On olemassa, vielä jopa aikuisiällä. Jos ystävä ei ole onnellinen puolestasi, kun sinulla menee hyvin ja on hyviä asioita elämässä niin onhan se aika ikävää. Ihan molempien kannalta. Jos useat vuodet on aina alistunut toisen tahtoon, siitä jää jälki. Kompromisseja kuuluu tehdä myös ystävyyssuhteissa, ei aina kaikki kuulu mennä vain toisen tahdon mukaan. Onneksi ymmärrän tämän vihdoin, enää en jaksa mielistellä. Ystävyyssuhde yleensä myös antaa jotakin.
Ilkeitäkin "ystäviä"
19
650
Vastaukset
- Anonyymi
Itse katkaisen välit tuollaisiin.
- Anonyymi
Onko sinulla paljon ystäviä. Ei.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko sinulla paljon ystäviä. Ei.
Mitä merkitystä sillä on, onko hänellä paljon ystäviä vai ei? Ystävät minun ymmärtääkseni mitään itsen täydennyksiä tai kilpavarustelun kohteita. Ystävyys ja lojaalisuus ansaitaan. Toisekseen ihmisellä joka pitää tai alkaa pitää rajoistaan huolta katoaa taatusti porukkaa ympäriltä.
- Anonyymi
Tietääkö ystäväsikin, mitä kompromisseja häneltä kaipaat? Jos ei, niin kannattaisiko valistaa ihan enimmäiseksi häntä itseään siitä asiasta...? Vai ajatuksiako hänen pitäisi lukea? Sittenkö olisi kaikki hyvin ystävän kanssa, jos ei tarvitse hänelle mitään sanoa, vaan toinen hoksaisi kaikki tunteesi ja ajatuksesi sanomattakin?
Tuntuu, että nykyään seurataan kaiken maailman saippuasarjoja, joissa on epäluonnolisisia ihmissuhteita ja sitten luullaan, että asiat menee niin oikeassakin elämässä. No ei kyllä mene, vaan suhteet vaatii työtä kehittyäkseen ja muuttuakseen tarpeen mukaan. - Anonyymi
Minkä ikäinen olet? Kyllä jo 30 paremmalla puolella täytyy sen verran itseään kunnioittaa että jyvät on eroteltu akanoista. On tuttuja ja joitain kavereita sekä pari luotto ystävää riittää . Itselläni jo kouluajoilta . Eikä jaksa välittää jos joku puhuu pahaa kaikki ylimääräinen draama jäänyt taakse omat elämät joihin keskitytään.
- Anonyymi
hyvin sanottu, ne paskaa seläntakana puhuvat kannattaa jättää omaan arvoonsa.
- Anonyymi
Nosto
- Anonyymi
Kateus on olemassa naisilla kuin ollaan aikuisia, toista naista kohtaan ikään katsomatta.Toisen onnea vaan ei kyetä jakaa.
- Anonyymi
Juu ja mitä eriskummallisemmista ja järkenvastaisimmistq asioista tunnetaan kateutta ja jotain outoa alemmuutta, että joo mulla on haaveita onko sekin köyhiltä kiellettyä vai pelottaako, että niistä tulee totta vai mikä rassaa
- Anonyymi
Minä olen ainakin pyrkinyt laskemaan sellaiset myrkylliset kauniit ja rohkeat- ilmeitä pitelevät hölmöt heti irti
- Anonyymi
yhdellekään "ystävälle " ei pidä olla "aito" , ns. avoin kirja.
jo "Iso kirja sanoo" "Älkää luottako yhteenkään ihmiseen" Ps: 146:
- Anonyymi
Jumala ei auta kun on vanhemmat on kuolleet ja vaikeita hetkiä tukee. Jumala ei lohduta, kun itkee yksinäisyyttä yöllä. Jumala ei auta, kun tarvitset kuuntelijaa. Jumala ei ole läsnä.
Ei se riitä, että on Jumala, sillä Jumalan kanssa et voi tehdä mitään todellista ja ei se ole hauskaa olla hyljätty -Jumalan takia.
Luulin, että jos uskon Jumalaan niin edes uskovaiset ottaisivat yhteisöön, mutta eivät he halua, kun minulla ei ole lapsia ja olen köyhä.- Anonyymi
Jokainen tarvitsisi ystävän.
- Anonyymi
Aamen
- Anonyymi
Aamen
- Anonyymi
Hyvä kirjoitus
- Anonyymi
Ketjua ei saa ilmeisesti enää kommentoida 🤣
- Anonyymi
Totta
- Anonyymi
Hmmmm
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171597
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991458Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35839Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29809Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50746Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?34708Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56698Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37690Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42669Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37653