okkigaamzz

Anonyymi

Olimme nuoria kesä 1965. Liftasimme kotiinpäin Hammarfeltista Kautokeinon ja Enontekiön kautta. Enontekiössä melkein keskustassa. Tuli 3 poroa tiellä vastan sarvet tanassa. Heitimme reput ojaan juosten karkuun. Pihalla oli aikuisia jotka nauroivat meille?!
- Huusimme heille ovatko porot vihaisia? Vastasit että silloin kun on rykimä aika.
No porot jatkoivat matkansa, me noukimme reput ojasta , joka onneksi oli kuiva.
Paikallista nuorisoa kokoontui luoksemme kuten tapana on.
Juteltiin ja keskusteltiin, kuten myös tapana on.
Kaikenlaista kuulimme kuten esim. Tytöstä joka oli joutunut " metsänpeittoon"

Nyt kysyisin oliko kertomus sama joka tuli TV:stä. En huomannut sitä katsoa enkä ole mikään mestari etsimään sitä. Siksi käännyn ystävällisen lukijan puoleen joka voisi jotenkin laajentaa tai tulostaa tarinan minulle.
Osaan koneen avata ja sulkea, laskutkin maksaa tyttäreni.
Lapsi oli tyttö jota etsittiin useamman päivän, isolla porukalla, vaan ei löytynyt.
Viimein kun löytyi oli moni kulkenut siitä ihan vierestä näkemättä häntä. Löydyttäessä lapsen iho oli läpikuultava, ja nojasi puuhun.
Vuosikymmenten aikana muistikuvat himmenee ja unohtuu......
Toinen totuus minkä kertoivat oli henkilö joka oli ollut lammasvarkaissa. Lampaiden omistaja oli noitunut / kironnut että jokainen lapsi joka syntyy, jää lampan kokoiseksi. Ja niin kävi.
Kävimme vielä useasta pohjoisa liftaten.... matkalla kuuli monta tarinaa, esim. Kuski saattoi sanoa " tätä en ole kertonut kenellekään" Tietäen ettei meitä tule eää tapaamaan.
Viimeksi liftasin yksin Saariselälle, 1980, vain huomatakseni ettei paikka ole enää minua varten.
1973 Kävin viimeksi Hammerfestissa. kun iimen kanssa lähdimme kapuamaan sitä tunturin kuvetta ylös lauloimme Jukka Kuoppamäen Sininen ja valkoinen.
Kun olen saanut vastauksenkerron vielä mitä outoa ja
ihmeellisen yliluonnollista meille tapahtui.
Marja
(maagikko)

1

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö ketään kiinnosta.
      Minua ainakin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4522
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2944
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2443
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1747
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1419
    6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1301
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1222
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      939
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      918
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      884
    Aihe