Valmis julistamaan Evankeliumia

5

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      No, fetissejä on moneen lähtöön.

    • Juuri viime yönä unessa pyysin Jumalalta anteeksi etten ole jakanut evankeliumia,ja sitten sanoin ehkä unessa tai netissä siihen pystyn.Sitten olin huoneessa missä oli kukkamalja jossa kukkia. Nuo kukat lakastui ja puhkesi uudelleen kukkaan.Harmi etten muista oliko se 3. vai 4. kerta kun ne kukki taas niin lähdin huoneesta lentelemään kaupungin ylle niin valtava kauhistuttava sota oli käynnissä
      Olen jo vuosia sitten nähnyt unen jossa Jeesus ratsastaa kohti ja ymmärrän että Hän tulee pian takaisin ja kysyin mitä tapahtuu: Tulee lisää maanjäristyksiä, minulle vastattiin.Olen usein nähnyt maailmanlopusta unta mutta tämä uni jonka viime yönä näin tulevasta sodasta on ensimmäinen jossa annettiin aikatietoa. eli tuo 3 tai 4 vuotta tästä eteenpäin.

    • Anonyymi

      Usko tulee ihmiseen toisten manipulointeina, kukaan ei synnyt uskovaiseksi ominaisuuksineen ja sen vuoksi se on manipuloinnin aiheuttama mielensairaus.
      Se sairautena aiheuttaa tilanteen jossa uskovainen ei ajattele omilla avoillaan vaan manipuloijalta saamilla sairailla ominaisuuksilla ja yhdistää uskontunnustuksissa saamiinsa katekismuksen oppin ominaisuuksiinsa 'Meillä ei ole järkeä' 'Meillä ei ole ymmärrystä' 'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.' 'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.' 'Olemme syntisiä' 'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa' 'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.' ja 'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
      Tiede
      "Usko ja äly
      Professori Richard Lynnin mukaan älykkäät ihmiset ovat muita harvemmin uskossa. Älykkyys vähentää uskon merkitystä paitsi yksilölle myös kokonaisille yhteiskunnille. Viime vuosisadalla kiihtynyt länsimaisten yhteiskuntien maallistuminen on yhteydessä keskimääräisen älykkyysosamäärän kasvuun. Professorin mukaan uskonnollisuus väheni ja keskimääräinen älykkyys lisääntyi 137 kehittyneessä maassa 1900-luvulla.[22] Kehityspsykologi Satoshi Kanazawan tutkimuksen mukaan ateistit ovat keskimäärin älykkäämpiä kuin muu väestö."

      • Anonyymi

        MITÄ USKO ON

        Kristillinen usko on määritelty Raamatussa varsinaisesti vain yhdessä paikassa Heprealaiskirjeessä. Sen mukaan usko on lujaa luottamusta siihen, mitä toivotaan ja sen mukaan ojentautuminen, mitä ei voi nähdä. Joidenkin mukaan usko on käsivarsi, joka ottaa vastaan Jumalan armon, eli hyvyyden.

        Usko ei ole pelkästään tietoa, vaan se on enemmän. Kristillisen uskon tuntomerkit eivät siis täyty siinä, että ihminen hyväksyy kristillisen uskon perusväittämät ja opit älyllisellä tasolla. Tieto siitä, että Jeesus Kristus Nasaretista on sovittanut ihmiskunnan synnin ei siis vielä ole pelastavaa uskoa. Edes usko Jumalan olemassaoloon ei tarkoita kristillisessä mielessä todellista uskoa. Raamatun mukaan ihminen joka uskoo Jumalan olemassaoloon tekee oikein, koska niin uskovat riivaajatkin ja vapisevat. Jopa Jumalan vastustajat uskovat Jumalan olemassaoloon, eikä se suinkaan pelasta heitä.

        Usko joka pelastaa ja on uskoa Raamatullisessa merkityksessä on enemmän kuin tietoa, se on jatkuvaa luottamista ja koko elämän rakentamista sen tosiasian päälle, että Jumala on sovittanut maailman pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa. Usko on syvimmiltään toimintaa, eikä tietoa. Aito kristillinen usko on elämää ja toimintaa jokapäiväisessä luottamuksessa jonka pohjana on totuus siitä, että Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo hukkuisi, vaan saisi iankaikkisen elämän. Kristillinen usko eroaa siis tiedollisesta totena pitämisestä ja tunteellisesta vakaumuksesta, että Suomi voittaa aina. Uskomus, jonka mukaan Suomi voittaa aina, ainakin jääkiekossa, voi romahtaa yhdessä hetkessä, mutta oikea Raamatullinen usko Jumalaan ei.

        Lyhyesti sanottuna usko on henkilökohtainen luottamus Jeesukseen Kristukseen ja Jumalan hyvyyteen ja siihen luottamukseen perustuvaa toimintaa eli elämää Jumalan yhteydessä. Usko on Jumalaan ilmenee kuuliaisuutena hänen tahdolleen. Siksi Jeesus sanoo, että autuas, eli tosi onnellinen on sellainen ihminen, joka kuulee hänen taivaallisen Isänsä tahdon ja tekee sen.

        http://www.kristinusko.fi/mita-usko-on/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2733
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2674
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1627
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1550
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1490
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1392
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1247
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1207
    Aihe