Valmis julistamaan Evankeliumia

5

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      No, fetissejä on moneen lähtöön.

    • Juuri viime yönä unessa pyysin Jumalalta anteeksi etten ole jakanut evankeliumia,ja sitten sanoin ehkä unessa tai netissä siihen pystyn.Sitten olin huoneessa missä oli kukkamalja jossa kukkia. Nuo kukat lakastui ja puhkesi uudelleen kukkaan.Harmi etten muista oliko se 3. vai 4. kerta kun ne kukki taas niin lähdin huoneesta lentelemään kaupungin ylle niin valtava kauhistuttava sota oli käynnissä
      Olen jo vuosia sitten nähnyt unen jossa Jeesus ratsastaa kohti ja ymmärrän että Hän tulee pian takaisin ja kysyin mitä tapahtuu: Tulee lisää maanjäristyksiä, minulle vastattiin.Olen usein nähnyt maailmanlopusta unta mutta tämä uni jonka viime yönä näin tulevasta sodasta on ensimmäinen jossa annettiin aikatietoa. eli tuo 3 tai 4 vuotta tästä eteenpäin.

    • Anonyymi

      Usko tulee ihmiseen toisten manipulointeina, kukaan ei synnyt uskovaiseksi ominaisuuksineen ja sen vuoksi se on manipuloinnin aiheuttama mielensairaus.
      Se sairautena aiheuttaa tilanteen jossa uskovainen ei ajattele omilla avoillaan vaan manipuloijalta saamilla sairailla ominaisuuksilla ja yhdistää uskontunnustuksissa saamiinsa katekismuksen oppin ominaisuuksiinsa 'Meillä ei ole järkeä' 'Meillä ei ole ymmärrystä' 'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.' 'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.' 'Olemme syntisiä' 'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa' 'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.' ja 'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
      Tiede
      "Usko ja äly
      Professori Richard Lynnin mukaan älykkäät ihmiset ovat muita harvemmin uskossa. Älykkyys vähentää uskon merkitystä paitsi yksilölle myös kokonaisille yhteiskunnille. Viime vuosisadalla kiihtynyt länsimaisten yhteiskuntien maallistuminen on yhteydessä keskimääräisen älykkyysosamäärän kasvuun. Professorin mukaan uskonnollisuus väheni ja keskimääräinen älykkyys lisääntyi 137 kehittyneessä maassa 1900-luvulla.[22] Kehityspsykologi Satoshi Kanazawan tutkimuksen mukaan ateistit ovat keskimäärin älykkäämpiä kuin muu väestö."

      • Anonyymi

        MITÄ USKO ON

        Kristillinen usko on määritelty Raamatussa varsinaisesti vain yhdessä paikassa Heprealaiskirjeessä. Sen mukaan usko on lujaa luottamusta siihen, mitä toivotaan ja sen mukaan ojentautuminen, mitä ei voi nähdä. Joidenkin mukaan usko on käsivarsi, joka ottaa vastaan Jumalan armon, eli hyvyyden.

        Usko ei ole pelkästään tietoa, vaan se on enemmän. Kristillisen uskon tuntomerkit eivät siis täyty siinä, että ihminen hyväksyy kristillisen uskon perusväittämät ja opit älyllisellä tasolla. Tieto siitä, että Jeesus Kristus Nasaretista on sovittanut ihmiskunnan synnin ei siis vielä ole pelastavaa uskoa. Edes usko Jumalan olemassaoloon ei tarkoita kristillisessä mielessä todellista uskoa. Raamatun mukaan ihminen joka uskoo Jumalan olemassaoloon tekee oikein, koska niin uskovat riivaajatkin ja vapisevat. Jopa Jumalan vastustajat uskovat Jumalan olemassaoloon, eikä se suinkaan pelasta heitä.

        Usko joka pelastaa ja on uskoa Raamatullisessa merkityksessä on enemmän kuin tietoa, se on jatkuvaa luottamista ja koko elämän rakentamista sen tosiasian päälle, että Jumala on sovittanut maailman pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa. Usko on syvimmiltään toimintaa, eikä tietoa. Aito kristillinen usko on elämää ja toimintaa jokapäiväisessä luottamuksessa jonka pohjana on totuus siitä, että Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo hukkuisi, vaan saisi iankaikkisen elämän. Kristillinen usko eroaa siis tiedollisesta totena pitämisestä ja tunteellisesta vakaumuksesta, että Suomi voittaa aina. Uskomus, jonka mukaan Suomi voittaa aina, ainakin jääkiekossa, voi romahtaa yhdessä hetkessä, mutta oikea Raamatullinen usko Jumalaan ei.

        Lyhyesti sanottuna usko on henkilökohtainen luottamus Jeesukseen Kristukseen ja Jumalan hyvyyteen ja siihen luottamukseen perustuvaa toimintaa eli elämää Jumalan yhteydessä. Usko on Jumalaan ilmenee kuuliaisuutena hänen tahdolleen. Siksi Jeesus sanoo, että autuas, eli tosi onnellinen on sellainen ihminen, joka kuulee hänen taivaallisen Isänsä tahdon ja tekee sen.

        http://www.kristinusko.fi/mita-usko-on/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      281
      9517
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      6
      2852
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      256
      2111
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      112
      1995
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      83
      1525
    6. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1467
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      133
      1418
    8. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      9
      1055
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1026
    10. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      951
    Aihe