Onko kenelläkään kokemusta Filan FF46 rulliksista? Tuleeko näiden rulliksien mukana jarrupala? Tietoa:
* Laadukkaat Fila FF46 -rullaluistimet naisille.
* Aktiiviharrastajalle sopivissa, hyvin jalkaan istuvissa matkaluistimissa on pehmeä ja erityisesti nilkkaa hyvin tukeva kenkä.
* Luistimissa pyörät 80 mm/78A, kevyt ja kestävä Composite-kisko ja ABEC 5 -laakerit
hinta norm.149 egee, alennushinta 99 egee, Anttilasta
* Laadukkaat Fila FF46 -rullaluistimet naisille.
* Aktiiviharrastajalle sopivissa, hyvin jalkaan istuvissa matkaluistimissa on pehmeä ja erityisesti nilkkaa hyvin tukeva kenkä.
* Luistimissa pyörät 80 mm/78A, kevyt ja kestävä Composite-kisko ja ABEC 5 -laakerit
hinta norm.149 egee, alennushinta 99 egee, Anttilasta
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä tulee. Eihän ne ole kilpaluistimia. Ei muuta kun paanalle.
Kiitos tiedosta. kuvassa vaan näky luistin, jossa ei ollut jarrua, eikä sen tiedoissakaan lukenu mitään jarrupalasta.
Se jarrupala on varmaan parin toisessa luistimessa. En ole ikinä nähnyt, että vastaavissa uusissa luistimissa ei olisi jarrupalaa. Kyllä se on varmaan noissakin.
Jarrupalan voi lisäksi vaihtaa luistimesta toiseen jalkaisuuden mukaan. Toiset on oikea- ja toiset vasenjalkaisia. Jos on oikeajalkainen, vasemmalla jalalla jarruttaminen voi olla alussa vaikeaa ja päinvastoin. Sama juttu kuin jalkapallossa: oikeajalkainen potkaisee mieluummin oikealla jalalla.
Jalkaisuus on helppo todeta, kun yrittää seisoviltaan kaatua eteenpäin. Kummanjalan työntää ensin eteensä kaatumisen estämiseksi, kuvaa omaa jalkaisuutta. Oikeajalkainen siis työntää eteen oikean jalan. Oikeajalkainen asentaa jarrupalan siis oikean jalan luistimeen.
On se jarrupala asennettu noihinkin, melko varmasti oikaan luistimeen. Vasenjalkaiset joutuvat vaihtamaan jarrupalan vasempaan luistimeen.
Vaikka itse olenkin oikeajalkainen, vaihdoin jarrupalan vasempaan luistimeen. Se vaan jotenkin tuntui luontevammalta, en tiedä miks.
Joo toivottavasti niihin tulee mukana se jarru, ei oikein viittis alkaa ettiin sellasta jostain liikkestä. Mun vanhois luistimissa oli molemmissa luistimissa pala, koska ne oli jotkut "junior" luistimet. Niistä oikea jarru kului enemmän kuin vasen, joten kyllä ainakin mun kohdalla oikeakätisyys vaikuttaa jarrututtavaan jalkaan.