KORONAPANDEMIAN takia myönnettyjä valtion kustannustukia yrityksille on maksettu maakuntien kokoon nähden suhteellisesti eniten Lappiin, Uudellemaalle ja Ahvenanmaalle, selviää Valtiokonttorin viikonloppuna julkaisemista tilastoista.
Käynnissä on parhaillaan kolmas hakukierros. Yhteensä tukea on maksettu noin 340 miljoonaa euroa.
Tuesta noin 19,2 miljoonaa euroa on maksettu Lappiin, mikä on asukaslukuun suhteutettuna paljon. Tukea on maksettu yhtä lappilaista kohti 108 euroa, kun useimpien maakuntien kohdalla vastaava luku on 30:n tienoilla.
Samalle tasolle yltää vain monien suurten yritysten kotipaikka Uusimaa, jonne tukea on maksettu yli 188 miljoonaa euroa eli 110 euroa asukasta kohden.
Lapin kohdalla tuen suurta määrää selittää Valtiokonttorin palvelujohtajan Mari Selvirannan mukaan matkailualan keskeinen osuus maakunnan taloudessa.
Ravitsemistoiminta ja majoitus ovat kärsineet koronarajoituksista erityisen paljon, ja niitä on myös tuettu toimialoista eniten valtion kustannustuilla: yhteensä noin 60 miljoonalla eurolla.
Kaikki Lapin eniten tukea saaneet yritykset ovatkin matkailualan yrityksiä: kittiläläiset Levi Ski Resort ja Hullu Poro sekä muoniolainen Lapland Hotels ovat kaikki saaneet 500 000 euron tuen.
Uudenmaan ja Lapin jälkeen suhteessa eniten tukea on maksettu Ahvenanmaalle: 2,5 miljoonaa euroa eli 83 euroa asukasta kohden. Myös Ahvenanmaalla tuen saajissa korostuvat matkailualan yritykset.
Valtio maksaa Lapin suurimmat tuet Hullun Poron ja Levi Ski Resortin elatukseen
14
329
Vastaukset 14
- Anonyymi
Koko Pohjois-Karjalan maakuntaan on maksettu vain vähän enemmän tukea kuin lappilaiseen 6 400 asukkaan Kittilän kuntaan, jonka yritykset ovat saaneet tukea yli kolmen miljoonan euron verran.
- Anonyymi
Nyt tukia hakemaan:
https://yle.fi/uutiset/3-11923019 - Anonyymi
Baarit kiinni,ruokapaikat kiinni, duunarit lomautettu ! Korvaukset valtiolta edellisiin tilikausiin/vuosiin vedoten ! Menot olleet yrityksillä minimissä,ei palkkakustannuksia ei sisäänostoja ei investointeja ! Selvää se,ettei ole ollut juuri tulojakaan,mutta nythän ON TULOJA ! Valtio maksaa kassavajeen teille PUHTAANA käteen!!! Monesko sponssi tämä jo oli? Ei ole Suomessa yrittäjä riskiä tai konkurssi uhkaa ,kyllä valtio huolen pittää !
- Anonyymi
ei voi muuta kuin vastata,näin se menee.
- Anonyymi
Sehän on vain hieno uutinen, jos Valtio heille tukea myöntää! Eihän se yrityksien syy ole mitenkään, jos Valtio haluaa auttaa. Hehän sitä hakevat ja Valtio tarkastelun jälkeen joko myöntää tai ei myönnä. Aivan samalla tavoin muutkin yritykset Suomessa niin toimivat. Tukea tulee toki pienemmässä mittakaavassa, kun sitä on yrityskin tai ei tule.
Nythän on menossa paraikaa se kolmas hakukierros. Alkoi huhti-toukokuun vaihteessa.
Muonion Harrinivakin oli saanut kolmannessa haussa, 10.5 maksettu, jälleen 475000e... Lukuisia kittiläläisiä taksiautoilijoitakin oli saanut suht isojakin potteja, Kaarlelan, Paksuniemen ja Hietalahden taksit 7000e kukin, toiset 2000e naftarahaa.. Levin luontokeskus 47000e.. Erinlaiset safaris ja huskyfirmatkin kymppitonneja..- Anonyymi
Nii tukea niille jolla on paalua jo ennestään.
