Noh täällä kaikkien ulkonäköä haukkuvat

Anonyymi

Miehet ja naisetkin. Saat teko mielihyvää, kun aiheutatte pahaa oloa, syömishäiriöitä ja ahdistusta muissa? Kertokaa. Sana on vapaa.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En osaa sanoa mitään heidän puolesta, jotka kokevat tarvetta arvostella toisten ulkonäköä. Itse en ymmärrä miksi kukaan kokee siihen tarvetta. Mua ei muiden ulkonäkö pääsääntöisesti kiinnosta yhtään. Ainoastaan he kiinnostava, joista voisin kiinnostua "siinä mielessä" vaan valtaosa ihmisistä ei kiinnostaisi, vaikka näyttäisivät miltä. Tietysti on kiva, kun ihmiset näyttävät suht siisteiltä ja ovat puhtaita, mutta se riittää mulle.

      Toki tulee sanottua, jos lähdetään jotenkin erikseen pohtimaan, että kuka on jostain joukosta kaunein/komein tai vastaavaa. Itselläni on oikeastaan myös varsin tiukka kauneuskäsitys, mutta en mä lähde haukkumaan ketään sen ulkopuolelle jäävää. Kauniiksi/komeiksi en sano sellaista, joka ei musta ole sitä. Kaunottaria/todellisia komistuksia ei mun silmiini juurikaan löydy, vaan he ovat tosi harvinaisuuksia. Se ei kuitenkaan tarkota, ettäkö loput olisivat rumia. En vaan koe tarvetta puhutella varsinkaan superlatiiveilla, jotain mikä ei juuri minusta niitä "ansaitse". Täytyy kuitenkin sanoa, että en ole ikinä ymmärtänyt sanontaa "ei ole varaa arvostella toisten ulkonäköä". Haukkumiseen ei kenelläkään ole varaa, mutta kyllä jokaisella mielipide tuosta asiasta on. On hyvin vaikea olla kokonaan omistamasta jonkinlaista kauneusihannetta ja joku ei siihen osu niin ei se riipu katsojan omasta ulkonäöstä. Tuskin kenellekään tulis edes mieleen sanoa "ei sulla ole varaa sanoe, ettet tykkää ton kukan ulkonäöstä". Ei tietenkään tulis, sillä se on ihan idioottimainen kommentti. Jokaisella on jonkinlainen ihanne ja se on täysin riippumaton ihmisen omasta ulkonäöstä. Harva myöskään ihan aidosti ajattelee, että haluaisi ja huolisi vain juuri sen ihanteen. Itse esim. tuskin edes huolisin sellaisen omasta mielestäni superkomistuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      29
      2165
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1975
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1941
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1653
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1557
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      491
      1517
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1494
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1310
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1198
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1179
    Aihe