Ilkeitäkin "ystäviä"

Anonyymi

On olemassa, vielä jopa aikuisiällä. Jos ystävä ei ole onnellinen puolestasi, kun sinulla menee hyvin ja on hyviä asioita elämässä niin onhan se aika ikävää. Ihan molempien kannalta. Jos useat vuodet on aina alistunut toisen tahtoon, siitä jää jälki. Kompromisseja kuuluu tehdä myös ystävyyssuhteissa, ei aina kaikki kuulu mennä vain toisen tahdon mukaan. Onneksi ymmärrän tämän vihdoin, enää en jaksa mielistellä. Ystävyyssuhde yleensä myös antaa jotakin.

19

747

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse katkaisen välit tuollaisiin.

      • Anonyymi

        Onko sinulla paljon ystäviä. Ei.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko sinulla paljon ystäviä. Ei.

        Mitä merkitystä sillä on, onko hänellä paljon ystäviä vai ei? Ystävät minun ymmärtääkseni mitään itsen täydennyksiä tai kilpavarustelun kohteita. Ystävyys ja lojaalisuus ansaitaan. Toisekseen ihmisellä joka pitää tai alkaa pitää rajoistaan huolta katoaa taatusti porukkaa ympäriltä.


    • Anonyymi

      Tietääkö ystäväsikin, mitä kompromisseja häneltä kaipaat? Jos ei, niin kannattaisiko valistaa ihan enimmäiseksi häntä itseään siitä asiasta...? Vai ajatuksiako hänen pitäisi lukea? Sittenkö olisi kaikki hyvin ystävän kanssa, jos ei tarvitse hänelle mitään sanoa, vaan toinen hoksaisi kaikki tunteesi ja ajatuksesi sanomattakin?

      Tuntuu, että nykyään seurataan kaiken maailman saippuasarjoja, joissa on epäluonnolisisia ihmissuhteita ja sitten luullaan, että asiat menee niin oikeassakin elämässä. No ei kyllä mene, vaan suhteet vaatii työtä kehittyäkseen ja muuttuakseen tarpeen mukaan.

    • Anonyymi

      Minkä ikäinen olet? Kyllä jo 30 paremmalla puolella täytyy sen verran itseään kunnioittaa että jyvät on eroteltu akanoista. On tuttuja ja joitain kavereita sekä pari luotto ystävää riittää . Itselläni jo kouluajoilta . Eikä jaksa välittää jos joku puhuu pahaa kaikki ylimääräinen draama jäänyt taakse omat elämät joihin keskitytään.

      • Anonyymi

        hyvin sanottu, ne paskaa seläntakana puhuvat kannattaa jättää omaan arvoonsa.


    • Anonyymi

      Nosto

    • Anonyymi

      Kateus on olemassa naisilla kuin ollaan aikuisia, toista naista kohtaan ikään katsomatta.Toisen onnea vaan ei kyetä jakaa.

      • Anonyymi

        Juu ja mitä eriskummallisemmista ja järkenvastaisimmistq asioista tunnetaan kateutta ja jotain outoa alemmuutta, että joo mulla on haaveita onko sekin köyhiltä kiellettyä vai pelottaako, että niistä tulee totta vai mikä rassaa


    • Anonyymi

      Minä olen ainakin pyrkinyt laskemaan sellaiset myrkylliset kauniit ja rohkeat- ilmeitä pitelevät hölmöt heti irti

      • Anonyymi

        yhdellekään "ystävälle " ei pidä olla "aito" , ns. avoin kirja.

        jo "Iso kirja sanoo" "Älkää luottako yhteenkään ihmiseen" Ps: 146:


    • Anonyymi

      Jumala ei auta kun on vanhemmat on kuolleet ja vaikeita hetkiä tukee. Jumala ei lohduta, kun itkee yksinäisyyttä yöllä. Jumala ei auta, kun tarvitset kuuntelijaa. Jumala ei ole läsnä.

      Ei se riitä, että on Jumala, sillä Jumalan kanssa et voi tehdä mitään todellista ja ei se ole hauskaa olla hyljätty -Jumalan takia.

      Luulin, että jos uskon Jumalaan niin edes uskovaiset ottaisivat yhteisöön, mutta eivät he halua, kun minulla ei ole lapsia ja olen köyhä.

      • Anonyymi

        Jokainen tarvitsisi ystävän.


    • Anonyymi

      Aamen

    • Anonyymi

      Aamen

    • Anonyymi

      Hyvä kirjoitus

    • Anonyymi

      Ketjua ei saa ilmeisesti enää kommentoida 🤣

    • Anonyymi

      Totta

    • Anonyymi

      Hmmmm

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      179
      9703
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      126
      4191
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      113
      3959
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      424
      3706
    5. 60
      3477
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      46
      2764
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      18
      2142
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1979
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1571
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      10
      1391
    Aihe