KUNTOILIJAN

mikäs olisi parasta heti lenkin jälkeiseen palautukseen? proteiinia tietenkin...vähän, ja hiilareita, missä suhteessa?? rasva on vissiin pahasta... ja puolen tunnin päästä vissiin voisi ottaa enempi hiilareita?? ja proteiiniakin???
2383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kestävyystyyppisen liikunnan palautumiseen käytetään suhteessa enemmän hiilareita, kuin proteiinia. Jos käyttää palautusjuomia niin suhde on hiilarit/protsku 2:1.

Mutta tavallinen "kuntoilija" pärjää perus ruualla, kun miettii että siinä on enemmän hiilaria ja sitten protskua vähemmässä määrin.

Oikean tyyppinen rasva ei ole pahasta! valitse pehmeää rasvaa eli tyydyttymätöntä rasvaa. Rasvaa tarvitaan ja sitä ei saa unohtaa!

Äänestä
  • RASVAA

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PALAUTUKSEEN kirjoitti:

mikäs olisi parasta heti lenkin jälkeiseen palautukseen? proteiinia tietenkin...vähän, ja hiilareita, missä suhteessa?? rasva on vissiin pahasta... ja puolen tunnin päästä vissiin voisi ottaa enempi hiilareita?? ja proteiiniakin???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu