Itsemurhan polulla oleva nuori

Anonyymi

Tää on ehkä paskin paikka julkasta yhtään mitään, mutta honestly haluun vain kirjottaa tän jonnekin.

Olen 19-vuotias juuri lukiosta päässyt trans nuori enkä saa enää iloa juuri mistään. Olen aika vakavasti masentunut ja haluaisin apua sukupuoli ongelmiini, mutta terapiaan pääsy jonot on liian pitkiä. Olen odottanut jo liian kauan. En kestä enää ja haluan nyt vaan pois. Tuntuu siltä, että läheisetkään ei enää jaksa kattoo mun zombi meininkiä ja mua alkaa pikkuhiljaa siitäkin kerääntyä syylisyyttä ja häpeää. En saa unta öisin kun mietin vaan itsemurhaa. En ole saanut sitä pois mielestä nyt viimeisen kuukauden ajan juuri ollenkaan.

Tiesin jo varhaisteininä, että mun elämästä tulisi lyhyt, mutta kyllä tää nyt aika nopeasti meni. En ehtinyt tehdä kaikkea mitä halusin. Ei voi mitään vaikka vähän vituttaakin tää koko juttu. Nimittäin ennen coronaa olin menossa hyvään suuntaan. Olin valmis vihdoin hakemaan apua ja tulin isälleni kaapista ulos ja kaikkea, mutta sitten karanteeni iski ja siitä lähtien on ollut vain alamäkeä.

Toivon, että perheeni pääsee kuolemani yli nopeasti. Toivon, että sisarukseni ei ota sitä liian raskaasti. Pahimmalta tuntuu se, että en voi olla täällä auttamassa häntä enää. Tunnen myös samoin parhaasta kaveristani. He ovat niin herkkiä, hienoja ihmisiä, mutta en mä voi elää vain heidän takia. Olen nyt itsekäs ja autan itseäni vaihteeksi.

Vaikka pahaoloni on ollut jo pitkään sietämätön, haluan antaa itselleni vielä vähän siimaa, että jos vaikka elämä kääntyisi. Olen kuitenkin aika varma siitä, että mikään ei tule muuttumaan ja olen jo maanalla noin puolessavuodessa. Kyllä siitä tulee syyllinen olo. En halua tuottaa pettymystä, mutta tuntuu vain siltä, että ihansama minkä tien valitsen tulen aina olemaan pettymys.

2

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaksa vielä vähän aikaa, kyllä tämä poikkeustilanne yhteiskunnassa helpottaa ja pääset avun piiriin. Sinulla on paljon enemmän elämää tulossa kuin takana. Pidä löytämäsi suunta <3

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne!

      On olemassa monia auttavia tahoja, joihin saa yhteyttä myös näin korona-aikaan ja joihin voi ottaa yhteyttä matalalla kynnyksellä sekä anonyymisti. Tässä linkkejä, joista voit saada keskusteluapua sekä vinkkejä muuhunkin avun hakemiseen.

      Tukinetissä on monenlaisia palveluita, joista voisit hyötyä. Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön löydät esim. kohdasta Mieli Tukisuhde. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/ tai Etsivän Nettityön tukisuhde https://tukinet.net/teemat/etsivan-nettityon-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi Sinuiksi-palvelu ja Sukupuolen moninaisuuden osaamiskeskus järjestävät Tukinetissä ryhmächattejä, joista saattaisit olla kiinnostunut:

      https://tukinet.net/teemat/sinuiksi-chat-sateenkaari-ihmisille/ryhmachatit/

      https://tukinet.net/teemat/sukupuolen-moninaisuuden-osaamiskeskusksen-avoimet-ryhmachatit-nuorille-maanantaisin-klo-16-18/ryhmachatit/

      Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      https://sekasin247.fi/

      Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1546
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1206
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      230
      1200
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1068
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      970
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      963
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      939
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      812
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      809
    Aihe