Miten kiva koulu-toimii nykyään Ylitorniolla ?
Haluaisin tietää kun lapsen kouluikä lähestyy ,että onko kiusaamista esim ala-asteella ja miten kiusaamistapaukset hoidetaan ?
Lapsi on hiljainen,ei tutustu helpolla,joten jännittää,hoidossa mennyt hyvin,mutta äkkiä kouluikä edessä ,opettajasta ei vielä varmuutta..
Kertokaa kokemuksia
Koulukiusaaminen
14
1484
Vastaukset
- Anonyymi
No voi hellanlestas
- Anonyymi
Jos ei mitään järkevää sanottavaa : OLE HILJAA !!!!!!!!!!
Sulla ei ainakaan läppejä ole ,ja toivottavasti et koskaan saakkaan! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos ei mitään järkevää sanottavaa : OLE HILJAA !!!!!!!!!!
Sulla ei ainakaan läppejä ole ,ja toivottavasti et koskaan saakkaan!Sinulla on varmaan huonosti asiat, kun noin jyrkästi suhtaudut ihmisiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos ei mitään järkevää sanottavaa : OLE HILJAA !!!!!!!!!!
Sulla ei ainakaan läppejä ole ,ja toivottavasti et koskaan saakkaan!Olet impotentti homma töitä🎂🎂🎂🎂
- Anonyymi
Kiva koulu ei aina ole kiva koulu.Aina kouluissa on kiusaamista.Kannattee kysyä lapselta, miten koulussa menee.Heti kannattee selvittää ,jos on kiusaamista.
- Anonyymi
Aina kuuluu,että kiusaamista on,ei kiva koulu toimi tarpeeksi hyvin ja tehokkaasti,vaikka pitäisi
- Anonyymi
Opettajien pitäisi heti puuttua ,jos ilmenee kiusaamista.Kiusaaminen lähtee jo päiväkodista.Silloin pitää jo asiaan puuttua heti.
- Anonyymi
Osta mopoauto
- Anonyymi
Miten se tähän asiaan liittyy, taidat olla avun tarpeessa.
- Anonyymi
On ollut Ylitorniolla koulukiusaamista joskus aikaisemmin. Jos sellaista ilmenee, lapsen vanhemman on syytä ottaa heti härkää sarvista.
Koulukiusaaminen jättää ikuisesti pysyvät jäljet, henkiset traumat kiusatulle koko eliniäksi.
Enää ei lapsen tarvitse puolustautua itse kiusaajiaan vastaan, niin kuin joskus ennen, jolloin ajateltiin , että pienen ihmisen on itse selviydyttävä omin toimin tilanteesta kuin tilanteesta.
Vanhemmat, pitäkää huolta pienistä, koulutielle lähtevistä ja varttuneemmistakin lapsistanne. Kysykää, jos jotakin siihen viittaavaa ilmenee: onko kaikki hyvin?
Se ei ole enää häpeä, eikä se saa olla häpeä! - Anonyymi
Opeta kläppis kotona ni ei tartte vinkua täälä
- Anonyymi
Voi pyhä yksinkertaisuus sinua!
Ei ole ihme että koulukiusaajia piisaa, kun on tuolla tavalla ajatteleva ihminen ehkä vanhin.
- Anonyymi
Onneksi kukaan ei maininnut Jupon erää.
Oho, minulla nyt lipsahti.
Lähetänkö?
Menköön nyt helatorstain kunniaksi.- Anonyymi
Välitunti valvojat pitäisi enemmän seurata mitä lapset tekevät välitunnilla.Jättäisivät juttelut vähemmälle toistensa kanssa ja seuraisivat mitä lapset tekevät.Toivottavasti syksyllä asia korjaantuu,kun koulut alkaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1383383Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/772151Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371835- 1281771
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee271714- 1381375
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1111259"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!541176Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441055Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa331017