Onko poronliha hyvää

Onks se hyvää. Mä tuun Inaris käymään täs heinäkuus. Onks sitä kaupois.
15548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kuivattu poronliha on aivan samaa kuin leikkaisit nahkavyöstäsi palan ja pureskelet sitä. Aivan yliarvostettua ja ylihintaista kaikki poronliha tuotteet. Hirvenliha maistuu paljon paremmalle..

Äänestä

Poro maistuu kakalle. Osta sikanautaa!

Äänestä

Ylihinnoiteltua sontaa ja tuotettu valtion varoilla. En osta enkä syö,kun olen niin kypsynyt tuohon elinkeinoon. Taas huutavat valtiolta rahaa, kun oli talvella lunta. Voi hyvänen aika, tukiaisilla elätetty elinkeino ja yhä vanha ikiaikainen jäänne, että poronomistajien kisurat saavat palkia viljelijöiden pelloilla, ihmisten pihoilla ja pakokaasuheinää syövät kaikkien teiden varsilla liikenteen vaarana. Älä sinäkään osta, pahaa se on, ei meidänkään koko suku osta, kun isäni teki peltoja montakymmentä hehtaaria jotta porollisten kisurat saa ne koparoida pilalle.
Täällä vihataan poroelinkeinoa!

Äänestä

EI OLE SYÖ VAAN ITTE!!!

Äänestä

on kyllä hyvää erittäin hyvää samoin poron peräsuoli keittoa on tosi hyvää , sitä saa Inarin kuppiloista , terve tuloa Inariin herkuttelemaan .

Äänestä

Parempi son vegeversio.Rehupaalin tilaat pihaan niin jo vain saat makian keiton väsättyä.

Äänestä

Goprageitto on viekasta!

Äänestä

Peräsuolimakkara on hyvää puoluķahillon kanssa.

Äänestä

Älä erehdy ostamaan kuivattua poronlihaa. Sitä syödessä tulee kierre: Kun on kimpaleen syönyt, tulee jano. Sen sammuttamiseksi pitää ottaa keppanaa. Keppanaa juodessa alkaa hiukomaan, ja taas pitää vuolaista muutama siivu kuivaa lihaa. Taas alkaa janottaa.

Äänestä

Voi maistua nappuloille tai heinälle.

Äänestä
  • Paskalle se maistuu!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Paskalle se maistuu!

    Maistanuko olet ko tiijät vertailla?

    Äänestä

Taas työnnettiin poronhoitajille 6 miljoonaa euroa, kertoo päivän Lapin Kansa. Hirveää!!!!!!

Äänestä
  • Älä kauhistele. Kyllä se vähän aikaa riittää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Älä kauhistele. Kyllä se vähän aikaa riittää.

    Riittihän se pari viikkoa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onks se hyvää. Mä tuun Inaris käymään täs heinäkuus. Onks sitä kaupois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu