Fysiikan lait kumottu?

Olin hetki sitten penthousen parvekkeellani savukoimassa. Ohi lipui läskipyörällä joku naishenkilö. Ei siinä muuten mitään ihmeellistä, mutta niin pitkälle kuin katseeni siintää, en nähnyt hänen polkevan kertaakaan.

Toki siinä ohiajaessaan kuului maastorenkaista samankaltainen ääni, kuin aikoinaan streetfighter-mönkijästäni.

Joka tapauksessa perässä tuli ukko perinteisellä pyörällä. Kovin oli hengästynyt ja sotki sillä vehkeellensä kieli ulkona.

Onko nämä läskipyörät siis täysin kitkattomia? Mukavaahan se on, kun tekniikka kehittyy, mutta ei sitä nyt tarvitse liioitella.

6

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sähköpyörään tehty ohituksia.

      • Anonyymi

        Ai että siinä on sähköavustus koko ajan päällä?


    • Anonyymi

      Mitäs jos penthousen parvekkeella oli nappailtu vähän esim. Ballantines-juomaa, joka aiheutti näköhäiriön?

      • Ei pemhousessa ei ole muuta huumavia lääkkeitä otettu kuin lääkärin määräämää panacodia ja kiljua.

        Yks iylilääkäri sanoi minulle, kun kysyin: Enhän minä alkoholin nauttimista kieltää. Ylineurologi sanoi minulle, ettei hän voi kieltääkkään alkoholia, mutta ei suositellut.

        Joka tapauksessa tämä vuosien kipu on ajanut minut vuosittaiseen kiljuryyppäjäisiin.


    • En usko että pyörät ovat täysin kitkattomia, mutta joku oli levittänyt tielle "kitkatonta pintaa", jota fysiikanopettajat ovat saaneet tilata jo vuosikymmeniä opetustarkoituksiin. Samasta paikasta saa myös täydellistä tyhjiötä.

      • Onneksi on asiat ratkaistu. Muun muassa painovoiman ja ajan kulku on selvitetty. Itse asiassa minä selvitin sen kokeeellisella fysiikalla. Lihavat nyt vain nukkuvat pidenpään. Lisäksi painovoimallansa vääristävät aikaa ja tuntuvat elävän muita ihmisiä pidempään. Vieläpä onnellisena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45241
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25996
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11203
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      171
      10805
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9681
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe