Heippa! Olen tällainen pikkuhiljaa kohtaloonsa tyytyvä, parin vuoden päästä neljääkymmentä kolkutteleva entinen nuori nainen. En oikein ole lähipiiriltäni kysymällä saanut vastausta tähän seuraavaan mieltäni askarruttavaan ongelmaan, niin kysyn teiltä, oi viisas raati. (Vastatkaa pliis niin, että kehtaan käydä lukemassa, enkä siirrä koko ketjua vain lukuisten muiden käsittelemättä jätettävien asioiden romukoppaan.)
Olen siis muutamia kevyesti tapailemissani keski-ikäisissä miehissä (kahveja, lounaita, halimisia ja korkeintaan suuteluasteelle ehtimistä) huomannut tällaisen yhden epämiellyttävän yhteisen nimittäjän. He alkavat tarinoida minulle entisistään suhteistaan tai vielä pahempaa seksiseikkailuistaan, tai muuten arvioida muita naisia. Tulee ole kuin "poikain kanssa kaljalla". Mistä ihmeestä tämä voi johtua?
Olen miettinyt, että onko kyseessä joku vähemmän hienovarainen vinkki, ettei minua koeta mitenkään vakavasti otettavana vaan jatkona johonkin tällaisten seikkailujen pitkään jonoon siksi aikaa kun "se oikea" löytyy? Olen varmaan sosiaalisesti niin himmeä, että jään paikalle tällaisesta epäonnistuneesta kommunikaatioyrityksestä huolimatta. Ajattelen siis ainakin itse, etten sille, jota en soisi menettäväni, heti paljasta itsestäni kaikkein rasvaisimpia ja inhhottavampia salaisuuksia, saati esittele riviä muita potentiaalisesti todella kiinnostavia yksilöitä.
Vai luulevatko he, että minua kiihottavat naisjutut? Tämä on kerrassaan hämmentävää, koska olen kyllä tehnyt selväksi, etten kiinnostu naisista ja muutenkin, että tarvitsen vakaan luottamuksen ja vahvat keskinäiset tunteet ennen kuin kiihotun saati haluan seksiä.
Täällä aina kiinnostaa ulkonäköhommat. No minä en onneksi ole niistä niin tarkka (nämäkään herrat, vaikka minua kiinnostivatkin ihan aidosti, eivät mitään veistoksia olleet, mutta tykkään, että mies ainakin painaa minua enemmän, mikä ei yleensä ole ongelma). Olen pitkä, luonnostani siro ja kulutan myös yksinäisen vapaa-aikani kaikkein mieluiten luonnossa vauhtia pitäen. En siis ole kammottu läski ollenkaan. Kasvot ovat kohtuulliset, vaikka en mikään klassinen kaunotar olekaan. Kehtaan liikkua ilman meikkiäkin ilman pelkoa lasten pelottelusta. (Olen nähnyt rumemmillakin naisilla rakastavia aviomiehiä... aivan typerä aihe. Kukaan ei rakasta toista ulkonäön takia.)
TLDR: Miksi keski-ikäiset miehet alkavat puhua aina muista naisista treffeillä niin, että naiselle tulee "yksi äijistä" olo ja lakanat jäävät varmasti sileiksi ja puhtaiksi myös jatkossa?
(Sori tämä on nyt täällä kahteen kertaan jossain netin syövereissä...)
Miehet, jotka puhuvat treffeillä muista naisista
Anonyymi
1
58
Vastaukset
- Anonyymi
Oletpa saanut tympeää kohtelua. Treffeillä olen ollut kuuntelemassa miehiä, jotka haukkuvat exiään tai jopa suoraan on sanottu, etten ole sellainen kuin odotti ja lähdetty paikalta.
En tiedä mistä näitä löytyy, joilla ei ole käytöstapoja. Kyllä itse naisena olen pystynyt sen kahvikupin juomaan, vaikka olen tiennyt ettei vastapuoli kiinnosta minua ollenkaan.
Onneksi voin sanoa, että joukossa kyllä on ihan kivojakin miehiä, joten jatka treffailua, jos vielä jaksat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591618
Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu671591Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1641370Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle661237Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä
Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu2791195Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1061191- 601059
Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä611056KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin91982Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä57960