Hovioikeus katsoi joko jääneen näyttämättä, että syytetyt olisivat menetelleet syytteessä kuvatulla tavalla tai että kyseessä olisi ollut Mäkelän epäasiallinen kohtelu. Hovioikeuden mukaan kyse oli pikemminkin asiaa koskevasta erimielisyydestä.
Hovioikeus ei löytänyt tahallista rikosta valtuuston, kunnanhallituksen eikä Mäkelän irtisanomista valmistelleen tilapäisen valiokunnan toiminnasta.
Syyttäjä harkitsee hakevansa valituslupaa korkeimmasta oikeudesta. Aluesyyttäjä Katri Junnikkala-Heikkisen mielestä keskeisiä syyttäjien argumentteja on jätetty huomioimatta ja ymmärretty väärin.
– Tuomio herättää vakavan huolen, että syyttäjien perusteita, erityisesti irtisanomiseen liittyvässä päätöksenteossa, ei ole arvioitu joko ollenkaan ja ne on jätetty huomiotta.
Junnikkala-Heikkisen mukaan syyttäjä osoitti, että vastaajille oli useaan kertaan kerrottu virheistä ja lainvastaisuuksista, joita heidän tekemiinsä päätöksiin liittyi. Hänen mukaansa hovioikeus myös jätti huomioimatta syyttäjien vastanäytön tilapäisen valiokunnan raportista. Hänen mielestään hovioikeus on arvioinut näyttöä puolueellisesti ja vastaajille myönteisellä tavalla.
Toivotaan että korkeimmassa oikeudessa on asiansa osaavat tuomarit.
Muistakaa vaaleissa olla äänestämättä tätä sutkijoukkoa tai edes heidän tukijoitaan.
Kittilä faktaa muun faktan täytteeksi Kittilä farsista
16
789
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä! Ei yksikään noista saa minun ääntä!
- Anonyymi
Eikä minunkaan ääntä, kukaan noista epäluotettavista juonittelijoista, saa ! Kertoo paljon Kittiläläisestä viisaudesta kun ovat kehdanneet asettua ehdolle. Pitäisi osata jo tunnustaa tosiasiat ja ymmärtää oma tyhmyytensä. Minä en voi hyväksyä kunnan rahoilla pelaamista ja tuollaista tunaroimista ! Nyt on oikea aika äänestää uutta ja Oikeudenmukaista porukkaa päättämään meidän asioista.
- Anonyymi
Eipä taida sitä päivää tulla, että Kittilässä olisi oikeudenmukaisuus
- Anonyymi
Vain muotovirhe tapahtui irtisanomismenettelyssä. Sekin oli varsin tulkinnanvarainen. Ei muotovirheitä 27 valtuutettua tee tahallaan. Jos olisi tiedetty kko.n tulkinta niin olisi toimittu vähän toisin ja lopputulos eli mäkelän irtisamominen olisi ollut aivan ok.
Logiikka kohdalleen.- Anonyymi
Irtisanomisissa ja YT-menettelyissä ei saa tulla muotovirheitä. Ei pientä eikä suurta. Jos niitä ei tee niin työnantajalle ei työntekijät mahda mitään. Päätökset eivät muutu jälkikäteen missään oikeusasteissa jos homman tekee oikein.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Irtisanomisissa ja YT-menettelyissä ei saa tulla muotovirheitä. Ei pientä eikä suurta. Jos niitä ei tee niin työnantajalle ei työntekijät mahda mitään. Päätökset eivät muutu jälkikäteen missään oikeusasteissa jos homman tekee oikein.
mitä on missään kohdalla tehty oikein vai onko kaikki mitä kittilässä on tapahtunut ihan lainmukaista?
- Anonyymi
Missä sutkit luuraa. Pitkän aikaa normaali uhoa ei ole kuulunut näilläkään palstoilla. Katkaisiko ympäristörikos tuomio sutkien selän?
- Anonyymi
Heitä sieki tuo yksinpuhelu pois. Alkaa muillaki kohta hävettämään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heitä sieki tuo yksinpuhelu pois. Alkaa muillaki kohta hävettämään.
Syytä on hävettääkin. Kauan se kesti ennenkuin ihan ite huomasitte. Parempi kuitenkin myöhään kuin ei ollenkaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heitä sieki tuo yksinpuhelu pois. Alkaa muillaki kohta hävettämään.
Löytyihän se yksi sutki kommentoimaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Löytyihän se yksi sutki kommentoimaan.
Säälittävää. Hommaa sieki oikeita kavereita, niin ei tarvi viikonloppuja täällä itkeä kurjuuttaan.
- Anonyymi
Ei muuten hävetä meitä kepuleita. Me tehdään mitä halutaan ja muut vikisee!! Meillä on oma laki jota toteutetaan vain Kittilässä. Maksajina toimii suomen kansa!! Nykyisin me nojaamme Lohen ja lintilän voimaan. Rahaa tulee vaikka mitään ei tehtäisi...sattumalta rinne bisneskin meni melkein omillaan 0,5 miljoonan tuesta huolimaatta. Greisiä poroakin suomen kansa tuki 0,5 miljoonalla Hyvin menee!! Onnea meille!! Mitän ette voi!!
- Anonyymi
On se kumma, että seitsemän ammattituomaria tässä prosessissa on jatkuvasti ymmärtänyt syyttäjien argumentit väärin. Eikö syyttäjien pitäisi jo vähitellen tarkistaa omaa käsityskykyään siitä, mikä on ollut oikein ja mikä väärin!
- Anonyymi
En usko että argumentejä on väärin ymmärretty. On vain oltu sitä mieltä että syyttäjän näytöt eivät riitä tuomioon. Saapa nähdä mitä mieltä korkeimmassa oikeudessa ovat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812349Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153937Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1972623Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151982Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271852No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74772Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59726