.OLisivat edes voineet laittaa ensiasennus laakereiksi semmoiset, jotka voi itse huoltaa.Siten olisi ite voinu tarkistaa jos vaikka laakereissa on turhan tuhdisti voiteluainetta.
Eikös niissä kuitenkin ole ihan merkkilaakerit, jotka on ihan normaalisti huollettavissa?