Arvomaailmoista

Anonyymi

Ex-miehen kanssa koen, että oli samanlainen arvomaailma. Mietin vaan hänen nykyistään, kun pidän häntä kodinrikkojana. Ex-miehen hyvinvointi on yhä tärkeä, toivoisin että hänellä olisi arvoisensa kumppani. On tietysti joskus helpompi puhua asioistaan täysin ulkopuoliselle, mutta itse en koskaan sotkeentuisi varattuun mieheen. Miten voisin olla katkeroitumatta tätä naista kohtaan, tai siis lähinnä en ymmärrä, miten sellaiseen ihmiseen voi ex-mieheni luottaa, kun ei arvostanut seitsemän vuoden suhdetta. Mahtoiko jo alusta asti suunnitella pääsevänsä levittelemään haarojaan. Mies on hieno ja herkkä. Erosta huolimatta en halua hänen satuttavan itseään. Nykyinen nainen vaan saa selkäkarvani hytisemään. Oonko vaan vanhanaikainen dinosaurus, voiko tässä maailmassa löytää paikkansa ikuinen rakkaus, olen hämmentynyt. Erosta en niinkään katkeroitunut, vapautta on kun eron tullessa vastaan ymmärtää, että jokaisella on oikeus omiin valintoihin. Maailmankuva on muuttunut, mutta mikä on ihmiskunnan kohtalo, kun menee pinnallisemmaksi meininki..

4

2258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pinnallisuus on niin totta monissa tapauksissa. Minuakin on vedätetty naisten toimesta. Kaikki vain epäilyjä, mut kahden naisen vehkeilyt ansoineen tuli maksamaan minulle paljon. Olin hyväuskoinen ja siten myös sinisilmäinen hölmö, kun halusin uskoa hyviin asioihin enemmän kuin pahuuteen. Ristiriitojen maailmassa on vaikea välillä löytää totuutta, jollei ole keskustelu yhteyttä, vain oletuksia.

      Se mikä minut on saanut heräämään tälle epäilylleni on luonteeni, joka on varovainen enkä kiinnostu ihmisistä, jollei heiltä tule ensin jotain kiinnostuksen osoitusta minua kohtaan. Tilanteet lopulta kääntyivät tässä ongelma tapauksessa päinvastaiseksi eli uhriutuja sai tulijan ja onnistuivat suunnitelmassaan. Välillä kyl epäilinkin ristiriitaisuuksia, mut olisi pitänyt uskaltaa puhua asioista omien luottofrendien kanssa niin olisin huomannut paremmin vaaran merkit.

      Itse vain miettinyt tätä tapahtunutta monella tavalla eri lähtökohdista myös niin, et voisinko minä toimia samalla tavalla jotain toista kohtaan. Aina todennut itselle ehdottoman ein. Tällainen tapa vaatii omanlaisen luonteen, et voi sen uskotella itselleen oikeutetuksi? Tämä opetti itselle ainakin sen, et aloitteellisuuteni naisia kohtaan katosi jonnekin.

      On asioita/ kokemuksia, joita ei unohda koskaan, tämä on yksi sellainen minulla. Tulen tätä pureskelemaan moneen kertaan vielä, ennen kuin jätän taka-alalle. Myös tulen neuvomaan toisia, joilla voi olla vaara kokea vastaavaa, toivon onnistuvani siinä, et muille ei käy samoin kuin minulle kävi. Naisista löytyy myös pahuutta, aikaisemmin en olisi siihen näin paljoa uskonut.

      • Anonyymi

        Ei kaikista naisista löydy pahuutta.


    • En oikein tiedä, että minkä väriset silmälasit sinulla on päässä, mutta paras riisua ne.
      Syytät tuota toista naista, vaikka exäsi on se, joka teki faktisesti väärin.

      Itse näen asian aika lailla päin vastoin. Petoksella aloitettu parisuhde voi olla pian suurissa vaikeuksissa. Miten tuo nainen voi pidemmän päälle luottaa exääsi, koska hän on todistetusti jättänyt kerran toisen naisen takia, niin miksi ei sitten toista kertaa.

      Voi tietysti olla, että keskusteluissa miehesi kanssa on paljastunut niin suuria epäkohtia teidän välisestä parisuhteesta, että tämä uusi nainen kokee voivansa antaa niin paljon paremman parisuhteen, ettei exäsi vain yksinkertaisesti halua muualle.

    • Anonyymi

      Itse nostan ex-miehnä käden pystyyn virheen merkiksi. Petin ja lähdin suhteesta kun toinen tuli raskaaksi. iso virhe ja myönnän sen, miksi, nyt kysyy kaikki? Itselle tuli yksi kohta kun olimmr mrnossa kohti Seinäjokea mistä ymmärsin että vaimo oli valehdellut minulle. En enää muista mistä ja miksi ja terapiassakin käyty, mutta sen muistan että jokin särähti ja siitä alkoi epäluottamus, en oikein tänä päivänäkään tiedä miksi ja yritetty on avata solmuja, siis minä, ammattilaisella, mutta kun ei muista niin ei muista. Ainoastaan muistan että jokin ei ollut kohdallaan. Siitä 2 vkoa ja paniikkihäiriökohtaus mistä kärsin vieläkin, yli 20 vuoden jälkeen. Ja ei, töitä oon tehnyt enkä antanut periksi, mutta vkonloppuina mietin silloin tällöin mikä tuli ja mikä ajoi toisen naisen syliin vaikka sekään ei kestänyt. Yöllisiä mietiskelyjä. Olkaa helliä, eka kirjoitus, ollut hiljaa ja kauan. Hyvää aamua ja syksyä jokaiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      201
      4502
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      75
      4484
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      65
      2365
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      63
      2332
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      59
      2254
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      53
      1866
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      28
      1517
    8. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      110
      1318
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      117
      1308
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      67
      1268
    Aihe