On olemassa, vielä jopa aikuisiällä. Jos ystävä ei ole onnellinen puolestasi, kun sinulla menee hyvin ja on hyviä asioita elämässä niin onhan se aika ikävää. Ihan molempien kannalta. Jos useat vuodet on aina alistunut toisen tahtoon, siitä jää jälki. Kompromisseja kuuluu tehdä myös ystävyyssuhteissa, ei aina kaikki kuulu mennä vain toisen tahdon mukaan. Onneksi ymmärrän tämän vihdoin, enää en jaksa mielistellä. Ystävyyssuhde yleensä myös antaa jotakin.
Ilkeitäkin "ystäviä"
19
752
Vastaukset
- Anonyymi
Itse katkaisen välit tuollaisiin.
- Anonyymi
Onko sinulla paljon ystäviä. Ei.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko sinulla paljon ystäviä. Ei.
Mitä merkitystä sillä on, onko hänellä paljon ystäviä vai ei? Ystävät minun ymmärtääkseni mitään itsen täydennyksiä tai kilpavarustelun kohteita. Ystävyys ja lojaalisuus ansaitaan. Toisekseen ihmisellä joka pitää tai alkaa pitää rajoistaan huolta katoaa taatusti porukkaa ympäriltä.
- Anonyymi
Tietääkö ystäväsikin, mitä kompromisseja häneltä kaipaat? Jos ei, niin kannattaisiko valistaa ihan enimmäiseksi häntä itseään siitä asiasta...? Vai ajatuksiako hänen pitäisi lukea? Sittenkö olisi kaikki hyvin ystävän kanssa, jos ei tarvitse hänelle mitään sanoa, vaan toinen hoksaisi kaikki tunteesi ja ajatuksesi sanomattakin?
Tuntuu, että nykyään seurataan kaiken maailman saippuasarjoja, joissa on epäluonnolisisia ihmissuhteita ja sitten luullaan, että asiat menee niin oikeassakin elämässä. No ei kyllä mene, vaan suhteet vaatii työtä kehittyäkseen ja muuttuakseen tarpeen mukaan. - Anonyymi
Minkä ikäinen olet? Kyllä jo 30 paremmalla puolella täytyy sen verran itseään kunnioittaa että jyvät on eroteltu akanoista. On tuttuja ja joitain kavereita sekä pari luotto ystävää riittää . Itselläni jo kouluajoilta . Eikä jaksa välittää jos joku puhuu pahaa kaikki ylimääräinen draama jäänyt taakse omat elämät joihin keskitytään.
- Anonyymi
hyvin sanottu, ne paskaa seläntakana puhuvat kannattaa jättää omaan arvoonsa.
- Anonyymi
Nosto
- Anonyymi
Kateus on olemassa naisilla kuin ollaan aikuisia, toista naista kohtaan ikään katsomatta.Toisen onnea vaan ei kyetä jakaa.
- Anonyymi
Juu ja mitä eriskummallisemmista ja järkenvastaisimmistq asioista tunnetaan kateutta ja jotain outoa alemmuutta, että joo mulla on haaveita onko sekin köyhiltä kiellettyä vai pelottaako, että niistä tulee totta vai mikä rassaa
- Anonyymi
Minä olen ainakin pyrkinyt laskemaan sellaiset myrkylliset kauniit ja rohkeat- ilmeitä pitelevät hölmöt heti irti
- Anonyymi
yhdellekään "ystävälle " ei pidä olla "aito" , ns. avoin kirja.
jo "Iso kirja sanoo" "Älkää luottako yhteenkään ihmiseen" Ps: 146:
- Anonyymi
Jumala ei auta kun on vanhemmat on kuolleet ja vaikeita hetkiä tukee. Jumala ei lohduta, kun itkee yksinäisyyttä yöllä. Jumala ei auta, kun tarvitset kuuntelijaa. Jumala ei ole läsnä.
Ei se riitä, että on Jumala, sillä Jumalan kanssa et voi tehdä mitään todellista ja ei se ole hauskaa olla hyljätty -Jumalan takia.
Luulin, että jos uskon Jumalaan niin edes uskovaiset ottaisivat yhteisöön, mutta eivät he halua, kun minulla ei ole lapsia ja olen köyhä.- Anonyymi
Jokainen tarvitsisi ystävän.
- Anonyymi
Aamen
- Anonyymi
Aamen
- Anonyymi
Hyvä kirjoitus
- Anonyymi
Ketjua ei saa ilmeisesti enää kommentoida 🤣
- Anonyymi
Totta
- Anonyymi
Hmmmm
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 264051
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1323987- 553458
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans203435- 793407
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe633270- 292955
- 812856
- 542745
- 202474