Voiko koronarokote herkistää pahemmille hyttysallergian oireille?
Hyttysallergia pahempana kuin koskaan
11
168
Vastaukset
- Anonyymi
En tiedä vastausta kysymykseesi. Olen ottanut rokotteen ja allergiatestejä en ole teettänyt. Mutta se on varmaa että tänä keväänä olen räkinyt, tuhissut, kakistellut ja niistänyt enemmän kuin koskaan aikaisemmin. En ole ajatellut että voisi liittyä rokotukseen. Aamulla niistän pari nenäliinallista ja kun lähden metsä-lenkille, alkaa kakisteleminen. Allergiaakin olen miettinyt, mutta kun menee aina ohi niin jätän sikseen. Ajattelen paremminkin että eikö ole hyväksi että joka päivä niistää ja köhii epäpuhtaudet ulos.
- Anonyymi
Koivuallergikoilla taisi olla tänä keväänä tavanomaista kovempaa. Voihan tuohon tukkoisuuteesi vaikuttaa johonkin muuhunkin siitepölyyn herkistyminen.
- Anonyymi
Kevään ensimmäisten hyttysten pistot aiheuttava enemmän oireilua, ennen kuin ihminen saa niille vastustuskykyä.
- Anonyymi
Näinhän se normaalisti menee, nyt on vain tullut paukamia muuallekin kuin lähelle verisuonia (käsivarsiin ja kaulaan) ja sitä ihmettelen.
Jos paukamat katoaa tai ainakin vähenee niin kuin muinakin kesinä ei sitten hätää sen enempää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näinhän se normaalisti menee, nyt on vain tullut paukamia muuallekin kuin lähelle verisuonia (käsivarsiin ja kaulaan) ja sitä ihmettelen.
Jos paukamat katoaa tai ainakin vähenee niin kuin muinakin kesinä ei sitten hätää sen enempää.Löytyikin juuri lehtijuttu että juhannukseen saakka esiintyy hyttyssukua joka on aktiivisempaa pistämiseen, loppukesänä ilmenee sitten sukuja jotka eivät pistä niin innokkaasti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Löytyikin juuri lehtijuttu että juhannukseen saakka esiintyy hyttyssukua joka on aktiivisempaa pistämiseen, loppukesänä ilmenee sitten sukuja jotka eivät pistä niin innokkaasti.
Joo, toi tuli jo huomattua.
Kaksi päivää sitten useammasta kohdasta itikat pisti, ja vasta tänään alkoi tajuton kutina ja nousi paukamat.
On aktiivisempia pistämään, ja on näköjään tehokkaammat " myrkytkin ". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näinhän se normaalisti menee, nyt on vain tullut paukamia muuallekin kuin lähelle verisuonia (käsivarsiin ja kaulaan) ja sitä ihmettelen.
Jos paukamat katoaa tai ainakin vähenee niin kuin muinakin kesinä ei sitten hätää sen enempää.Minua hyttyset pistää ihan minne vaan, ei suonien lähelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minua hyttyset pistää ihan minne vaan, ei suonien lähelle.
Niinhän ne pistää kaikkia, mutta paukamien synnylle ovat alttiimpia suurten verisuonten läheisyydet..ainakin minulla.
Eilisiltainen kissan ulkoilutus osoittautui melkein mahdottomaksi sääskien suuresta määrästä johtuen.
Erikoista oli se miten ne laskeutuivat kuin sumuna pään päälle ja vaikka liikuin aika reippaasti sama sankka parvi pysyi mukana. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinhän ne pistää kaikkia, mutta paukamien synnylle ovat alttiimpia suurten verisuonten läheisyydet..ainakin minulla.
Eilisiltainen kissan ulkoilutus osoittautui melkein mahdottomaksi sääskien suuresta määrästä johtuen.
Erikoista oli se miten ne laskeutuivat kuin sumuna pään päälle ja vaikka liikuin aika reippaasti sama sankka parvi pysyi mukana.Juuri siksi se hyttysparvi seurasi sinua kun liikuit reippaasti. Hyttyset seuraa ihmisen hengityksestä tulevaa hiilidioksidia ja lämpötilaa. Kun liikkuu nopeammin, molemmat lisääntyy.
- Anonyymi
Aika hyvä ajatus miettiä, altistaako rokote voimakkaammin allergisiin oireisiin.
Mun yksi kaveri kertoi käytyään rokotuksessa, että pari viikkoa myöhemmin tuli kovat allergiaoireet, nuhaa, yskää, aivastelua.
Hän arveli itsekin, josko johtuisi rokotteesta, koska ei ole aiemmin paljoa keväisin siitepölyistä oireillut.
Fimeaanhan on pyydetty ilmoittamaan jopa vähäisemmätkin oireet, jos rokotteesta jotain sivuvaikutuksia tulee, eli olisi ehkä asiallista tehdä ilmoitus allergia-asiastakin, jos vielä kuulee muiltakin ihmisiltä mahdollisista allergiaoireiden voimistumisista.- Anonyymi
Kiitos vinkistä.
Huomasin vasta nyt kommenttisi.
Otan yhteyttä Fimeaan heti huomenna.
Odotan saavani ainakin tietoa vastaavien tapausten yleisyydestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016223
- 2163443
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183365Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663308Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162525Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242514Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282363- 2732134
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441706Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po281484