Ilkeitäkin "ystäviä"

Anonyymi

On olemassa, vielä jopa aikuisiällä. Jos ystävä ei ole onnellinen puolestasi, kun sinulla menee hyvin ja on hyviä asioita elämässä niin onhan se aika ikävää. Ihan molempien kannalta. Jos useat vuodet on aina alistunut toisen tahtoon, siitä jää jälki. Kompromisseja kuuluu tehdä myös ystävyyssuhteissa, ei aina kaikki kuulu mennä vain toisen tahdon mukaan. Onneksi ymmärrän tämän vihdoin, enää en jaksa mielistellä. Ystävyyssuhde yleensä myös antaa jotakin.

19

799

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse katkaisen välit tuollaisiin.

      • Anonyymi

        Onko sinulla paljon ystäviä. Ei.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko sinulla paljon ystäviä. Ei.

        Mitä merkitystä sillä on, onko hänellä paljon ystäviä vai ei? Ystävät minun ymmärtääkseni mitään itsen täydennyksiä tai kilpavarustelun kohteita. Ystävyys ja lojaalisuus ansaitaan. Toisekseen ihmisellä joka pitää tai alkaa pitää rajoistaan huolta katoaa taatusti porukkaa ympäriltä.


    • Anonyymi

      Tietääkö ystäväsikin, mitä kompromisseja häneltä kaipaat? Jos ei, niin kannattaisiko valistaa ihan enimmäiseksi häntä itseään siitä asiasta...? Vai ajatuksiako hänen pitäisi lukea? Sittenkö olisi kaikki hyvin ystävän kanssa, jos ei tarvitse hänelle mitään sanoa, vaan toinen hoksaisi kaikki tunteesi ja ajatuksesi sanomattakin?

      Tuntuu, että nykyään seurataan kaiken maailman saippuasarjoja, joissa on epäluonnolisisia ihmissuhteita ja sitten luullaan, että asiat menee niin oikeassakin elämässä. No ei kyllä mene, vaan suhteet vaatii työtä kehittyäkseen ja muuttuakseen tarpeen mukaan.

    • Anonyymi

      Minkä ikäinen olet? Kyllä jo 30 paremmalla puolella täytyy sen verran itseään kunnioittaa että jyvät on eroteltu akanoista. On tuttuja ja joitain kavereita sekä pari luotto ystävää riittää . Itselläni jo kouluajoilta . Eikä jaksa välittää jos joku puhuu pahaa kaikki ylimääräinen draama jäänyt taakse omat elämät joihin keskitytään.

      • Anonyymi

        hyvin sanottu, ne paskaa seläntakana puhuvat kannattaa jättää omaan arvoonsa.


    • Anonyymi

      Nosto

    • Anonyymi

      Kateus on olemassa naisilla kuin ollaan aikuisia, toista naista kohtaan ikään katsomatta.Toisen onnea vaan ei kyetä jakaa.

      • Anonyymi

        Juu ja mitä eriskummallisemmista ja järkenvastaisimmistq asioista tunnetaan kateutta ja jotain outoa alemmuutta, että joo mulla on haaveita onko sekin köyhiltä kiellettyä vai pelottaako, että niistä tulee totta vai mikä rassaa


    • Anonyymi

      Minä olen ainakin pyrkinyt laskemaan sellaiset myrkylliset kauniit ja rohkeat- ilmeitä pitelevät hölmöt heti irti

      • Anonyymi

        yhdellekään "ystävälle " ei pidä olla "aito" , ns. avoin kirja.

        jo "Iso kirja sanoo" "Älkää luottako yhteenkään ihmiseen" Ps: 146:


    • Anonyymi

      Jumala ei auta kun on vanhemmat on kuolleet ja vaikeita hetkiä tukee. Jumala ei lohduta, kun itkee yksinäisyyttä yöllä. Jumala ei auta, kun tarvitset kuuntelijaa. Jumala ei ole läsnä.

      Ei se riitä, että on Jumala, sillä Jumalan kanssa et voi tehdä mitään todellista ja ei se ole hauskaa olla hyljätty -Jumalan takia.

      Luulin, että jos uskon Jumalaan niin edes uskovaiset ottaisivat yhteisöön, mutta eivät he halua, kun minulla ei ole lapsia ja olen köyhä.

      • Anonyymi

        Jokainen tarvitsisi ystävän.


    • Anonyymi

      Aamen

    • Anonyymi

      Aamen

    • Anonyymi

      Hyvä kirjoitus

    • Anonyymi

      Ketjua ei saa ilmeisesti enää kommentoida 🤣

    • Anonyymi

      Totta

    • Anonyymi

      Hmmmm

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      701
      3368
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      1083
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      44
      1019
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      845
    5. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      79
      732
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      94
      687
    7. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      50
      680
    8. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      615
    9. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      48
      594
    10. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      91
      560
    Aihe