Latitude 66 Cobalt Oy sanoo pitävänsä etäisyyttä esim. suurimpiin matkailu- ja luontokohteisiin etsiessään malmeja. Särkitunturi on varauskartan mukaan malminetsintäaluetta. Se on hyvin suosittu matkailukohde, ei tosin suuri. Mitä Muonion kunta mahtaa voida tehdä, jos sieltä löytyy kiinnostavaa malmia? Voiko tähän lupaan vielä vaikuttaa jotenkin?
Särkitunturi ja malminetsintälupa
6
691
Vastaukset
- Anonyymi
Kunta ottaa aivan rauhallisesti ja rakentaa uuden tuulen/sateen suojan ja tulistelupaikan. Myös wc on toivottavaa. Nyt Tunturi tallattu ja vessapaperia ja torttuja mättään tyvet pullollaan. Ei kaivostutkininen mitään tuhoa tee,vaan turistien aiheuttama sotku. Pysykää reiteillä älkääkä tuhotko joka huippua. Luonto ei kestä ja polut ovat tehty. Herkät tunturikasvit eivät kestä massaturismia.
- Anonyymi
Paskapuhetta.
- Anonyymi
Malminetsintä on luultavasti siistimpää touhua kuin paskovat turistilaumat. Vaan miten mahdollinen kaivostoiminta sotkee paikkoja, sitäpä voisi miettiä ennen kuin on myöhäistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Malminetsintä on luultavasti siistimpää touhua kuin paskovat turistilaumat. Vaan miten mahdollinen kaivostoiminta sotkee paikkoja, sitäpä voisi miettiä ennen kuin on myöhäistä.
Ei ole mukava kivuta tunturiin ja istahtaa kivelle, niin elävä paskakasa kiven alle peitetty. Käykää toteamassa älkääkä ulisko. Eikä ne lentävät paskapapertkaan kauniita ole.
- Anonyymi
Kaivos Särkitunturille, olis hienot maisemat.
- Anonyymi
Jäitä hattuun. Varauksen ovat varauksia. Onhan käsivarsikin tutkittu ja malmia on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410