Suomalaiset ystävät

Anonyymi

Olen aika pettynyt suomalaisiin ystäviin.

Minulla on siis tosi ystäviä, mutta kaipaisin että ne ystävät ottaisivat oma-alotteisesti yhteyttä minuun, joka asun ulkomailla.
Ette voi arvata, miten yksinäistä täällä joskus on!

Kirjeenvaihto netillä toimii siten, että minä saan aina olla ensin ottamassa yhteyttä.
No sitten vastaavat. Kiva!
Mutta sitten taas saan ottaa yhteyttä.

Käyn Suomessa tapaamassa.
Kaksi on tullut tänne käymään.

Sitten teen topin. En kirjoita, ja heitän "ystävien kirjeet" roskiin (tänään kahden kirjeen). Olen tehnyt topin nyt. En kirjoita kenellekään, ennen kuin ovat kirjoittaneet minulle.

2

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Merkillistä... vastasin jo sinulle, mutta viesti (ja muidenkin viestit) on poistettu, vaikka ei näy laskurissa, että olisi mitään ketjusta poistettu.

    • Anonyymi

      Kappas, oletkin laittanut 2 kertaa ihan saman aloituksen. Oma vastaukseni muut löytyivätkin sen toisen aloituksen alta. Siis vielä kerran:

      Itse en ole ihan samoilla linjoilla kanssasi, vaikka ymmärrän kyllä yksinäisyyden. Mutta omassakin perheessä on noita kauas ulkomaille karanneita. Heille tehtiin selväksi, että lähtijä on sitten itse se, joka saa luvan huolehtia yhteydenpidosta sukulaisiin ja ystäviin pääsääntöisesti, kun kerran valitsi lähteä niin kauas. Ei sitä valintaa ystäväsi tai sukulaisesi kerran tehneet. Ei kai siis voi olettaa, että lähtöpäätökseeäsi osattomat ihmiset maksaisivat kalliita ulkomaanmatkoja ja -puheluita ja huolehtisivat yhteyden pidosta sinuun, jos kerran itse olet elämässäsi valinnut lähteä kauas heistä.

      Jos sitten koskaan ei kukaan ota mitään yhteyttä, kannatta ehkä miettiä, että onko suhteissa vikaa, jos ei löydy halukkuutta mihinkään yhteydenpitoon enää? Kirje, kortti ja sähköposti ovat kuitenkin edullisia ja helppoja tapoja laittaa viestiä ulkomaillekin. Sellaiseen luulisi halutessaan pystyvän. Ehkäpä kannattaisi se toive yhteydenpidosta siis esittää sinne oman porukan suuntaan, eikä niinkään tänne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      117
      1587
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1448
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      839
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      27
      790
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      736
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      698
    7. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      34
      698
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      690
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      669
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      643
    Aihe