Itsemurhan polulla oleva nuori

Anonyymi

Tää on ehkä paskin paikka julkasta yhtään mitään, mutta honestly haluun vain kirjottaa tän jonnekin.

Olen 19-vuotias juuri lukiosta päässyt trans nuori enkä saa enää iloa juuri mistään. Olen aika vakavasti masentunut ja haluaisin apua sukupuoli ongelmiini, mutta terapiaan pääsy jonot on liian pitkiä. Olen odottanut jo liian kauan. En kestä enää ja haluan nyt vaan pois. Tuntuu siltä, että läheisetkään ei enää jaksa kattoo mun zombi meininkiä ja mua alkaa pikkuhiljaa siitäkin kerääntyä syylisyyttä ja häpeää. En saa unta öisin kun mietin vaan itsemurhaa. En ole saanut sitä pois mielestä nyt viimeisen kuukauden ajan juuri ollenkaan.

Tiesin jo varhaisteininä, että mun elämästä tulisi lyhyt, mutta kyllä tää nyt aika nopeasti meni. En ehtinyt tehdä kaikkea mitä halusin. Ei voi mitään vaikka vähän vituttaakin tää koko juttu. Nimittäin ennen coronaa olin menossa hyvään suuntaan. Olin valmis vihdoin hakemaan apua ja tulin isälleni kaapista ulos ja kaikkea, mutta sitten karanteeni iski ja siitä lähtien on ollut vain alamäkeä.

Toivon, että perheeni pääsee kuolemani yli nopeasti. Toivon, että sisarukseni ei ota sitä liian raskaasti. Pahimmalta tuntuu se, että en voi olla täällä auttamassa häntä enää. Tunnen myös samoin parhaasta kaveristani. He ovat niin herkkiä, hienoja ihmisiä, mutta en mä voi elää vain heidän takia. Olen nyt itsekäs ja autan itseäni vaihteeksi.

Vaikka pahaoloni on ollut jo pitkään sietämätön, haluan antaa itselleni vielä vähän siimaa, että jos vaikka elämä kääntyisi. Olen kuitenkin aika varma siitä, että mikään ei tule muuttumaan ja olen jo maanalla noin puolessavuodessa. Kyllä siitä tulee syyllinen olo. En halua tuottaa pettymystä, mutta tuntuu vain siltä, että ihansama minkä tien valitsen tulen aina olemaan pettymys.

2

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      248
      17355
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12333
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6101
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4935
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4930
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4052
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3625
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      22
      3593
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      140
      3095
    10. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      31
      2435
    Aihe