Miehet, jotka puhuvat treffeillä muista naisista

Anonyymi

Heippa! Olen tällainen pikkuhiljaa kohtaloonsa tyytyvä, parin vuoden päästä neljääkymmentä kolkutteleva entinen nuori nainen. En oikein ole lähipiiriltäni kysymällä saanut vastausta tähän seuraavaan mieltäni askarruttavaan ongelmaan, niin kysyn teiltä, oi viisas raati. (Vastatkaa pliis niin, että kehtaan käydä lukemassa, enkä siirrä koko ketjua vain lukuisten muiden käsittelemättä jätettävien asioiden romukoppaan.)
Olen siis muutamia kevyesti tapailemissani keski-ikäisissä miehissä (kahveja, lounaita, halimisia ja korkeintaan suuteluasteelle ehtimistä) huomannut tällaisen yhden epämiellyttävän yhteisen nimittäjän. He alkavat tarinoida minulle entisistään suhteistaan tai vielä pahempaa seksiseikkailuistaan, tai muuten arvioida muita naisia. Tulee ole kuin "poikain kanssa kaljalla". Mistä ihmeestä tämä voi johtua?
Olen miettinyt, että onko kyseessä joku vähemmän hienovarainen vinkki, ettei minua koeta mitenkään vakavasti otettavana vaan jatkona johonkin tällaisten seikkailujen pitkään jonoon siksi aikaa kun "se oikea" löytyy? Olen varmaan sosiaalisesti niin himmeä, että jään paikalle tällaisesta epäonnistuneesta kommunikaatioyrityksestä huolimatta. Ajattelen siis ainakin itse, etten sille, jota en soisi menettäväni, heti paljasta itsestäni kaikkein rasvaisimpia ja inhhottavampia salaisuuksia, saati esittele riviä muita potentiaalisesti todella kiinnostavia yksilöitä.
Vai luulevatko he, että minua kiihottavat naisjutut? Tämä on kerrassaan hämmentävää, koska olen kyllä tehnyt selväksi, etten kiinnostu naisista ja muutenkin, että tarvitsen vakaan luottamuksen ja vahvat keskinäiset tunteet ennen kuin kiihotun saati haluan seksiä.
Täällä aina kiinnostaa ulkonäköhommat. No minä en onneksi ole niistä niin tarkka (nämäkään herrat, vaikka minua kiinnostivatkin ihan aidosti, eivät mitään veistoksia olleet, mutta tykkään, että mies ainakin painaa minua enemmän, mikä ei yleensä ole ongelma). Olen pitkä, luonnostani siro ja kulutan myös yksinäisen vapaa-aikani kaikkein mieluiten luonnossa vauhtia pitäen. En siis ole kammottu läski ollenkaan. Kasvot ovat kohtuulliset, vaikka en mikään klassinen kaunotar olekaan. Kehtaan liikkua ilman meikkiäkin ilman pelkoa lasten pelottelusta. (Olen nähnyt rumemmillakin naisilla rakastavia aviomiehiä... aivan typerä aihe. Kukaan ei rakasta toista ulkonäön takia.)
TLDR: Miksi keski-ikäiset miehet alkavat puhua aina muista naisista treffeillä niin, että naiselle tulee "yksi äijistä" olo ja lakanat jäävät varmasti sileiksi ja puhtaiksi myös jatkossa?
(Sori tämä on nyt täällä kahteen kertaan jossain netin syövereissä...)

1

86

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletpa saanut tympeää kohtelua. Treffeillä olen ollut kuuntelemassa miehiä, jotka haukkuvat exiään tai jopa suoraan on sanottu, etten ole sellainen kuin odotti ja lähdetty paikalta.

      En tiedä mistä näitä löytyy, joilla ei ole käytöstapoja. Kyllä itse naisena olen pystynyt sen kahvikupin juomaan, vaikka olen tiennyt ettei vastapuoli kiinnosta minua ollenkaan.

      Onneksi voin sanoa, että joukossa kyllä on ihan kivojakin miehiä, joten jatka treffailua, jos vielä jaksat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 72
      1386
    2. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      23
      1382
    3. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1265
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      977
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      891
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      811
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      706
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    Aihe