Mutta kun kausi olikin ennätys hyvä ja tuottoisa nii eikö annettuja tukeja peritä takaisin??
Itelle ainakin kelpais valtiolta tukea ja vielä päälle hyvät tulot yes!!Mut ku ei ole varakas yrittäjä ja suhteita korkeammalle ei saa penniäkään.
- Anonyymi
Näin se Suomi köyhtyy, kun yritykset ovat saaneet hirveällä kitinällä valtiolta rahaa. Kuitenkin kansalaisten mielestä tai persujen, Suomi ei tarvitse EU:ta eikä elvytystä. Persupolitiikalla maa vajoaa kehitysmaaksi, kuten Romania aikoinaan, jolle ei kelvannut kauppakumppaniksi mikään maa euroopasta
- Anonyymi
Tämä yritystuki/huijaustuki, maksetaan valtion kassasta köyhänapuna jo ennestään varakkaalle kansan osalle,nämä miljardit on valtio joutunut lainaamaan ulkomailta ! joskus ne on takaisinkin maksettava,maksajana taas kerran tavallinen kansa jonka selkänahasta verottaja sen armotta repii. Toivon todella,että nuo hätäsesti jaetut härskit rahasummat tutkittaisiin kunnolla,onko kaikkia firmoja jotka on rahaa saaneet,onko niitä edes olemassa !?
- Anonyymi
Tämä on tämän vihervassariporukan touhuja. Rahaa työnnetään kavereille minkä ehditään.
Mutta kyllä kansa tietää. Katsokaa vaikka viimeisistä vaalikallupeistä. Vaalikyydit on kylmiä jos ei Sanna keksi saman tyyppistä"elälenosto petoslupausta" minkä Antti keksi eduskuntavaalien alla.
Hyvin on varmaankin eläkeet Antin lupauksen mukaisesti nousseet!! - Anonyymi
Tämä on tämän vihervassariporukan touhuja. Rahaa työnnetään kavereille minkä ehditään.
Mutta kyllä kansa tietää. Katsokaa vaikka viimeisistä vaalikallupeistä. Vaalikyydit on kylmiä jos ei Sanna keksi saman tyyppistä"elälenosto petoslupausta" minkä Antti keksi eduskuntavaalien alla.
Hyvin on varmaankin eläkeet Antin lupauksen mukaisesti nousseet!! - Anonyymi
Tämä on tämän vihervassariporukan touhuja. Rahaa työnnetään kavereille minkä ehditään.
Mutta kyllä kansa tietää. Katsokaa vaikka viimeisistä vaalikallupeistä. Vaalikyydit on kylmiä jos ei Sanna keksi saman tyyppistä"elälenosto petoslupausta" minkä Antti keksi eduskuntavaalien alla.
Hyvin on varmaankin eläkeet Antin lupauksen mukaisesti nousseet!!
- Anonyymi
Tämä on tämän vihervassariporukan touhuja. Rahaa työnnetään kavereille minkä ehditään.
Mutta kyllä kansa tietää. Katsokaa vaikka viimeisistä vaalikallupeistä. Vaalikyydit on kylmiä jos ei Sanna keksi saman tyyppistä"elälenosto petoslupausta" minkä Antti keksi eduskuntavaalien alla.
Hyvin on varmaankin eläkeet Antin lupauksen mukaisesti nousseet!! - Anonyymi
Tämä on tämän vihervassariporukan touhuja. Rahaa työnnetään kavereille minkä ehditään.
Mutta kyllä kansa tietää. Katsokaa vaikka viimeisistä vaalikallupeistä. Vaalikyydit on kylmiä jos ei Sanna keksi saman tyyppistä "eläkkeenosto petoslupausta" minkä Antti keksi eduskuntavaalien alla.
Hyvin on varmaankin eläkkeet Antin lupauksen mukaisesti nousseet!! - Anonyymi
dddd
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212024- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66657- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36492Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470- 107448
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412