80-luvulla meitä oli ainakin Helsingissä.
Onko Suomessa vielä modeja?
Anonyymi
5138
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mod oli 1960-luvun puolivälissä Lontoossa kehittynyt tyylisuunta, jonka keskeisimpinä vaikuttajina pidetään mm. muotisuunnittelija Mary Quantia, malli Twiggya ja bändiä nimeltä Small faces ja etenkin Facesin laulajaa Steve Marriottia. Myös The Who:n jäsenet pukeutuivat 1960-luvulla enemmän tai vähemmän modtyylisesti.
Tyyliin kuuluivat naisilla/tytöillä isot graafisen muotoiset korvakorut, esim. ympyrän muotoiset, minihameet, minimekot ja miehillä/pojilla värikkäät puserot ja bleiseritakit sekä kapeat housut. Tyyliin kuului myös värikkäät kankaat ja graafiset kuviot.
Mod tulee sanasta modern.
Jos 1980-luvulla vasta Suomeen tuli tuo kuvailemani tyyli, niin aika jälkijunassa, jos nyt samasta asiasta on kyse.
Tässä modtyyliä 1960-luvulta:
https://fi.pinterest.com/pin/143904150563801581/
https://fi.pinterest.com/pin/570198002805678860/
https://id.pinterest.com/neviasenja/mods-culture/
https://fi.pinterest.com/pin/554787247827863738/
Tuskinpa enää. Minulla oli 80-luvun alussa uusmodaikaan brittityyliset vaatteet, kuten duffelitakki, ruudullinen kaulaliina ja hyvät kengät. Esikuvana silloisen brittibändin The Jam jäsenten pukeutuminen. Ehkä tuosta tyylistä on minulla jotain jäljellä, vaikka duffelin olen myynyt aikoja sitten pieneksi jääneenä.
Duffelitakki ja ruudullinen kaulahuivi on tyylikäs yhdistelmä.
Modtyylistä tyylistä pitäviä on kyllä heissä, jotka harrastaa 1960-lukua ja varsinkin vuosikymmenen puoliväliä ja loppupuolta. Yleensä tällaiset 1960-luvun tai ylipäätään minkä tahansa vuosikymmenen tyylin harrastajat ovat naisia. Miehistä sitten voi löytyä heitä, jotka vaikka harrastavat jonkun tietyn aikakauden huonekaluja ja musiikkia, mutta eivät niinkään ajan pukeutumistyyliä (joskus sitäkin, mutta tuo pukeutumistyyli on naispuolisilla harrastajilla yleisempää).
Tuo modkulttuuri on tainnut jo aikoja sitten kuihtua. Alkuperäinen modkulttuuri-ja tyyli taisi kuihtua Englannissa jo 1960-70 -lukujen vaihteessa. 1980-luvulla tyyli taisi kokea hetkeksi uuden tulemisen, samoin kuin 1950-luvun ja 1960-luvun alun tyyli, jos olen oikeassa.
Ei ole näkynyt tuolla kadulla ketään, joka olisi pukeutunut esim. kuin tuo Steve Marriott 1960-luvulla tai vaikka Twiggy muotikuvissa. Tuulipuvuissa, farkuissa, collareissa ja muissa tavallisissa vermeissä ihmiset kulkee tuolla.
Itseäni viehättä 1960-70 -lukujen kuviomaailma (kankaissa, astioissa) ja tykkään joistain ajan vaatteistakin. Tykkään kuunnella noiden aikakausien musiikkia kuten esim. tuota mainitsemaani Small facesia (toki kuuntelen välillä muutakin musiikkia kuten esim. kasarimusiikkia tai vaikka 1920-30 -lukujen jazzia, tosin viime aikoina eniten on tullut kuuneltua Rory Gallagheria). En kuitenkaan pukeudu 1960-70 -lukujen tyyliin. Saatan joskus ostaa jotain vintagea, mutta aina yhdistelen niitä esim. nykyajan vaatteisiin.
Alkuperäinen englantilainen modliikehän hiipui ja marginalisoitui 60-luvun loppuun mennessä ja osasta modeja kehkeytyi skinheadkulttuuri. Suomen pieni modporukka syntyi kai muutaman vuoden viiveellä tuosta Britannian "mod revivalista", jota The Jamkin edusti 70-luvun lopulta 80-luvun alkuun. Minä olen kyllä tyylini pitänyt, vanhat puvutkin sopivat vielä.