Asiantuntijaraadit olisi korkea aika laukkauttaa

Anonyymi

Ns. "asiantuntijaraadit" perustettiin aikoinaan vähentämään naapuriäänestämistä. Eilen kuitenkin nähtiin että aika monen maan asiantuntijaraati äänesti naapurimaata, eli siinä tarkoituksessa raadit ovat täysin hyödyttömiä.

Sen siaajn näistä ns. "asiantuntijoista" on tullut musiikkityylien sensuroijia, jotka pyrkivät nyykään vaikuttamaan minkätyylinen musiikki pääsee kärkeen. Kaikkein karmeimmin raatien aamattitaidottomuus nähtiin Suomen kohdalla kun raadeilta ei paljon pisteitä herunut. Italia sentään onnistui voittamaan raadeista huolimatta, vaikka sekin kärsi raatien huonosta musiikkiymmärryksestä ja surkeasta musiikkimausta.

Ihmeellistä oli että Sveitsin kamala maailmasyleily oli näiden raatien mielestä paras, omasta mielestäni se oli ihan hirveää kuraa. Ranskan pisteet sen sijaan saattoi ymmärtää, mutta Sveitsin ei mitenkään.

Nyt olisi korkea aika lopettaa nämä raadit, tai ainakin pudottaa niiden painoarvo jo ensi vuoden viisuihin mennessä vain kolmasosaan tai neljäsosaan kokonaispisteistä.

On täysin sietämätöntä että muutama kymmenen hassua musiikkia ymmärtämätön "asiantuntija" saa antaa puolet pisteistä, ja kymmenet miljoonat äänestäjät vain puolet.

1

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11185
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1076
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      105
      1001
    Aihe