Kävin koeajamassa Nissan Leaf 40 kWh sähköauton ja hyväksi totesin. Tiedustelin sitten vakuutusten hintoja vakuutusyhtiöstäni. Liikennevakuutus sama kuin 5 vuotta vanhassa Opelissa, mutta laaja kasko täysillä bonuksilla n. 2,5-kertainen??? Voiko olla totta vai laskettiinko arvio minulle väärin? Kysyin syytä korkealle hinnalle ja minulle kerrottiin, että vahingon sattuessa sähköauton korjauskustannukset ovat paljon bensa-autoa korkeammat. Voisitteko asian suhteen kokeneemmat kommentoida.
Onko sähköauton kasko tosiaan näin kallis?
12
4259
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa kysyä jostain toisestakin vakuutusyhtiöstä. Sähköautojen vakuutukset todellakin ovat välillä omituisia, mutta samaa luokkaa ne ovat polttisten kanssa hinnaltaan. Missään nimessä 2,5 kertaista sopparia ei kannata ottaa.
- Anonyymi
No eivät vaan ole samaa luokkaa, vaan reilusti kalliimpia, vaikka ei joka yhtiössä välttämättä 2,5 kertaisia, reilusti kalliimpia kuiteskin joka yhtiössä.
Muuten ranskassa seisoo yli 1000 täyssähköautoa pellolla, kun niitä ei saa romutettua, eivät kelpaa kenellekään, ei edes Intiaan purettaviksi, eikä akkuja kannata vaihtaa. Ovat jotain italialaisia kaupunkisähkäreitä, joita ostettiin 2012 jälkeen "ratkaisemaan" pariisin ja bordeauxin alueen kaupunkisaasteita. Saas nähdä miten näiden isompien sähkäreiden romutukset aikanaan hoituu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No eivät vaan ole samaa luokkaa, vaan reilusti kalliimpia, vaikka ei joka yhtiössä välttämättä 2,5 kertaisia, reilusti kalliimpia kuiteskin joka yhtiössä.
Muuten ranskassa seisoo yli 1000 täyssähköautoa pellolla, kun niitä ei saa romutettua, eivät kelpaa kenellekään, ei edes Intiaan purettaviksi, eikä akkuja kannata vaihtaa. Ovat jotain italialaisia kaupunkisähkäreitä, joita ostettiin 2012 jälkeen "ratkaisemaan" pariisin ja bordeauxin alueen kaupunkisaasteita. Saas nähdä miten näiden isompien sähkäreiden romutukset aikanaan hoituu.Jokainen voi helposti tehdä vertailun kun ottaa nettiautosta sopivien autojen rekisterinumeron ja laskee netissä vakuutuslaskureilla vertailuhinnan omilla tiedoillaan.
Omat tekemäni vertailut kertovat ettei esim samanhintaisen Golfin ja ID.3:n vakuutuksissa ole hintaeroja.
Kokeilkaa itse. Se on todella helppoa tapa saada oikeaa tietoa.
- Anonyymi
Kannattaa kysyä myös parista muusta yhtiöstä.
Vakuutusmatematiikalla ei nykyään ole mitään logiikkaa ja erot voi olla vakuutushinnoissa täysillä bonareilla 100-250€/v ja silloin ei "oman" vakuutusyhtiön 4% keskittämisale paljoa auta. - Anonyymi
Miksi ottaisit kaskon ja maksat vakuutusyhtiön taskuun? Minkä takia?
Muistan kun ensimmäisessä vakuutuksessa vakuutusyhtiön edustaja ehdotti 90 luvulla. Otin liikennevakuutuksen kuten sen jälkeen joka vuosi. 25vuodessa varmaan 5 numeroinen euromäärä säästetty.- Anonyymi
Onpa kiva sitten korjailla omaan piikkiin kun joku älykääpiö kolhii sun autoa parkkipaikalla ja häipyy kuin tuhka tuuleen.
On sattunut kohdalle useammin kuin kerran. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onpa kiva sitten korjailla omaan piikkiin kun joku älykääpiö kolhii sun autoa parkkipaikalla ja häipyy kuin tuhka tuuleen.
On sattunut kohdalle useammin kuin kerran.Maksan kyllä vanhaankin autoon kaskon, koska sillä saa mielenrauhaa että jos jotain suurempaa tapahtuu, seviää omavastuun maksamalla. Viimeksi olen ottanut kaskosta melkein uuden auton molempien kylkien lähes täydellisen maalauksen omavastuun hinnalla. Kyseessä oli tuntemattomien aiheuttamia parkkipaikkakolhuja, tuli aina pieni lommo kun naapuri avasi huolimattomasti oman ovensa ja se kolahti kylkeen.
- Anonyymi
Itse laskin joskus että 30 vuoden kaskon maksuilla ei kata edes yhden vähänkään isomman mällin korjauskustannuksia. Varsinaisia kolareita ei ole tullut, mutta on tuota kaskoa muutaman kerran tullut käytettyä nimettömien parkkipaikkakolhijoiden vahinkoihin ja tuulilasin uusintaan.
- Anonyymi
Uusissa autoissa korjaukset ovat sen verran arvokkaita, että kasko kannattaa olla. Mutta jos auton arvo on vain pari tonnia, kuten monilla suomalaisilla on, niin kaskosta ei suurtakaan iloa ole. Eikä parin tonnin autossa välttämättä viitsitä korjata jokaista kolhua, koska se ei vaikuta pahemmin arvoon.
- Anonyymi
Joillakin vakuutusyhtiöillä kuten if on korkeat hinnat. Itsellä Tesla model 3.n hinta on 70€ kalliimpi kuin edellisen autoni Audi A4 150€ omavastuulla.
Kannattaa kilpailuttaa vakuutusyhtiöitä kuten muitakin yrityksiä. - Anonyymi
Joo, ei todellakaan ole totta. Kysy sitä hintaa ensin ennenkuin kirjoitat kuvitelmiasi.
- Anonyymi
No on todellakin totta, että sähkärin kaskot ovat kalliimpia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881567
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla121440- 981390
- 691250
- 1161150
- 951137
- 69961
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n256958Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18925- 37897