Noh täällä kaikkien ulkonäköä haukkuvat

Anonyymi

Miehet ja naisetkin. Saat teko mielihyvää, kun aiheutatte pahaa oloa, syömishäiriöitä ja ahdistusta muissa? Kertokaa. Sana on vapaa.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En osaa sanoa mitään heidän puolesta, jotka kokevat tarvetta arvostella toisten ulkonäköä. Itse en ymmärrä miksi kukaan kokee siihen tarvetta. Mua ei muiden ulkonäkö pääsääntöisesti kiinnosta yhtään. Ainoastaan he kiinnostava, joista voisin kiinnostua "siinä mielessä" vaan valtaosa ihmisistä ei kiinnostaisi, vaikka näyttäisivät miltä. Tietysti on kiva, kun ihmiset näyttävät suht siisteiltä ja ovat puhtaita, mutta se riittää mulle.

      Toki tulee sanottua, jos lähdetään jotenkin erikseen pohtimaan, että kuka on jostain joukosta kaunein/komein tai vastaavaa. Itselläni on oikeastaan myös varsin tiukka kauneuskäsitys, mutta en mä lähde haukkumaan ketään sen ulkopuolelle jäävää. Kauniiksi/komeiksi en sano sellaista, joka ei musta ole sitä. Kaunottaria/todellisia komistuksia ei mun silmiini juurikaan löydy, vaan he ovat tosi harvinaisuuksia. Se ei kuitenkaan tarkota, ettäkö loput olisivat rumia. En vaan koe tarvetta puhutella varsinkaan superlatiiveilla, jotain mikä ei juuri minusta niitä "ansaitse". Täytyy kuitenkin sanoa, että en ole ikinä ymmärtänyt sanontaa "ei ole varaa arvostella toisten ulkonäköä". Haukkumiseen ei kenelläkään ole varaa, mutta kyllä jokaisella mielipide tuosta asiasta on. On hyvin vaikea olla kokonaan omistamasta jonkinlaista kauneusihannetta ja joku ei siihen osu niin ei se riipu katsojan omasta ulkonäöstä. Tuskin kenellekään tulis edes mieleen sanoa "ei sulla ole varaa sanoe, ettet tykkää ton kukan ulkonäöstä". Ei tietenkään tulis, sillä se on ihan idioottimainen kommentti. Jokaisella on jonkinlainen ihanne ja se on täysin riippumaton ihmisen omasta ulkonäöstä. Harva myöskään ihan aidosti ajattelee, että haluaisi ja huolisi vain juuri sen ihanteen. Itse esim. tuskin edes huolisin sellaisen omasta mielestäni superkomistuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5097
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      24
      3446
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      32
      2771
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1800
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1362
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      241
      1321
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1058
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      945
    Aihe