Työpaikka tai koulukiusaaja on reppana

Anonyymi

Koulukiusaaja ja työpaikkakiusaaja ei koskaan kiusaa itseään isompaa. Hän kiusaa aina vain sellaista jonka tulkitsee olevan heikommassa asemassa. Huom. Tulkitsee. Mutta ei ne koskaan lähde sellaiseen, missä voisivat joutua häviölle. Ei koskaan, koska heillä ei ole rohkeutta tipan vertaa. Halpamaisuutta kylläkin löytyy.

8

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä, ja vetää kuin mangeetti saman henkisiä ympärilleen ja helvetti on irti uhrille. Osa kiusaajista tosin ei aluksi välttämättä ymmärrä, että tämä on väärin ja osa ei uskalla kertoa tämä on väärin.

    • Anonyymi

      On varmaan kovin epävarma olo aina "väliaikoina", jos ei ole ketään kiusattavaa. Voi saada itse osansa nokkaisuista ja tuntea pohjimmiltaan outona joutuvansa arvioinnin kohteeksi ja sitä myötä ulkopuoliseksi. Jutut pitää reväistä vaikka seinästä kahvipöydän uhrialttarille, niin suap ehkä ite armoo.

    • Anonyymi

      Kiusaaja voi lähteä kiusaamaan ketä vain, hän ei voi etukäteen tietää, millainen tapaus kiusattava on. Totta on vain se, että kiusaaja KUVITTELEE kiusatun olevan tietynlainen. Oman kokemukseni mukaan kiusaajat eivät aina olen kovinkaan fiksuja, joten he astuvat helposti omaan ansaan.

    • Anonyymi

      Se on juurikin noin ku aloittaja kertoo. Munatonta porukkaa käydä yhden kimppuun

      • Anonyymi

        Niin ja siinä ei tarvi olla mitään oikeaa vikaakaan, kuten että tekisi vahinkoa muille. Mutta jotkut aloittavat loanheiton siksi että jos joku vaikuttaa ylimieliseltä... se on tietysti täysin tulkinnanvarainen asia ja siihen vaikuttaa se kuinka suuri tarve itsellään loanheittäjällä on saada jotain juuri siltä lokasmaltasn henkilöltä. Toisaalta miksi pitäisikään alkaa esittää ystävällistä ja kysellä kuulumisia sellaisilta jotka ovat jo aika todistetusti kaksinaamaisia? Ja jos alkaisi, niin he keksisivät vain jotain muuta mistä haukkua selän takana. Niin kuinka kauan sitä pitäisi jatkaa?

        Yhden koulukiusatun ekaluokkalaisen tytön tarina oli sellainen että hän istui ikkunan vieressä ja ikuna oli auki. Ikkunasta tuli lannan hajua ja häntä alettiin nimitellä ja kiusata sen takia. Kiusaaminen jatkui koko kouluiän ajan js siitä jäi elinikäiset arvet.

        Ihmiset tulkitsee toisiaan hyvin hatara perustein ja tyhmimmät sanoo sen vielä ääneen. Jostakin syystä sellainen suosii populaation lisääntymistä.


    • Anonyymi

      niin ja jos kiusaaja on suomen valtio tai media niin sehän on täysin hyväksyttävää

    • Anonyymi

      ja ylen trolli palkkalaiselle Lightworkerille terveisiä että kyllä sinäkin varmaan pääset hoitoon jos haluat

    • Anonyymi

      Pienellä paikkakunnalla näitä kiusaajia löytyy, ovat saaneet tehdä "omalla kylällä" mitä haluaa. Antavat paikkakunnalle muuttaville oikein huonon kuvan asuinseudustaan.
      Kakarasta asti tekevät naapureille kiusaa, särkevät postilaatikot, kulkevat toisten pihoilla, kaljapullot heitellään toisten pihoille omien ryyppyjuhlien jälkeen koska eihän äiti ja isi saa niitä nähdä. Vanhemmat kulkevat laput silmillä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3908
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      353
      3027
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1665
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      821
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      69
      793
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    Aihe