Radio Perämeresssä ei kuule muuta kuin hehkuttamisesta Euroviisuista ja Ylen vaalikoneesta. Välillä pyydetään googlettamaan tai käyttämään Watc uppia. Tämä jatkuu päivästä toiseen. Iltapäivällä,kun lähetys tulee Rovaniemeltä, kuulee paljon asiaakin. Myös Meri-Lapin alueelta.
Lopettakaa Radio Perämeri!
Anonyymi
18182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kiva kuulla euroviisuista.Toivottavasti Oulun pojat onnistuu. tsemppiä!!!!!!
Maailmassa ei ole tyhjänpäiväsempää asiaa kuin euroviisut. No ehkäpä eduskunnan höpötystunti pääsee lähelle sitä.
Kuule, käännäppäs kanavaa tai mene ulos lenkille.
Nimen voisi vaihtaa tornio/haaparanta radioksi.
Onnitteluni Oulun pojille!!!!!!!!!!!!!!!
Jee jee! poijat saanu menstruaatio tavaraa. Kyllä sitä nyt voitetaan.
Mutta , mutta eikös ne munat ruukata maalata yleensä pääsiäisenä?
Sormella oli päässeet hiplaan ei sen pidemmälle.
Kyllä se loppuu, turha huolestua. Alueellinen uudistus etenee Ylen sisällä ja aamulähetyksetkin siirtyvät Rovaniemelle käsittääkseni ennen kuin seuraavan talven lumet sulavat. Omat uutiset jäävät harvennettuina joksikin aikaa kunnes tänne jää vain yksi toimittaja tekemään juttuja Rovaniemen toimitukselle.
Toivottavasti tämä tapahtuu äkkiä ettei tuota aamujuontajan höpinöillä tarvi aamua pilata. Iltapäivisin tulee asiaakin eikä vain höpötysta Wats up numerosta.
Kai+noiden+nykytoimittajien+pitäisi+käsittää+että+Radio+perämeren+kuuntelijoista+90%+on+eläkeläisiä+jotka+eivät+käsitä+näistä+whats+upista+hölökkäsen+pöläystä.
Lopettaa Radio Perämeri koska sisältö ei sinua miellytä.. Yksinkertainenkin mieli kykenee joskus tuomaan esille lähes ymmärrettävän kommentin.
Vielä vähän enemmän punnerrusta, saattaa tulla ulos muutakin kuin p....a. Tsemppiä.
Vaihda kanavaa!
Mitä odotat radiolta?
Minä toivon Radiokanavalta paikallisuutta ja että toimittajat jalkautuvat ulos, nyt tämä muistuttaa musalaaria, jossa soitetaan helsingissä laadittua musalistaa ja luetaan väliin musiikkikappaleiden nimiä, isommassa välissä uutiset. Mitä alueellisuutta se on, saman voisi tehdä helsingistäkin. Nyt 16 toimittajaa eri puolella suomea höpöttää samat asiat ja soittaa samat kappaleet Hensingin listan mukaan.
Voi kun muistan aikoja, olikohan kuopiossa, kun yksi toimittaja oli aina liikkeellä, tuli raporttia ympäri maakuntaa, niin navetasta, paperitehtaasta kuin postistakin. Kun näitä alueita on kuunnellut, niin kyllähän tämä jollain lailla täällä toimii, mutta ei joka arkiaamu ole selvästikään teemaa millä mennään, soitellaan vaan abbaa.
Suojatyöpaikkajärjestelmä tämä on, ei mitään muuta. Tehdään olematonta työtä. No, kohta uusi suunnitelma ylen toiminnan terävöittämiseksi on loppusuoralla, siihen kuuluu alueiden karsiminen, kovalla kädellä..
Tarvitaanko tänne lappiinkaan omaa, riittäisi hyvin jos oulun radio ottaisi pohjoisen hanskaansa. Lapin hyyssääminen, myös Rovaniemeln, on nimittäin tulossa tiensä päähän.
Veikkaanpa etteivät Suomi24 juttuja Ylellä kukaan lue.
Joten palautteet voit antaa tämän linkin kautta. https://asiakaspalvelu.yle.fi/s/?language=fi
Minä otin vapauden vähän tiivistää ja pistin palautteena tämän viestin sisällön Ylen palautesivustolle koska sisältönä kirjoitelma on ihan ok. Palautteeni kuului seuraavasti:
/start
Minä toivon Radio Suomen kanavalta paikallisuutta ja että toimittajat jalkautuvat ulos, nyt tämä muistuttaa musalaaria jota ei viitsi edes kuunnella. Aamua-iltaa soitetaan Helsingissä laadittua musalistaa ja luetaan väliin musiikkikappaleiden nimiä, isommassa välissä uutiset. Mitä alueellisuutta se on, saman voisi tehdä Helsingistäkin. Nyt 16 toimittajaa eri puolella suomea höpöttää samat asiat ja soittaa samat kappaleet Helsingin listan mukaan.
Alueita pitäisi karsia kovalla kädellä. Lapissa, vaikka etäisyydet ovat pitkiä, ei tarvita tämmöistä toimittajakaartia, ja vielä Meri-Lappi erikseen. Yhteen vain kolmeksi vuodeksi ja sitten lakkautus, Oulu voi hoitaa koko pohjoisen suomen. Vaikka Lapin alue on suuri, ei siellä niitä kuuntelevia korvapareja montaa ole. Saamelaisten radiotoimintaa voisi myös vähän tiivistää, on vähän levällään kun rahaa on jaettu löysäkätisesti.
/end
Tuollaisen siin muotoilin tuosta kirjoitelmasta ja pistin pääkirkolle menemään.
Hukkaan meni palaute, radio suomen keisari tekkee kuinka tahtoo.
Hukkaan niinku huitastu huti.